tinit
22.06.13,12:36
Pred 5 rokmi sme kúpili byt.V dome máme založené SVB, ktoré je vedené ako správca. Za celé obdobie, čo v dome bývame, sa v našom dome nekonala jediná schôda vlastníkov bytov. Schôdzu som naposledy u nás zvolala s niekoľkými vlastníkmi bytov koncom minulého roku. Predsedníčka SVB nám nechce poskytnúť akékoľvek dokumenty týkajúce sa správy domu - výpisy z účtov spoločenstva, faktúry dodávateľov (voda, plyn, elektrika), zmluvy, zápisnice. Na poslednej schôdzi ma dokonca zvolili do rady SVB i napriek veľkým prostestom predsedníčky SVB. Ani to však nepomohlo k tomu aby som sa k dokladom mohla dostať. Oficiálne máme zaevidované SVB, ktoré spravuje dom. Predsedníčka spoločenstva si podpísala zmluvu so svojou firmou a poverila ju správou (na jednej strane zmluvy je podpísaná ako predseda SVB a na druhej strane ako konateľ firmy). Táto zmluva nikdy nebola prejednaná a predložená vlastníkom bytov a NP. (K zmluve som sa dostala úplne "nechtiac", inak by som o nej ani nevedela.) Nakoľko podľa zákona môže byť správca len jednen (v našom prípade SVB) a správca nikdy nebol zrušený ani nebol nikdy správou poverený iný správca, predpokladám, že by táto zmluva mala byť neplatná. Na moje písomné výzvy ohľadom predloženie dokladov a reklamácie k vyúčtovaniu, zasielané doporučene, predsedníčka nereaguje. Dokonca si na svoju firmu prepísala i odbrné miesto (kotolňa, ktorá je súčasťou spoločných priestorov) , čož je pre mňa nepochopiteľné, nakoľko je odberné miesto majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Písala som už aj na ŠOI, tam ma však odbili, že tieto veci si musíme vyriešiť na schôdzi. Rovnako som písala sťažnosť aj na Obvodný úrad, kde sa registrujú spoločenstvá. Viacmenej mi potvrdili nezákonnosť konania predsedu avšak s podobným odporúčaním, že si to musíme vyriešiť na schôdzi. Je nás 12 vlastníkov z toho 3 sú trvalo v zahraničí a nakoľko ich tieto veci nezaujímajú, dali splnomocnenia predsedovi. 4 vlastníci (vrátane mňa) by sme radi túto situáciu riešili. Ostatní vlastníci sa o dianie viacmenej nezaujímajú nakoľko sú to postarší ľudia, ktorí chcú mať svoj kľud. Predsedníčka nakladá z našimi financiami ako sa jej zachce, bez akýchkoľvek predchádzajúcich schválení. V banke bola predsedníčka vedená ako správca účtu a dvoch disponentov, ktorých poverilo pred rokmi zhromaždenie sa rozhodla predsedníčka "vyčiarknuť" z účtu, takže nemajú prístup na účet, či skontrolovať obrat alebo stav na účte. Máme veľké podozrenie, že s financiami SVB predseda nakladá protizákonne. Mám dve deti a splácame s manželom vysokú hypotéku, nemôžme si dovoliť platiť právnika či súdy a tak sa cítime absolútne bezbranní rovnako ako aj ďalší vlastníci, ktorím sa táto záležitosť nepáči. Prosím o radu, akým spôsobom máme postupovať a riešiť vzniknutú situáciu? Na akú inštitúciu sa môžme obrátiť o pomoc?
mareko
23.06.13,07:34
Jediná možnosť je súd, keďže dobrovoľne nechce dať dokumentáciu k nahliadnutiu a na silu to zrejme nebudete skúšať. Píšeš, že nemáš na súdy......keď bude vaša pani predsedníčka mať všetky vaše prašule na svojom účte, nebudete mať nik zrejme ani na nájomné :-(. Veď je to podvod a okrádanie ako z príručky!
verkaz
23.06.13,09:03
Skús sa poradiť s právnikom, prípadne mediátorom. Pomohlo by aj Združenie SVB na Slovensku ale asi nie ste členmi.
mackoivan
23.06.13,09:41
