Ondrej Bobalik
19.06.13,18:04
Pracujem na jednom projekte pre 2 vynalezcov. Z nadobudnutej sumy penazi, ktore sa ziskaju z tohoto projektu sme sa dohodli na vyplateni istej casti z tejto.
Nasledne z tychto penazi ti dvaja chcu vytvorit firmu na zakladate ich vynalezu a zacat ho predavat.
Ako to spravit pisomne na papieri aby som mal istotu, ze dostanem vyplatene po ziskani nadobudnutej sumy, spominanej v projekte?
Co potrebujem vsetko mat na papieri v takomto pripade ?
misoft
19.06.13,17:29
Ja by som to videl asi takto: projekt už dokončený = dielo. Písomne zmluvou si rozdeliť zisk (odmenu) po odovzdaní projektu na tri časti (oni si so svojimi môžu robiť, čo chcú) a určiť spôsob vyplatenia. V tej zmluve by mal byť ešte určený okrem spôsobu aj lehota vyplatenia, ďalej zábezpeka proti oneskorenému vyplateniu (sankcie, penále).

Ale ako čítam - ide o ich vynález a ty len spolupracuješ, takže odmena za prácu. Oni (ak je to ich vynález) by si museli dať vynález buď patentovať, alebo zabezpečiť ochrannú známku. Keďže by si asi nebol uvedený ako vynálezca, nemal by si potom následne už žiadne právo na ďalšie finančné plnenie z titulu autorského práva, patentu, ochrannej známky.

Preto by bolo - ak by si chcel aj naďalej na tom profitovať - byť uvedený ako jeden z tvorcov/autorov.

Ale to píšem ako laik, skôr by ti poradil právnik - odborník na autorské právo, vynálezy a patenty, tiež preštudovať http://www.indprop.gov.sk/?patenty
Ondrej Bobalik
25.06.13,08:24
dakujem za reakciu velmi to pomohlo a nasiel som cloveka ktory uz niekolko krat robil nieco podobne ako ja a poradil skoro to iste ako vy, na patente nemam ziadnu zasluhu, takze to som musel upustit a z clkoveho projektu mi ten clovek poradil podobne ako vy osetrit vsetko co sa da, cize lehotu, ciastku vyplatenia a penale za pripadne nevyplanenie alebo meskanie a podobne. len neviem ako je to ak to dam na zmluvu alebo dohodu aky je v tom rozdiel ?
nie je zmluva iba ak niekto niekoho zamestna alebo s firemnimi vecami nieco ? - lebo nikto z obidvoch stran nema ziadnu firmu ani zivnost
misoft
25.06.13,15:14
Zmluva je písomné potvrdenie niečoho - je to dohoda o práci/výsledku a odmene medzi dvoma subjektami - a je jedno či firma, právnická osoba, fyzická osoba.
Veď sa vraví: Co je psáno - to je dáno! A papier NEPUSTÍ!
Zmluvu si môžete napísať sami, môžete využiť i komerčného právnika.
Ondrej Bobalik
28.06.13,05:21
uz som sa poradil a zmluva je uz vramci vypracovavania, len naozaj ako ste tvrdili co je psano to je dano. musim to poriadne presetrit, lebo to musi byt oficialne zapisane uradne a su tam iste prava aj povinnosti, .. dobre som sa zorientoval na zaklade vasich slov takze naozaj dakujem za pomoc.