Juraj A.
18.06.13,10:53
dobry den chcel by som sa spytat ci je mozne si otvorit zivnost bez trvaleho pobytu .. resp rozpisem vam o co sa jedna . nedavno som si bol pre novy obciansky kde som si vsimol ze nemam uz trvale bydlisko napisane na dannu adresu kde som byval mam tam len napisanu cast bratislava - petrzalka dalej nic.. otec mi asi zrusil trvale bydlisko nakolko nemam dobre vstahy .. no chcel by som si zalozit zivnost . mam v prenajme so zmluvou byt tiez v danej casti mesta .. da sa zivnost otvorit ?? ak ano poprosim vas o radu lebo uz som postudoval secko mozne .. dakuje m..


DOPLNENIE : zabudol som napisat ze som tam uz bol na urade len ma odbila ze potrebujem list vlastnictva .. a este mozem na predaj rychleho obcerstvenia mam mat pohostinsku zivnost alebo volnu .. lebo raz som cital tak a potom tak ..
kn-alka
18.06.13,09:01
.... a zavolať na živnostenský úrad si neskúšal? Tam sú kompetentní ľudia, korí ti odpovedia.
Podľa mňa si môžeš otvoriť živnosť aj takto, miesto podnikania - trvalý pobyt bude Bratislava - Petržalka a prevádzka môže byť adresa bytu, ktorý máš v prenájme, ak s tým bude súhlasiť prenajímateľ.
Braňo
18.06.13,09:01
myslím, že prevádzku môžeš mať aj inú adresu ako adresu trvalého bydliska.
avalik
18.06.13,09:03
tvoj trvaly pobyt je obec ... mozes si zalozit zivnost, ak splnas ostatne podmienky ... zajdi na JKM tam ti pomozu aj vyplnit tlaciva

§ 5
Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo 4, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava. V takom prípade občan predkladá iba doklad podľa § 3 ods. 8 písm. a), ak ho nemá, doklad podľa § 3 ods. 8 písm. b) a ako miesto trvalého pobytu sa uvedie iba obec pobytu. Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov a na účely zápisu do zoznamu voličov. Obec je povinná spôsobom v mieste obvyklým, najmä oznámením na úradnej tabuli, upozorniť prihláseného občana, že mu bola alebo že mu má byť doručená písomnosť.
labutienka
18.06.13,09:57
Ak máš zmluvu na byt, možno by stačil dodatok, kde by bolo uvedené, že tam budeš mať uvedené miesto podnikania, majiteľ by s tým mal súhlasiť, inak ti adresu pravdepodobne nezapíšu. V každom prípade budeš mať trvalý pobyt (mestskú časť) uvedenú v živnostenskom oprávnení, kde ti bude chodiť všetka pošta. Živnostenský úrad inú adresu ako trvalý pobyt (pre korešpondenciu) neuznáva.
Ja s takou adresou fungujem už niekoľko rokov. Všetko so živnostenským vybavujem radšej osobne - pošta by to iba komplikovala. Na podnikanie však využívam prenajaté priestory, takže neviem, ako by to bolo s označením firmy na adrese mestského úradu, ak by si žiadnu inú adresu k podnikaniu nevyužíval....
Juraj A.
18.06.13,10:13
stale nechapem .. ak ochapem len mam v tom zmatok .. vies my poradit co by som mal spravit ?? ako by ste to riesily vy ??? dakujem .. mne nevadi keby som aj niekam behal po nu alebo to priamo vybavoval lebo to mam kusok na urad ..
labutienka
18.06.13,10:48
1. varianta: ak chceš mať miesto podnikania tam, kde bývaš, urob si dodatok zmluvy k bytu o podnikaní a s tým choď na ŽÚ (nezabudni zobrať aj originál zmluvy + dodatku, kópiu im tam necháš)
§46/1/b) fyzická osoba preukáže oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uviedla ako miesto podnikania, ak adresa miesta podnikania je odlišná od miesta bydliska;
2. varianta: ak nechceš mať žiadnu inú adresu, len trvalý pobyt v mestskej časti, nemusíš mať podľa mňa nič, len občiansky... nikde sa nepíše o tom, že podmienkou na založenie živnosti je nejaký vzťah k nehnuteľnosti.... ale to ti povedia najlepšie priamo na úrade...
Juraj A.
18.06.13,12:35
varianta 2 : ale posta mi niekam musi chodit .. pokial dobre viem .. alebo je mozne aby mi chodila na miestny urad ??
avalik
18.06.13,13:09
ved mas v mojej odpovedi citovane zo zakona - posta ti bude chodit na urad
Atomer.sk
18.06.13,18:19
Co sa tyka miesta podnikania, tak na toto sa da vyuzit virtualne sidlo (http://www.mojesidlo.sk/virtualne-sidlo-firmy/). Najdi si nejaku spolocnost, ktora to ponuka a vypytaj si suhlas na zriadenie miesta podnikania pre zivnost.
Na danu adresu ti moze chodit aj vsetka korespondencia o ktorej ta emailovo (alebo aj cez SMS) upopzornia. Zoznam prijatych listin vidis nasledne cez on-line system.
labutienka
19.06.13,06:35
určite na úrad
labutienka
21.06.13,07:45
Záleží od predmetu podnikania. Virtuálna adresa pre SZČO nemusí mať žiadny zmysel, pretože pre živnostenské oprávnenie je adresa č. 1 aj tak vždy trvalý pobyt, ktorý tam byť musí. Ak potrebuje mať takútu adresu kvôli zákazníkom - virtuálna adresa ÁNO, ale ak kvôli úradom - určite NIE.