inak to žeby s účtom mohli disponovať traja s dvanástich je hlúposť. Pasívny elektronický prístup k účtom je iná vec. Ten by mohli mať aj viacerí s SVB. Nemôže predsa disponovať s účtom ten, ktorý nenesie zodpovednosť- tú nesie len predseda, poprípade učtovník, ktorý má s SVB podpísanú zmluvu. Tebe pomôže len presvedčiť ostatných majiteľov bytov, že ako člen rady chceš mať pasívny prístup k vašemu účtu. Nebudeš môcť vykonávať žiadne operácie s účtom, ale budeš môcť hocikedy cez internet kontrolovať pohyby na účte. Neverím, že toto ti ostatní majitelia neodsúhlasia. Ak by to predsedníčka SVB sabotovala máš proti nej argument o tom, že kradne a ľudia zvolia za predsedu teba. Musíš ísť do toho nebojácne- trochu to potrvá, ale keď vytrváš zbavite sa tej podvodníčky
tinit
23.06.13,10:39
Popravde som už riadne unavená z týchto naťahovačiek a bojím sa ďalšieho neúspechu. Poslednú schôdzu som zvolala na to aby sa zvolil nový predseda nakoľko jej funkčné obdobie skončilo v 1999. (Podľa mňa počas obdobia od toho roku protizákonne zastupovala spoločensto, narábala s financiami spoločenstva atď). Takto som to na schôdzi predniesla, upozornila som na to, že niekoľko krát porušila zákon a predložila som doklady (ktoré som mala). Bohužial to nestačilo. Babky sa takýmto veciam nerozumejú a ona ich vie natoľko zmanipulovať, že som bezmocná. Vykrikovala po mne že som neplatič, napriek tomu,že všetky záväzky voči SVB mám splnené. Hlasovali za ňu ako za predsedu a ja som proti tomu nemohla nič urobiť. Vyúčtovania ma privádzajú do šialenstva. Mesačne platím 185,-€/mesiac. Mesačné náklady podľa vyúčtovania sú 170-€. Ona mi určila (bez akéhokoľvek schválenia) predpis na 235,-€. Výsledok vyúčtovania?! Nie je tam preplatok ale nedoplatok. Za nedoplatok mi totiž vypočítala rozdiel medzi jej predpisom a mojimi platbami. Všetky náklady mám síce uhradené ba dokonca by mi mala vrátiť peniaze, mne však narastá nezmyselný dlh, ktorý ja odmietam uhradiť... Každý rok na to písomne reagujem a reklamujem vyúčtovanie. A ona to každý rok pekne odignoruje a neunúva sa reagovať... Pred ostatnými vlastníkmi ma osočuje, že som neplatič... Zdá sa mi,že naozaj jediné riešenie je právnik, resp. súd.... Nech sa snažím akokoľvek to babkám vysvetliť, oni mi povedia, že chcú mať pokoj o ničom nechcú rozhodovať, nech sa to vyrieši samo... Ako ich mám teda presvedčiť? Mám si na schôdzu prizvať právnika,aby im to vysvetlil, alebo čo?
mackoivan
23.06.13,10:55
prizvať na zhromaždenie odborníka je dobrá vec- jeho prítomnosť a vystúpenie ti musí zhromaždenie na začiatku schôdze odsúhlasiť
tinit
24.06.13,05:03
Je možné aby som s ďalšími vlastníkmi podala trestné oznámenie na neznámu osobu, že niekto (myslím tým terajšiu predsedníčku,ale menovať ju v trestnom oznámení nebudem) neoprávnene užíval finančné prostriedky SVB počas obdobia, keď spoločenstvo nemalo zvoleného predsedu (od 1999 do konca roka 2012) ani sa nekonali žiadne zhromaždenia na ktorých by sa rozhodovalo o využívaní financií?
Llívia
24.06.13,06:20
Ste 4, ktorí to chcete riešiť. Poskladajte sa na právnika, oboznámte ho so všetkými zistenými závadami, doveďte ho na schôdzu a nech sa s predsedkyňou o nich pobaví - verejne pred všetkými prítomnými na schôdzi. Súhlas na jeho prítomnosť na schôdzi si od nikoho nepýtajte. Možno predsedkyňa konečne aj bez vláčenia sa po súdoch pochopí, že to nebolo z vašej strany len chvíľkové "vzplanutie", ale že tie veci chcete skutočne riešiť a neprestanete, kým ich nevyriešite. A ak na schôdzu dotiahnete aj tých dôchodcov, ktorí chcú mať svoj pokoj, možno aj tí pochopia, že predsedkyňa nekoná v ich prospech a vám sa ju podarí vymeniť.

