dleso
17.06.13,19:14
potrebujem poradit

v byte prerabam elektriku

svetla - okruhy 3 - pouzity kabel 3x1,5
zasuvky - okruhy 5 - pouzity kabel 3x2,5
pec - okruh 1 - pouzity kabel 3x6
indukcna platna - okruh 1 - pouzity kabel 3x6

na chodbe mam skrinku urcenu pre moj byt a tam istic 25A
otazka je:
kolko A istic mam pouzit ako hlavny v skrini, ktoru budem mat v byte
buchač
17.06.13,18:41
AK POTREBUJEŠ PORADIŤ , tak neriskuj všetky možné neblahé následky laickej práce , ktorá sa dá nazvať aj hlúposťou ...

ZAVOLAJ ODBORNÍKA a máš pokoj ...
chandler
19.06.13,05:01
no tak to by si sa mal spytat toho kto ti poradil davat pec a indukcnu platnu do bytu :) nie som odbornik, ale dava sa to na tri fazy pokial viem. to si sa mal hlavne spytat na elektrarnach co sa tam da pripojit. myslim ze je cas obratit sa na odbornika - a urcite nie toho co ti radil do teraz :)
fetya
20.06.13,05:40
ja mam sice rodinny dom, ale svetelny okruh a zasuvkovy je v poriadku, pec-rura, to su na 220 a staci 3x2,5, lebo spotrebic ma obicajnu koncovku, takze do zasuvky neviem predstavit, ze zapojis 6ku zilu. Mam sice keramicku platnu, tam ide 5x4 kabel, a v krabici je to napojene svorkami - priemyselna vydlica by vyzerala dost divne. Mam to istene 3x16A isticom, cize najlepsie by bolo - ked sa da zaviest 3 fazy do bytu - suhlas elektrarni, projekt, revizia. Platna sa da zapojit aj na 1 fazu, ale vtedy potrebuje velky istic min. 25A. 3 fazy su vyhodne aj preto, lebo nemusis sachovat, ze mozes naraz zapnut, nebude vyhadzovat poistky. Tieto rady ber tak, ze ja som len laik, hoci mam skusku ako samostatny elektrotechnik, pre seba by som to urobil, ale v panelaku nikdy pre nikoho.
Xanti
20.06.13,05:53
Tiež viem, aby indukčná platňa dobre fungovala tak ju treba zapojiť na 3fázový istič, a tým pádom ešte predtým žiadať na elektrárňach zmenu 1f hlavného ističa , na 3f istič.
A na 3f istič je 3 žilový kábel málo .. tam treba 5 žilový.
juraj:-)
20.06.13,07:13
v tomto prípade bude asi 25A istič ako hlavný malo. Skús viac upresniť tvoju otazku, aké zariadenia budeš mať napojené na jednotlivých okruhoch a hlavne ich odber. hlavne ma zaujimaju tie zasuvky, pec a indučka.
Poradím ti asi tak, že ak si to dáš navrhuť projektantovi, maš to bezproblémov a aj s rezervou.
niki21
20.06.13,08:35
ako hlavný istič v byte by tam mal byť 20A istič kvôli selektivite a mal by byť rovnakého typového radu ako ten 25A, ja predpoklad že vypne skôr ako 25A.
Indukčná varná doska zvykne mať minimálne dva fázové vodiče, takže na napojenie sa používa minimálne 4-žilový kábel. Väčšinou stačí CYKY-J 4x2,5.
Ako písal fetya dá sa to napojiť aj na jednu fázu, ale potom ten 20A istič asi bude
vyhadzovať a fázy nebudú rovnomerne zaťažené.
julysak
20.06.13,09:46
Nebuď oná
a nepleť ho
1, nemá žiadať zmenu ističa, ale zmenu 1f prípojky na 3f
má žiadať nie v elektrárňach,ale od XXX Distribúcia = potrebuje nejaký projekt

btW
hlavný 1f istič 25A hovorí, že teraz môžeš v byte zapnúť naraz cca 7 kW štítkového výkonu , ale prívodný kábel nejakú rezervu bude mať

2, na 3f istič stačia 3 drôty

3, "" treba 5 žilový"" = nepíš ako žena z domácnosti = záleží, či má 4 , alebo 5 vodičovú sústavu (Tienik by ti dal aj typové značenie) a dá podľa toho
Indeed
21.06.13,06:25
TN-C alebo TN-S
Indeed
21.06.13,06:32
Ja mam tiež v byte pripojku na elektricku pec, a tiež som si myslel,že je tam 380 V..

a ..NEBOLO , len 2 fazy , ale NEVA..

rozviedol som to tak,že z jednej fazy som potiahol zásuvku na el.ruru 220 /16 A
a z druhej fazy som potiahol zasuvku na práčku a je to O.K.
Hlavny istič mam 25 A