MatoH
20.06.13,10:31
Kúpil som počítač v cene pod 1000 € (som neplatca DPH) na pracovné účely (na dosahovanie zisku, nie tovar na predaj). Zaúčtoval som to 501/221 (plus medziúčty 314, 321). Pozeral som staršie príspevky a spomínala sa tam nejaká evidencia majetku, ktorá však pravdepodobne nemá oporu v žiadnom zákone, a tak mi z toho vyšlo, že nie je potrebné ju viesť. Je tento postup správny (501/221 + žiadna evidencia)? Ďakujem.
KEJKA
30.06.13,18:27
je to drobný hmotný majetok a vedieš k tomu tzv. operatívnu evidenciu. Dôležité napr. v prípade opravy počítača, kúpy ďalších komponentov počítača a pod.
Tiež v inventúre k 31.12. by sa tento PC mal objaviť. jeho hodnota v účtovníctve po vydaní = zaúčtovaní do spotreby je účtovne nulová, ale reálne má oveľa vyššiu hodnotu v porovnnaí s tou účtovnou.
goja
01.07.13,05:38
To som sa aj ja chcela spýtať,takže účtujem v Pohode,tak to normálne nahodím do drobného majetku len kvôli evidencii alebo je tam nejaká súvzťažnosť ako to tam dostať?
KEJKA
01.07.13,05:46
Pohodu nepoznám, len zbežne.
Ale tak to funguje, že sa to nahodí len evidenčne. nejde o účtovný prípad -žeby sa to prenieslo do účtovníctv.a /tam to máš v nákladoch/