uzivatel222
18.06.13,19:20
Dobrý deň, mám v pláne otvoriť palacinkáreň, a netuším čo všetko potrebujem vybaviť. Prešiel som si skoro všetky otázky ohľadom môjho problému, ale buď som nenašiel odpoveď alebo som našiel z roku 2008 a nie som si istý či ešte platia tie veci. Čo všetko potrebujem na otvorenie ohľadom založenia živnosti, registračnej pokladne mi je všetko jasne. Chcem sa opýtať ako mám vybaviť hygienu, že vraj sú dva úrady na hygienu nezávisle od seba jeden je úrad verejného zdravotníctva a ten druhý nepoznám. Ďalej by som sa chcel spýtať ako má aktuálne vyzerať prevádzkový poriadok na palacinkáreň, či nemá niekto vzor. Mal by obsahovať sanitačný program, dispozičné riešenie prevádzky a prevadzkové hodiny. Absolútne netuším čo je to HACCP a ako to má vyzerať. Potom si už musím vybaviť len na meste prevádzku a otváracie hodiny. Zabudol som na niečo? Čo ešte musím vybaviť? Poprosil by som niekoho kto by mi to vysvetlil poslal nejaký vzor dokumentov. Neposielajte mi link na nejaký odkaz čo tu už bolo, chcel by som niečo aktuálne. Za ochotu vopred ďakujem
Danielle369
20.06.13,04:06
Čo je HACCP ?
Systém kritických bodov - HACCP - Analýza nebezpečia narušenia zdravotnej, alebo hygienickej nezávadnosti potravín, identifikácia kritických bodov a preventívne zaistenie kontroly v týchto bodoch.
-----------------------------------------------
Na internete nájdeš vzory aj na prevádzkový poriadok, aj na HACCP.......tu na porade je ich dosť a aj staré príspevky sú stále aktuálne.
Treba navštíviť v tvojom okrese RÚVZ ...ten ti bude všetko schvalovať a dá ti aj podklady, čo všetko musíš pred otvorením vybaviť.

Ešte doplním....
v prevádzke musí byť zabezpečný dostatočný prívod teplej vody zahriatej najmenej na 50 ˚C a prívod studenej pitnej vody. V priestoroch prevádzky musí byť tak, ako je ustanovené v príslušnej hlave Potravinového kódexu vytvorený osobitný priestor využívaný ako šatňa prípadne denná miestnosť, oddelený od priestorov využívaných na skladovanie potravín a predaj potravín a zabezpečené sociálne zariadenie pre pracovníkov.
Podľa § 13 ods. 4 písm. b) zákona č. 355/2007Z. je potrebné vypracocvať a predložiť prevádzkový poriadok spolu s vypracovaným sanitačným režimom príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva spolu s predloženým návrhom uvedenie potravinárskeho objektu do užívania na ich schválenie.
Manipulácia s potravinami patrí medzi epidemiologicky závažné činnosti, ktoré môžu vykonávať len osoby odborne a zdravotne spôsobilé. Zdravotnú spôsobilosť osoba dokladuje vystaveným zdravotným preukazom, ktorý vystaví ošetrujúci lekár