K21
18.06.13,09:53
Dobry den,
chcem sa opytat ako postupovat ked chcem nahlasit danovy unik, resp. ci situacia dole popisana splna kriteria danoveho uniku.
Byvam v podnajme, kazdy mesiac posielam na ucet majitelovi bytu sumu vyse trojnasobne vyssiu ako mam uvedenu v zmluve o prenajme. Kedze sa plati dan z prenajmu nehnutelnosti, myslim ze by tu mohlo byt podozrenie na danovy unik, ze pan domaci odvadza dan z omnoho mensej sumy ako by mal.
Ako to dokazat, ake informacie uivest,na koho sa obratit.. A ci je mozne ze by som mohol mat aj ja nejaky problem ked taketo nieco nahlasim.

Dakujem za kazdu odpoved
marjankaj
18.06.13,07:57
Možno si budeš musieť hľadať nový podnájom.
Tweety
18.06.13,08:21
A dokážeš to ľahko, BV a zmluvou., kde je nižšia suma, akú platíš. A propó, pri podpise zmluvy si súhlasil a teraz ho ideš udať?
avalik
18.06.13,08:25
hmm a preco platis viac ako je v zmluve? mozno to prenajimatel berie ako dar :)
K21
18.06.13,08:30
@tweety Pri podpise zmluvy som suhlasil, nebola ina moznost. Ale z domaceho sa vyklul zly clovek a chcem to riesit.
@avalik Taky stedry nie som ani na svoju rodinu :-)
Tweety
18.06.13,08:31
Tak sa s ním dohodni na úprave zmluvy, alebo to rieš odchodom z podnájmu, veľa možností nemáš.Ak ho udáš, budeš aj ty vinný, že si s takým niečim súhlasil.
marjankaj
18.06.13,08:31
A dokážeš to ľahko, BV a zmluvou., kde je nižšia suma, akú platíš. A propó, pri podpise zmluvy si súhlasil a teraz ho ideš udať?
Zmluva ešte nič nedokazuje. Až keď mu prídu bubáky, až potom to má zdaňovať.
Tweety
18.06.13,08:33
Myslela som to tak, že tam bude ten rozdiel v sumách. Jedna je na zmluve a druhá v BV.
marjankaj
18.06.13,08:33
Tak sa s ním dohodni na úprave zmluvy, alebo to rieš odchodom z podnájmu, veľa možností nemáš.Ak ho udáš, budeš aj ty vinný, že si s takým niečim súhlasil.
A prečo by mal byť vinný? Že platí niečo naviac? To mu žiadny zákon nezakazuje. :---
Tweety
18.06.13,08:35
Jasné, ale to by bol asi riadny somár, či?
Indeed
18.06.13,08:35
nahlasiť je jedna vec, DOKÁZAŤ protiprávne konanie vec druhá...
K21
18.06.13,08:36
Tak sa s ním dohodni na úprave zmluvy, alebo to rieš odchodom z podnájmu, veľa možností nemáš.Ak ho udáš, budeš aj ty vinný, že si s takým niečim súhlasil.

takze si este sam spravim problem ked taketo nieco nahlasim, tak to mam chapat?
taiko
18.06.13,08:37
Ides mu narovinu povedat, ze Ty ako obcan nesuhlasis s okradanim statu a budes pozadovat korektnu zmluvu a platby, inac ze budes nuteny to nahlasit?
BTW myslis, ze nahlasenie mozneho danoveho uniku, bude riesit, ze sa z domaceho vyklul "zly clovek"?
Tweety
18.06.13,08:37
Mohol by si mať určite, kedže si dopredu o tom vedel, prečo je tá zmluva taká aká je.
K21
18.06.13,08:40
Asi teda najprv poriesim s domacim a uvidim na com sa dohodneme. Dakujem vsetkym za prispevky
Indeed
18.06.13,08:42
K-21 maš to chápať tak,že sa musíš v živote viac snažiť a potom nebudeš mať čas rozmyšĺať o to kto,čo zarobil,alebo nezarobil, a ako k tomu prišiel..
marjankaj
18.06.13,08:49
nahlasiť je jedna vec, DOKÁZAŤ protiprávne konanie vec druhá...
