siso
19.06.13,09:10
Z prečítaných informácií mi nie je celkom jasné, či stačí certifikát z absolvovania školenia alebo nie. Máme cca 45 zamestnancov (cca 25 na TPP a 20 na dohodu).Mzdy a personalistiku a prístup k osobným údajom mám iba ja.Pri prvotnom uvedení zákona "do života" školenie absolvovala moja kolegyňa, ona mala certifikát a ja som bola len oprávnenou osobou poverenou na sprácu s osobnými údajmi. Sama to robím asi dva roky a na tejto veci ma doteraz nenapadlo nič meniť.
1. Musím teda teraz absolvovať nejaké školenie s certifikátom, aby sa nejako doložilo to že som oprávnená osoba alebo stačí, keď si zákon preštudujem sama?
2. Keďže som na tieto práce sama som stále len oprávnenou osobou? ( Zodpovedná musí mať pod sebou viac ako 20 oprávnených osôb a skládá ešte nejakú skúšku, a touto osobou podľa mňa nie som)
3. Pri možnej kontrole tento certifikát kontrolóri môžu vyžadovať alebo stačí aby bolo v poriadku poverenie konateľov, že som oprávnenou osobou? A kto je teda u nás zodpovednou osobou? Alebo žiadnu nemusíme mať?
Ďakujem.
avalik
19.06.13,07:19
Pre oprávnené osoby zákon uvádza POUČENIE nie školenie.

§ 21
Poučenie oprávnenej osoby

(1) Fyzická osoba sa stáva oprávnenou osobou dňom jej poučenia.

(2) Prevádzkovateľ je povinný poučiť osobu podľa odseku 1 o právach a povinnostiach ustanovených týmto zákonom a o zodpovednosti za ich porušenie pred uskutočnením prvej operácie s osobnými údajmi. Poučenie obsahuje najmä rozsah oprávnení, popis povolených činností a podmienky spracúvania osobných údajov.

(3) Prevádzkovateľ je povinný o poučení oprávnenej osoby vyhotoviť písomný záznam. Záznam o poučení obsahuje

a) identifikačné údaje prevádzkovateľa,

b) titul, meno, priezvisko, pracovné, služobné alebo funkčné zaradenie a podpis oprávnenej osoby,

c) titul, meno, priezvisko, pracovné zaradenie alebo funkciu a podpis toho, kto vykonal poučenie,

d) informácie podľa odseku 2,

e) deň poučenia a

f) deň, odkedy osoba prestala byť oprávnenou osobou; tento údaj doplní prevádzkovateľ po ukončení jej činnosti ako oprávnenej osoby.

(4) Prevádzkovateľ je povinný opätovne poučiť oprávnenú osobu, ak došlo k podstatnej zmene jej pracovného, služobného alebo funkčného zaradenia, a tým sa významne zmenil obsah náplne jej pracovných činností, alebo sa podstatne zmenili podmienky spracúvania osobných údajov alebo rozsah spracúvaných osobných údajov v rámci jej pracovného, služobného alebo funkčného zaradenia.

----------------------------------------
Prevádzkovateľ v prvom rade musí splniť to, čo zákon ukladá - čiže napr. spracovať bezpečnostnú smernicu ... až na základe jej spracovania je schopný poučiť budúcu oprávnenú osobu

viac info aj tu: http://www.porada.sk/t218338-navrh-vyhlasky-o-rozsahu-a-dokumentacii-bezpecnostnych-opatreni-ochrana-osobnych-udajov.html
siso
19.06.13,07:28
Vďaka. Z toho mi teda vychádza, že ak si ako oprávnená osoba naštudujem zákon, pripravím prevádzkovateľovi ( t.j. konateľovi) zápis o poučení podľa uvedených bodov mne by to postačovalo?
Ale keď prevádzkovateľ(konateľ) nemá doklad, že bol vyškolený, bol by toto ďalší problém? A tým by zase mala firma problém pri prípadnej kontrole?
avalik
19.06.13,07:38
doplnila som odpoveď
siso
19.06.13,07:51
Ešte chcem doplniť že v r.2006 som vypracovala Bezpečnostný projekt, aj smernicu aj mám z tohto obdobia. Len na moju osobu je len poverenie na spracovanie Bezpeč.projektu, nie na prácu s osobnými údajmi. Takže toto by sme si mali doplniť + naštudovať zákon? Malo by to stačiť?
avalik
19.06.13,08:44
ano, pozri § 76 zakona 122/2013
siso
19.06.13,09:16
ďakujem pekne za objasnenie tejto problematiky.
Richard
19.06.13,12:32
Žiadne školenie nie je povinné a žiaden "certifikát" za školenie nič neznamená. Školenie je len príprava na skúšku (tá je povinná v niektorých prípadoch, školenie ju však nenahrádza).

Áno niektoré nie príliš eticky založené školiace agentúry si takto začali naháňať ľudí na školenie a robia v podstate klamlivú reklamu (ak nie trestnú činnosť).
DanielaSL
19.06.13,12:41
Vďaka Richard....stručne a jasne...
suklova
20.06.13,09:58
Podľa mňa to nie je o počte zamestnancov vo firme, ale o počte ľudí čo prichádzajú do kontaktu s osobnými údajmi vo firme.
(2) Ak prevádzkovateľ spracúva osobné údaje prostredníctvom 20 a viac oprávnených osôb, je povinný najneskôr v lehote 60 dní od začatia ich spracúvania výkonom dohľadu písomne poveriť zodpovednú osobu alebo viaceré zodpovedné osoby, ktoré dozerajú na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvaní osobných údajov. Týmto nie je dotknutá zodpovednosť prevádzkovateľa podľa odseku 1. Je to prosím tak?
avalik
20.06.13,10:53
je to tak ako si citovala .... toto je ale otazka k opravenej osobe, nie k zodpovednej osobe
lienka492
03.07.13,11:43
Dobrý deň, potrebovala by som upresniť tú novelu. Ja tomu asi nerozumiem. :-) Robím mzdy a personalistiku u živnostníka, kde je 20 zamestnancov. Prístup k osobným údajom zamestnancov mám len ja. Potrebujem nejaké poverenie, alebo školenie, alebo niečo, alebo to robím tak ako doteraz. A kolega z internetoveho obchodu vystavuje faktury, takze pouziva osobne udaje zakaznikov, ktori si nieco objednaju. Treba nieco aj jemu? Dakujem za odpoved.
Ella11
23.09.13,10:10
Ja sa chcem opýtať či stačí poučiť zamestnancov - oprávnené osoby (v škole) a dať im podpísať Poučenie alebo treba aj Oprávnenie na získavanie os.údajov (také niečo sme mali doteraz).Ďakujem