ricco24
21.06.13,20:53
Potrebujem sa spýtať či je nejaká možnosť zrieknuť sa otca, s ktorým nežijem od svojich 6tich rokov. Ide o to že je alkoholik, nechce si nechať pomôcť a obávam sa že v prípade ak si vážne poškodí zdravie budem povinný sa o neho postarať. V živote mi toho moc nedal a preto o to nemám záujem. Dá sa nejakým spôsobom právne zrieknuť sa ho ako otca ?

Podobnú otázku som našiel tu http://www.porada.sk/t206677-povinnost-postarat-sa-o-rodica.html ale potom sa to tam zvrhlo na riešenie bývania a odpoveď na túto otázku tam nepadla. Ďakujem.
KEJKA
23.06.13,07:45
nemôžeš sa zriecť otca, tak ako sa otec nemôže zriecť dieťaťa. V tej podobnej otázke si v odpovediach našiel aj citáciu zo zákona.
Mária27
23.06.13,17:02
Ty máš zákonnú povinnosť iba zabezpečiť mu primeranú výživu. (§ 66 zákona o rodine), Aj o to však musí niekto požiadať.
Ak netvoríte rodinu založenú manželstvom podľa Čl. 4 základných zásad k zákonu o rodine (na začiatku zákona), nie ste povinní navzájom si pomáhať.
zolo011
25.06.13,18:46
Nie je mozne sa zrieknut toho ze je to váš otec a Kejka je mozne sa zrieknut otcovstva v pripade ak zena neuvedie v rodnom listne dietata Informacie o otcovi.
KEJKA
25.06.13,18:52
súhlasím, to áno, ale ja som to myslela v kontexte zadania, nehovoríme o deťoch, keď ešte o nich rozhoduje matka.
kukučka
25.06.13,19:27
Čím viac odmieta tvoj otec pomoc, tým viac ju potrebuje. Aj cudzí ľudia si navzájom pomáhajú, Nesúdim ťa, len ma mrazí z tvojej otázky. Asi máš v duši veľa trpkosti, želám ti aby si sa jej zbavil.
willma
26.06.13,04:37
Pozri na to zo strany zadávateľa, len pre príklad: Moja dcéra nevidela svojho otca od svojho dva a poltého roku- ten okrem posielania výživného aj to len vďaka exekútorovi nejaví o ňu žiaden záujem. Zrazu, keď bude chorý si bude nárokovať od nej nejakú starostlivosť???? Žiaden súd ju k tomu nedonúti. To sa skôr krpatá postará o chlapa, čo je jej v podstate cudzí, ale stará sa o ňu teraz a venuje sa jej, vždy, keď je to potrebné, pomáha jej s učením a má svätú trpezlivosť s jej predpubertálnymi výlevmi. A morálne hľadisko si všetci môžu strčiť niekam. Ako sa do hory volá, taká k..va z nej vyjde.