JanaSys
23.06.13,16:45
Prečítala som si kopec vecí na túto tému a mám v tom ešte väčší hokej.
SZČO, robí z domu, nepravidelne (niekedy 2x do týždňa, inokedy raz za mesiac) ide autom k objednávateľovi do BA po ďalšiu prácu, robí si cestovné príkazy. Auto nie je zaradené v majetku firmy, držiteľom je manžel.
Myslela som, že zaplatím daň od 1.4.-31.12.2013, ale teraz som našla, že ak po každom cesťáku pošlem na DÚ oznámenie o zániku daňovej povinnosti, tak sa započítajú len tieto dni. Je to tak?
Dnes je 23.6., zánik sa musí oznámiť do 30 dní. Povedzme, že to stíham k 31.5.2013 (napriek tomu, že posledný cesťák je z 9.5). Ďalší cesťák je z 10.6.
To znamená, že ak znova pošlem oznámenie o zániku k 10.6, zaplatím daň len za dni: 1.4.-31.5 (moja chyba) a za 10.6.
Ak je v priebehu mesiaca viac jázd (10.6., 17.6.), tak ich treba odhlásiť samostatne, alebo sa to dá na jednom tlačive?
Podáva oznámenie držiteľ vozidla (manžel) alebo je to v tomto prípade jedno, keďže ide o bezpodielové spoluvlastníctvo? Manžel je totiž tiež SZCO, tak aby sa to neplietlo.
S tým odhlasovaním je to choré, veď v týchto prípadoch stačilo spočítať dni, za ktoré sú cesťáky. No comment.
Veľká vďaka

Upresňujem:
som SZCO, auto používam na podnikanie v tom zmysle, že na ňom dochádzam za klientami, vďaka bezpodielovému spoluvlastníctvu sa považujem za držiteľa vozidla (aj keď v papieroch je manžel) a uplatňujem si plné náhrady (aj za PHM) z cesťákov
​- auto nie je v majetku ani jednej SZCO, a manžel ho nepoužíva na podnikanie

Dodávam:
zmiatol ma záver z tejto témy (kde je v príspevku z 9.3.2013 rozpísaný postup po dňoch) : http://www.porada.sk/t208738-dan-z-mv-sa-pocita-na-dni-alebo-mesiace.html


(http://www.porada.sk/t208738-dan-z-mv-sa-pocita-na-dni-alebo-mesiace.html)
KEJKA
23.06.13,15:05
nuž, je to komplikovanejšie, nakoľko som tu na Porade našla aj nižšie uvedené stanovisko DRSR, pod citátom uvádzam link, nerozumiem, že si na to nenatrafila, ked píšeš, že si študovala.
V tvojom prípade by som to stanovisko zasa až tak doslovne nebrala , kedže ide o opakované požičiavanie si auta, ktoré samotné sa /asi/ na podnikanie nevyužíva. Alebo áno? DMV by ako vlastník, či držiteľ vozidla mal platiť manžel, ale nie som si istá /SZČO nie je moja doména/. Ani neviem, teda, či píšeš o sebe, o klientovi, či o manželovi?
sľúbený citát:
Pri určení dňa, kedy došlo k zániku daňovej povinnosti, je potrebné vychádzať z predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je vozidlo kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike a používa sa na podnikanie. V nadväznosti na pojmové znaky podnikania, ktorým je okrem iného aj sústavnosť (úmysel podnikateľa vykonávať túto činnosť opakovane), v prípade prerušenia činnosti z dôvodu:

· sezónnej práce podnikateľa,

· práceneschopnosti,

· nedostatku pracovných príležitostí,

· z dôvodu voľných dní (sobota, nedeľa, sviatok)

podnikateľská činnosť daňovníka počas tohto obdobia nezaniká, ale naďalej trvá.

Počas uvedeného prerušenia činnosti, aj keď sú vozidlá nevyužité, je naplnený predmet dane z motorových vozidiel a daňová povinnosť nezaniká.
==============citované z témy
http://www.porada.sk/t207244-p8-dan-z-motorovych-vozidiel-2013-a.html
JanaSys
23.06.13,15:32
Ďakujem, upresnila som otázku aj link, ktorý ma poplietol.
avalik
23.06.13,15:38
vyuziva to vozidlo aj manzel na podnikanie ?
JanaSys
23.06.13,15:39
doplnila som, nie je v majetku ani jednej SZCO, manžel ho nepoužíva na podnikanie - už som našla § 85 c) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa) ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie. - podľa toho priznanie podávam ja (ako SZCO), daň si dávam do nákladov. Tak?
avalik
23.06.13,15:44
mozes sa rozhodnut, ze vozidlo budes cely rok vyuzivat na podnikanie (zakon to nezakazuje) a teda zaplatis dan za cely rok ... ak vsak chces usetrit na dani z MV, musis posielat odhlasky do 30 dni po zaniku danovej povinnosti, tak ako je uvedene v zakone

kedze v stanovisku, ktore citovala Kejka nie je citovana aj otazka, predpokladam ze ide o vyjadrenie k vozidlu zaradenemu do majetku podnikatela
KEJKA
23.06.13,15:49
áno, tiež si myslím, že zadávateľky sa to netýka, ak ide o auto v majetu SZČO, resp. sro, tak to stanovisko dáva zmysel. necitovala som otázku, lebo link je celá téma - pomerne rozsiahla.
JanaSys
24.06.13,20:27
Nie, nepoužíva. Doplnila som do zadania