galla
19.06.13,07:56
Dobrý den,
je mi jasná možnost ze firma podla zákona moze prerušit danove odpisovanie. Ale je možné resp. je daňovo košer, ked firma daňové odpisy vobec neuplatňuje a teda sa akoby uplne "zriekla" tejto moznosti, alebo inak "nechala trvalo prepadnut" moznost znižit táklad dane ? Jednoducho potrebuje mať zisk.
Ešte som zabudla dodat ze ten majetok sa neodpisuje ani účtovne.
ďakujem
IvetaH
19.06.13,06:29
Odpisy sú právo a nie povinnosť.
galla
19.06.13,06:36
ďakujem
Stefan2005
19.06.13,07:22
V prvom rade treba pochopiť ekonomickú podstatu odpisov a odpisovania; odpisy nielen vyjadrujú mieru opotrebovania dlhodobého majetku, ale sú aj zdrojom financovania ich reprodukcie.

To, že si neuplatníte daňové odpisy, má za následok len to, že zaplatíte vyššiu daň z príjmu (v prípade kladného ZD a neúčtovania o odloženej dani) - ale vôbec to nemá vplyv na "potrebujem mať zisk" - prerušiť totiž možno len daňové odpisy, účtovné nie ! A je to aj správne, lebo ak majetok nevie zarobiť na svoju reprodukciu, tak to svedčí o jeho neefektívnom využívaní (resp. o nehospodárnosti v iných oblastiach firmy)....
Nandrolon
19.06.13,07:38
Stefan 2005 to napísal presne.
Ešte upresním že zisk pred zdanením sa počíta tržby - náklady.
No a v nákladoch tie odpisy budú, pretože prerušiť sa môžu len daňové odpisy, nie účtovné.
Zase na druhej strane Vám nik nezakazuje nastaviť taký účtovný plán, aby Vám to vyhovovalo, teda si môžete napr. zariadenie, ktoré odpisujete v 1. odp. skupine /daňovo/ účtovne nastaviť napr. na 10 rokov. Účtovný odpisový plán si zostavuje účtovná jednotka tak, ako to vyhovuje jej.
Daňové odpisy má zmysel prerušiť vtedy, keď vychádza firme strata, pretože "nulovú daňovú povinnosť" už nemáte ako viac znížiť prostredníctvom odpisov...
galla
19.06.13,07:48
nielenze tento konkretny majetok firma neodpisuje danovo ale ani účtovne (preto asi ta vec so ziskom)
Tweety
19.06.13,08:11
48) nielenze tento konkretny majetok firma neodpisuje danovo ale ani účtovne (preto asi ta vec so ziskom)
Ak si neuplatňuje odpisy, skresľuje tým hospodársky výsledok, porušuje zákon o účtovníctve....
galla
19.06.13,08:30
no a toto som si i ja vravela.. ciže Tweety účtovne odpisy nie su právo ale povinnosť? nie je mozne si stanovit v plane ze tento majetok nebudem odpisovat?...ale z danoveho hladiska vraj s tym problem nie je lebo naopak zaplatia na dani viac, vraj to preslo aj kontrolou daniarov
Tweety
19.06.13,08:36
Ako už bolo písané, prerušiť sa dajú len daňové, o účtovných je treba účtovať.