Renáta2585
18.06.13,11:50
Chcela by som sa poradiť.. Ako sa domáhať vyplatenia finančnej hotovosti (mzdy), ak bola o pracovnej činnosti urobená iba ústna dohoda (v zákonníku práce sa píše, že dohoda o pracovnej činnosti musí byť v písomnej dpodobe, inak je teplatná),ale v dobrej viere sa očakávalo že "dotyčný majiteľ" vyplatí mzdu za vykonávanie konkrétnej práce. Keď nastal okamih vyplatenia finančnej hotovosti, po roku pracovnej činnosti, bolo zamestnancovi oznámené, že firma zmenila majteľa. Bývalý majiteľ tvrdí, že financie by mali byť vyplatené novým majiteľom a ten nový tvrdí, že on o "upratovačke v jeho firme" nevedel.
Kde je pravda? Dá sa podať nejaká sťažnosť na Inšpektorát práce? Ale zabezpečí sa tým, že ten zamestnanec dostane svoje ťažko odrobené peniaze?? Či sa môže rovno rozlúčiť s nimi?
Tweety
18.06.13,09:51
Bola si vlastne nelegálny zamestnanec. Nerozumiem ,ako môžu niektorí pracovať len tak, načierno. To Ťa vôbec celý rok nevyplácal?
Renáta2585
18.06.13,10:09
Bola to dohoda, ze sa nebude vyplacat pocas roka (kazdy mesiac po par desiatok eur), ale v aprili na dalsi rok sa vyplati cela suma... to bola praca raz za tyzden, niekolko rocna a vzdy sa to dodrzalo, ale zrazu ani jeden z majitelov sa nechce ujat zodpovednosti..
IvetaH
18.06.13,11:22
Ja by som napísala doporučený list zamestnávateľovi (aj keď nemáš písomnú zmluvu, mal povinnosť urobiť o ústnej dohode zápis, on to porušil), že žiadam vyplatiť mzdu za výkon odvedený v čase od do na číslo účtu a zároveň žiadam zaslať výplatné pásky na adresu xxx. A že ak to nevyplatí, obrátim sa na súd ako trestný čin nevyplatenia mzdy, na inšpektorát práce za porušenie ZP a na sociálku, že chcem vedieť, ako som bola prihlásená a v kopii by som to poslala aj novému zamestnávateľovi.
marjankaj
18.06.13,11:32
Ty sranduješ.
Ak nebola dohoda v písomnej forme, tak je neplatná. A ak je neplatná, tak čo porušil?
veronikasad
18.06.13,11:53
Bol si tých niekolko rokov prihlásený v SP ako dohodár, alebo ti odmena bola vyplácaná načierno ?
IvetaH
19.06.13,05:17
Nie nesrandujem, je jasné, že robila na čierno. To je prvé čo porušil zamestnávateľ. Druhá vec je, že ak sa iba ústne dohodli, tak sa mohli ústne dohodnúť iba na pracovnom pomere. Na výkon podľa dohody sa nemohli predsa dohodnúť ústne, to neexistuje. Jednoznačne sa teda dohodli na pracovnom pomere a ten je platný aj keď nie je písomne uzatvorený. Neznášam takých debilov, čo sa odbavujú na chudákoch, nech si nájde seberovného. Ja by som ho dala na súd až by bol modrý.