Danka Kosibová
30.09.04,13:59
....firma zaplatila dna 25.9. DPH na nesprávne č. úctu a 28.9. sa im vrátila platba. Samozrejme hned to zaplatili na správny úcet. No chcem sa spytat mate niekto s týmto skusenosti. ci danovy úrad vyrubí pokutu za tých pár dni. a este, ci uspeje odvolanie na nesprávnu uhradu...prilozene výpisy z úctu??? Ci mám zabudnút....?
janaGT
30.09.04,12:08
nemám vlastnú skúsenosť, ale myslím si, že DÚ nebude k tebe nejak obzvlášť zhovievavý ... Asi to budú argumentovať tým, že je to tvoj problém, že si to dala na nesprávny účet.
Januš
30.09.04,12:10
Máme podobnú skúsenosť a zatiaľ nám penalizácia neprišla a je to už 4 mesiace či sa DU ešte zobudí to netušíme.
Lubina
30.09.04,12:14
My sme platili DPH na dve časti: jednu 26. júla - 100.000,- Sk (cez internet viac nemôžeme) a druhú 27.júla - 68.350,- Sk. Hneď behom mesiaca august nám z DÚ poslali zaplatiť penále - za ten jeden deň. Takže si myslím, že ich nebude zaujímať prečo to bolo platené neskôr a vyrúbia Vám penále.
Martinková
30.09.04,12:23
Ja som tiez raz zaplatila o jeden den neskôr a vyrubili nám penale.
Bola to smiesna suma, ale zakon je zakon.
Betka
Danka Kosibová
30.09.04,12:25
no bud som slepa, no v zakone o dph nevidím penále....Hm???
janaGT
30.09.04,12:28
je to v zákone o správe daní a poplatkov - ak sa nemýlim, skúsim pozrieť presný §
janaGT
30.09.04,12:29
§ 35b zákona o správe daní a poplatkov
Martinková
30.09.04,12:48
Presne tak myslela som si na Zakon o sprave dani a poplatkov.
Betka
Viki
30.09.04,12:54
Danka, v kazdom pripade by som co najskor - t.j. este dnes - poslala vysvetlujuci a ospravedlnujuci sa list (...ze si si vedoma, ze k uhrade na nespravne cislo uctu doslo Tvojim nedopatrenim....) na danovy urad aj s kopiou vypisu, kde by bola vyznacena platba na zle cislo uctu, vratenie sa platby a dalsia platba na dobre cislo uctu.

Za pokus to stoji... su tam tiez len ludia a vela zavisi od nich, teda bude dobre aby vedeli, ze uhradu si urobila vcas, len si sa zmylila.... neviem, ci na to prihliadnu - ale uskodit Ti to nemoze :-)
Danka Kosibová
30.09.04,14:39
dakujem vám vsetkym za postrehy...co vám poviem, moc ste ma nepotesili, no za chyby sa platí....:(
Oldi
01.10.04,14:25
Danka, v kazdom pripade by som co najskor - t.j. este dnes - poslala vysvetlujuci a ospravedlnujuci sa list (...ze si si vedoma, ze k uhrade na nespravne cislo uctu doslo Tvojim nedopatrenim....) na danovy urad aj s kopiou vypisu, kde by bola vyznacena platba na zle cislo uctu, vratenie sa platby a dalsia platba na dobre cislo uctu.

