Tullsova
17.06.13,18:54
Ahojte poradaci, viem, ze na taketo otazky neradi odpovedate, ale predsa ju skusim polozit. Od 25.12.2012 som na materskej, cize v januari mi este prisla normalne vyplata zo zamestnania. Priatel robil do aprila na TPP, ale od prveho aprila im zaviedli, ze musia mat zivnost popri zamestnani, cize základny plat na TPP a zvysok musi fakturovat. Nakolko som na materskej a nechceme platit nabuduci rok navyse odvody do SP a ZP, a tiez sme netusili, materska sa rata ako prijem, tak sme si rozdelili, ze najprv bude ta jeho zivnost na mna, a ked dosiahnem tu stanovenu hranicu zarobku, tak si zalozi aj on zivnost a bude fakturovat dalej on. Je to trocha komplikovane, ale kto uz bol na materskej pochopi, ze sa kazdy cent pocita. Teraz sme vsak zistili, ze materska sa rata ako prijem, cize som prekrocila stanovenu hranicu. Na pravda.sk sme nasli clanok, ze ak sa prerusi zivnost na viac ako rok a potom znova zalozi, tak nevznikne povinnost platit do SP. Co je na tom pravdy? Pretoze naozaj nerada by som platila 200 euro SP, ked od septembra budem dostavat rodicovsky prispevok 200€, to vlastne rovno odovzdam spat.
Da sa tomu takto vyhnut?
dakujem za kazdu odpoved!!
Xanti
17.06.13,17:02
Materská sa do príjmu neráta. Nemôžeš miešať príjem zo SZCO a materskú.
Takže ak za rok 2013 neprekročíš príjem 4830 eur tak odvody do SP platiť nebudeš.
Tullsova
17.06.13,17:09
dakuejm za odpoved, povodne som si to myslela aj ja, ale potom som narazila na tuto vetu:
Náhrada príjmu z nemocenského poistenia sa započítava do príjmov manželky, a preto sa medzi príjmy počíta aj materské. Rodičovský príspevok je však už štátna sociálna dávka a tá sa medzi zdaniteľné príjmy manželky nezapočítava.

tak teraz neviem :( mam s toho gulas.
Xanti
17.06.13,17:13
Príjem z MD sa započítava k príjmom manželky ak si tvoj mng. chce na teba uplatniť tvoju nezdaniteľnú časť... ale MD nezapočítava sa do tvojich príjmov ak ty podnikáš a ty sama za seba podávaš DP.
veronikasad
17.06.13,17:29
Ak nie ste manželia, žiadnu NČZD si na teba uplatniť nemôže. Tento článok je pre teba neaktuálny a už vôbec nesúvisí s platením odvodov do SP ako živnostník.