Tinit: Predsedníčka SVB nám nechce poskytnúť akékoľvek dokumenty týkajúce sa správy domu - výpisy z účtov spoločenstva, faktúry dodávateľov (voda, plyn, elektrika), zmluvy, zápisnice. Na poslednej schôdzi ma dokonca zvolili do rady SVB i napriek veľkým prostestom predsedníčky SVB. Ani to však nepomohlo k tomu aby som sa k dokladom mohla dostať.
Nechcela poskytnúť alebo vám odmietla do nich nahliadnuť? Poskytnúť (dať ich z ruky) vám ich nie je povinná. Povinná je umožniť vám do nich nahliadnuť.

Tinit: Oficiálne máme zaevidované SVB, ktoré spravuje dom. Predsedníčka spoločenstva si podpísala zmluvu so svojou firmou a poverila ju správou (na jednej strane zmluvy je podpísaná ako predseda SVB a na druhej strane ako konateľ firmy). Táto zmluva nikdy nebola prejednaná a predložená vlastníkom bytov a NP. (K zmluve som sa dostala úplne "nechtiac", inak by som o nej ani nevedela.) Nakoľko podľa zákona môže byť správca len jednen (v našom prípade SVB) a správca nikdy nebol zrušený ani nebol nikdy správou poverený iný správca, predpokladám, že by táto zmluva mala byť neplatná.
To záleží od toho, čo je v zmluve uvedené. Sú aj iné SVB, ktorým "správu" vykonáva správca.

Tinit: Dokonca si na svoju firmu prepísala i odbrné miesto (kotolňa, ktorá je súčasťou spoločných priestorov) , čož je pre mňa nepochopiteľné, nakoľko je odberné miesto majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Nedal by sa tento prepips reklamovať u dodávateľa služby? Že to je vaše vlastníctvo a predsedkyňa nebola oprávnená to urobiť?
tinit
24.06.13,06:29
členmi veru nie sme (prečo asi tak?).... bolo by možné riešiť to hromadným trestným oznámením?
Llívia
24.06.13,06:51
A to podáte sami bez právnika?
tinit
24.06.13,08:02
Právnik je už asi jediné riešenie v našej situácii. Bojujeme s touto "neprávosťou" už niekoľko rokov. My už 5 rokov (od vtedy šo tam bývame). Susedia už asi viac než 10 rokov... Snažili sme sa to riešiť kľudnou cestou, ale dostalo sa nám vždy len plno nadávok a urážok, pretože "nedržíme hubu a krok"...

Čo sa týka dokladov.... Jediné čo mám je zmluva s SVB+stanovy, to som si vypýtala, keď sme sa nasťahovali a podpisovali sme pristúpenie k zmluve s SVB ako nový vlastníci. Iné doklady sme ani len nevideli. Niekoľko krát sme (aj písomne) žiadali predložiť k nahliadnutiu zmluvu s jej firmou, zmluvu o prenájme kotolne (tú si tiež uzatvorila so svojou spoločnosťou, aby nám mohla z našej vlastnej kotolne predávať teplo), zmluvu ohľadom poistenia domu, revízne správy z kotnroly elektr. rozvodov a kotolne, výpisy z účtu SVB, dodávateľské faktúry, atď. Bezvýsledne.... Nikdy nám nič nepredložila. Vraj sa do toho nemáme starať....

V zmluve s SVB, rovnako ako v stanovách je jasne napísané, že SVB spravuje náš dom. Ako som už uviedla, úplnou náhodou som sa dostala k zmluve s predsedníčkynou firmou (o tom ona nevie). Zmluva je uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka a poveruje v nej svoju firmu správou nášho domu.... Podľa mňa nech je tá zmluva uzatvorená podľa akéhokoľvek zákonníka, nemôže byť v rozpore s iným zákonníkom. Alebo sa mýlim?

Písala som teraz e-mail do SPP, za akých podmienok je možné prepísať odberné miesto na firmu, ktorá nie je ani majiteľom ani správcom odberného miesta. Čakám na odpoveď...
Llívia
24.06.13,09:58
Na vašom mieste by som to riešila cez právnika. Lacné to nebude, ale na druhej strane s takýmto prístupom predsedkyne SVB sa môžete dostať do riadnych exkrementov. Ak budete mať dobrého právnika, ten vám povie, čo všetko robila predsekdyňa protizákonne a pomôže vám aj s prípadnou žalobou. Keď už si sa alebo ste sa do toho pustili, tak to dotiahnite až do konca. Držím palce, aby to bol pre vás úspešný koniec.