Nemusí nič dokazovať. Veď bonzovanie prikazuje aj zákon. DU urobí kontrolu a dokazovať bude musieť kontrolovaný, či tie príjmy zdanil.
marjankaj
18.06.13,08:51
Asi teda najprv poriesim s domacim a uvidim na com sa dohodneme. Dakujem vsetkym za prispevky
Určite sa s tebou dohodne na tej vyššej sume. Myslím, že protestovať nebude. :---
lubko6394
18.06.13,09:14
Akosi sa mi to nezdá. Veď si súhlasil so znením zmluvy a aj s číslami v nej uvedené a platíš prevodom na účet kde stopa ostáva... Však by ho tety daniarky mali chyteného raz dva. Úplne niečo iného by bolo keby si platil kešom bez potvrdenky.
marjankaj
18.06.13,09:20
Akosi sa mi to nezdá. Veď si súhlasil so znením zmluvy a aj s číslami v nej uvedené a platíš prevodom na účet kde stopa ostáva... Však by ho tety daniarky mali chyteného raz dva. Úplne niečo iného by bolo keby si platil kešom bez potvrdenky.
A to bude sranda, ak všetko priznáva v daňovom priznaní. A milý K21 si bude musieť hľadať ineho "ubytovávateľa". :---
BranislavF
10.09.13,05:37
ja som tiez mal taky problem prenajímatel sa dohodol ze v zmluve bude mala sumicka ale v skutocnosti nmu budem platit 220€ aby sa vyhol daniam a potom ked som koncil z najmom tak som presvihol par dni z vystahovaním a on mi zaratal este 220€ aby som mu dal a drzal moj osobny majetok ako je elektronika a nejaky nabytok, dalej sám osobne vystahoval nejake moje veci a este chcel aby som mu zaplatil za nejaku skodu ktoru som ani neurobil a ani nebola napisana a zistena pri prebrati bytu :D :D .... proste skusal ci som blbý a tak som za nim prisiel a nahral som si záznam ako mi vravel co vsetko mu mam zaplatit ,... ked som si to zdokumentoval tak som rovno vytasil ze uz som volal z policiou a z danovým a že dovidenia pridem v piatok aj s nimi :D :D no a najomca nemal moc na výber lebo sa mu zatmelo pred ocami a tak som si zobral svoje veci a zbohom
Perqtoon
19.12.13,21:55
Ak mu platíš viacej ako ste sa dohodli v zmluve, tak to platíš cez banku a tam vznikajú dôkazy, ktoré sú evidované a daňový úrad má prístup k týmto bankovým prevodom. Musíš počkať rok a on má povinnosť podať daňové priznamie do konca marca. Potom si spočítaš koľko peňazí si mu zaplatil za celý rok. Všetky písomné podklady si zoberieš a pôjdeš ho udať na daňový úrad. Daňový úrad zachováva povinnosť mlčanlivosti zo zákona a oni mu urobia kontrolu. Opýtajú sa ho koľko mal príjem a on povie podľa toho čo je napísané v zmluve. Potom sa ho opýtajú, že prečo mu bolo posielané viacej a prečo neurobil zo zvyšnej sumy daňové priznanie. Neboj sa na daňovom úradu tomu udaniu budú len radi, lebo oni idú po takých "primitívoch" a musia vykázať, že niehoho chytili ako klame, takže pôjdu po ňom a nie po tebe. Teba sa len opýtajú koľko si mu platil a ty sa vyhovoríš, že ako si mohol povedať iné, keď mali výpisy z banky, ktoré si sám podpisoval pri odosielaní peňazí jemu na účet. To čo robí z tebou ten prenajímateľ je primitívna forma, ktorá je ľahko dokázateľná. Daňové predpisy a platenie daní sa obchádza inými vysoko sofistikovanými spôsobmi... a nie tak ako to robí ten somár..
S pozdravom: Perqtoon.