miura
23.06.13,00:44
Dobrý deň, potrebujem pomôcť s problémom, na ktorý som nikde nenašla dostačujúcu odpoveď. Akou formou mám zaúčtovať nákup v hotovosti u dodávateľa, ktorý bol vyplatený v hotovosti v tunajšej mene. Peniaze boli zmenené v zmenárni, no tie "výpisy" o zmene zmenární sa nedajú považovať za doklady, častokrát je to len "kalkulačkový" prepočet. Ako mám potom zaúčtovať tento nákup? Len kurzom NBS? A čo potom kurzová strata, ktorá je rozdielom medzi kurzom NBS a skutočným kurzom valuty pri zmene? A čo ak by som nemala "doklad" zo zmenárne, musím len prepočítavať už spomínaným kurzom NBS? Nie som platca DPH. Budem veľmi vďačná za akúkoľvek prínosnú odpoveď.
marjankaj
22.06.13,23:23
Tunajšia mena je euro. Či?....:eek:
Dav
23.06.13,06:54
Zákon o účtovníctve, § 24, spracovať smernicu, kde sa určí, ktorý kurz sa bude používať. Ak platíš v cudzej mene zahraničnému dodávateľovi, si povinná mať valutovú pokladňu. To, čo dávajú zmenárne, je doklad o kurze, ktorým bola CM nakúpená, aj keď je to "len" kalkulačkový prepočet.
Podľa spôsobu, akým sa rozhodneš používať CM - kurz ECB,alebo skutočná cena pre nákup a príjem do pokladne, pre výdaj kurz ECB, alebo metóda FIFO alebo vážený aritmetický priemer, urobíš výdaj z pokladne.
Ak vznikne kurzový rozdiel, tak zaúčtovať na 563 alebo 663.
miura
23.06.13,12:41
tunajsou menou som myslela menu nakupu v destinacii, kde sa zahranicny obchod uskutocnil. Mozno to bolo nejednoznacne, ospravedlnujem sa za nedorozumenie.
miura
23.06.13,12:53
Ok, tak valutovu pokladnicu si zavediem, toto bol lenm 1. nakup. Co sa tyka evidencie skladu, bude to FIFO, no ak sa rozhodneme pre prepocet kurzom NBS v case hotovostneho nakupu, bude nam treba aj tie smiesne "doklady" zo zmenarni? Lebo niekedy sa podari zmenit peniaze aj lacnejsie od znamych, ktori na to urcite nedaju doklad.
Dav
24.06.13,05:34
Ja som nepísala o sklade, aj pre účtovanie v CM treba určiť metódu pre prírastky a úbytky CM a používajú sa kurz ECB, FIFO, VAP.
miura
27.06.13,20:02
Ďakujem, to mi vôbec nenapadlo. V prípade JU resp. daňovej evidencie to bude asi rovnaké, pokladnicu si musím viesť tak či tak.