Za pokus to stoji... su tam tiez len ludia a vela zavisi od nich, teda bude dobre aby vedeli, ze uhradu si urobila vcas, len si sa zmylila.... neviem, ci na to prihliadnu - ale uskodit Ti to nemoze :-)
Nechcem Vám brať ilúzie, ale je takmer viac než isté, že Vám takýto list nepomôže. Pokiaľ za nesprávne číslo účtu nie je zodpovedná banka, t.j. zlé číslo účtu zadala Danka, penále bude zrejme vyrubené. Doteraz mal správca dane možnosť odpustiť penále, teraz však tento inštitút v zákone o správe daní a poplatkov je zrušený. Bohužiaľ...
Luna
05.10.04,11:22
Prikláňam sa k Oldi,daň.úrad bude postupovať podľa zákona o správe daní a poplatkov.Neodpúšťajú nič! Je to proste naša chyba.
Janca
05.10.04,11:28
Myslim, ze mi date viaceri za pravdu, ked sa ticho opytam, kto da penale za tie nespravne rozhodnutia a nasledne uniky financii zo statnej kasy? Len sa povie: "Hops, spravila sa chyba, zbytocne bolo vynalozenych niekolko milionikov na nieco, co aj tak nie je dobre, vsak to urobi dalsia firma a tej vyplatime dalsie milioniky."
Danka Kosibová
05.10.04,11:35
veru Ti dám za pravdu, no s týmto sa zatazovat nema vyznam, pretoze by nás zbytocne hlava bolela....
NADEJKA
05.10.04,13:00
Dobrý deň,
ja sa chcem spýtať k tému ale trošku inak.Zaplatili sme DPH za I.štvrťrok v termíne ale s VS inej firmy. Neprišli sme nato, až keď nám DU dal exekúciu na účet z dôvodu neuhradenia DPH. Tak hneď sme požiadali o presun z ich VS na náš.Účet odblokovali, ale môžem čakať dáke sankcie, i keď tam peniaze boli načas? Ďakujem za odpoveď.
ZuzanaA
05.10.04,13:12
To vám DU len tak z čista-jasna zaexukoval účet? Pred tým ste neobdržali nejaké upovedomenie alebo čosi podobné?
Ja si ohľadom zlého VS myslím, že by to nemalo byť sankcionované, pretože DPH bola uhradená na čas, myslím si, že skôr toto je prípad na ten "vysvetľujúci list", ale to sa už asi stalo, keď máte odblokovaný účet.
Paula
05.10.04,13:50
Opätovne sa utvrdzujem, že všetko je v ľuďoch. Máme daňováčku, ktorá nám zavolala, že sme zabudli uhradiť cestnú daň (2 roky po sebe sa podarilo sekretárke poslať peniaze na účet preddavkov na DzP). Stačilo písomne požiadať o preúčtovanie, žiadne sankcie neboli. Dúfam, že ten omyl vo v.s. vám uznajú, veď odišla platby z vášho účtu a aj suma bola ako na priznaní (predpokladám).
anita
05.10.04,14:00
Sankcie za zlý variabilný symbol nie sú. Ale za oneskorenú platbu určite. Nezaujíma ich dôvod, je pre nich smerodatný dátum a výška uhradenej čiastky. Maximálne môžete požiadať o povolenie úľavy. Ale obratom dostanete výzvu na zaplatenie správneho poplatku 5OO korún, ďalej Vám pošlú výzvu na predloženie nasledovných údajov:
- analýza finančnej a ekonomickej situácie
- aktuálne výpisy z účtov /bankových/
- výkaz o majetku a záväzkov
- výkaz o príjmoch a výdavkoch
- súpis HIM, NHIM a DHIM
- potvrdenie o príjme manželky za rok 2003

Ďalej dostanete tlačivá "Prehľad o poskytnutej štátnej pomoci a minimálnej pomoci" - a tieto tiež musíte vyplniť.
Tieto údaje si vyžiadajú ak ste SZČO.

Čiže sa narobíte, nabeháte, ešte aj zaplatíte 5OO korunový správny poplatok ale nemáte záruku, že Vám úľavu poskytnú.
Oldi
06.10.04,08:10
Anita, pekne spočítané :)

Len sa mi zdá, že už takáto žiadosť nie je možná. V zmysle nového zákona o správe daní a poplatkov. Neexistuje inštitút odpustenia...
Hlinkovx
06.10.04,08:21
Nesúvisí to síce s DPH ale zabudli sme podať prehľad o zrazených preddavkoch a keď sme na to prišli...tak sme tam pekne došli.. poprosili, a bolo nám odpustené... žiadna pokuta nič.. takže určite sa na DU nájdu aj ľudia so srdcom na správnom mieste..to je moja skúsenosť.. a dúfam, že to tak aj zostane...
Oldi
06.10.04,08:23
Ale peniaze ste odviedli ? Len ste zabudli podaľ prehľady ?
bepo
06.10.04,08:30
Co sa tyka penale,tie neodpustaju a listom sa len na to upozorni.Ak by peniaze nevratili,dalo by sa to mozno preuctovat a povazovat za nacas zaplatene.Ale takto asi nie.
Hlinkovx
06.10.04,10:53
TO OLDI...
prehľad máme nulový ...ale napr. kamarátka odovzdala prehľad po termíne / tiež ho má nulový / a pokutu dostala ... takže je to o prístupe ľudí...
Katarína STR
06.10.04,10:56
Za nepodanie prehľadu o zrazených preddavkov na daň zo mzdy je pokuta vo výške 2.000,- Sk, prípadne za podanie neskoro.

Hrozila aj mne, ale našťastie na DU je kamoška mojej mamy a keď za ňou skočila, jej kolegyňa mi odpustila tuto pokutu, respektíve na tlačivo mi dala potvrdenie, že som ho podala načas.

Pripomínam, že tlačiva som mala podať 3. Takže pokuta hrozila 6.000,- SK.
Asi by šef nebol nadšený.
alica
06.10.04,11:20
Paula,zrejme preto neboli sankcie, že aj keď bola cestná daň uhradená na nesprávny účet, platba predsa len prišla na účet daňového úradu a neposlali ju späť. Tiež mám podobnú skúsenosť - poslala som peniaze na DÚ BA 5 namiesto DÚ BA 1 a bez problémov to preúčtovali. Ale korektná a ústretová daňováčka je naozaj poklad.