pavol54
31.07.13,09:06
Dievky, to čo ste sa s tými mydliekami pojančili, ha?:---
Ja veru hej.....momentalne na tom ficim:Dale je to normal u mna,uz som robila sviecky,nausnice,keramiku,strikovala,sila,servitko va metoda...a tak...kadeco:D...este pletenie z papiera sa mi paci....
No Lujzička , Ty taká všestranná osoba a nejaké rande by sa nehodilo? Škoda by ťa len tak.... :)
Palino ty ma balíš?:D:---
Takú šikulku všestrannú no kto by nechcel.:):eek:
lujza.j
31.07.13,08:22
Dievky, to čo ste sa s tými mydliekami pojančili, ha?:---
Ja veru hej.....momentalne na tom ficim:Dale je to normal u mna,uz som robila sviecky,nausnice,keramiku,strikovala,sila,servitko va metoda...a tak...kadeco:D...este pletenie z papiera sa mi paci....
No Lujzička , Ty taká všestranná osoba a nejaké rande by sa nehodilo? Škoda by ťa len tak.... :)
Palino ty ma balíš?:D:---
Takú šikulku všestrannú no kto by nechcel.:):eek:
No vies ako Palko niekedy je to na " pritaz"....lebo ak aj nieco v aute a aj doma,ako vymalujem,navrtam priklepkou,zlozim nabytom a polozim plavačku....tak potom chlapi ostanu taky ze....ved si to vie aj sama.....popripade uz pokyny ako pri aute...odpoj vrtulu od chladica alebo vyber poistku ....to ako uz atomatika ziadna otazka vies kde su poistky...ale inak mam to asi v znameni:D
Dáša_
31.07.13,14:24
Tak, práve mám za sebou prvý pokus, som veľmi zvedavá, ako dopadne. Kozie mlieko, bambucké maslo, kokosový olej, olivový olej, ovsené vločky a škorica. Dávala som do formičiek. Len som nevedela, akú konzistenciu to asi má na konci mať. Tak som zvedava, momentálne sa chladí v chladničke.

Inak, robila som už pár krémov, naposledy z bambuckého a kokosového tuku a nechtíka. Bez konzervantov, iba taký šľahaný.
Nandrolon
31.07.13,18:12
Vy tu riadne varíte, asi si urobím mydlo z hovädzej kyty a borovičky, a nielen že sa s ním bude dať umývať, ale aj jesť :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ps: alebo také "držkové mydlo" :-))
Dáša_
31.07.13,18:18
Vy tu riadne varíte, asi si urobím mydlo z hovädzej kyty a borovičky, a nielen že sa s ním bude dať umývať, ale aj jesť :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ps: alebo také "držkové mydlo" :-))

no z loja by nemal byt problem urobiť mydlo - známa si pripravila loj a cez víkend je to jej pubertálne deti v záchvate hladu pojedli :D
kopretinka
31.07.13,20:08
Tak, práve mám za sebou prvý pokus, som veľmi zvedavá, ako dopadne. Kozie mlieko, bambucké maslo, kokosový olej, olivový olej, ovsené vločky a škorica. Dávala som do formičiek. Len som nevedela, akú konzistenciu to asi má na konci mať. Tak som zvedava, momentálne sa chladí v chladničke.

Inak, robila som už pár krémov, naposledy z bambuckého a kokosového tuku a nechtíka. Bez konzervantov, iba taký šľahaný.
a prečo si to dávala do chladničky?
Dáša_
01.08.13,03:21
Tak, práve mám za sebou prvý pokus, som veľmi zvedavá, ako dopadne. Kozie mlieko, bambucké maslo, kokosový olej, olivový olej, ovsené vločky a škorica. Dávala som do formičiek. Len som nevedela, akú konzistenciu to asi má na konci mať. Tak som zvedava, momentálne sa chladí v chladničke.

Inak, robila som už pár krémov, naposledy z bambuckého a kokosového tuku a nechtíka. Bez konzervantov, iba taký šľahaný.
a prečo si to dávala do chladničky?

lebo som davala priamo hydroxid do kozieho mlieka a také odporúčanai som čítala, že - teda ja som to tak pochopila - že pri tomto type je treba chladiť, dávať do mizkych foriem, lebo že sa môže teplota veľmi zvýšiť - až by to mohlo vybuchnúť. Napríklad tu http://moderna.alchymistka.eu/2011/10/mydlo-s-mliekom.html#more


Uz som to vyklopila, čo bolo treba rozkrojila. Teraz este čakať...
Nandrolon
01.08.13,03:28
Dáša - určite si pomýlili loj s bravčovou masťou.... Žiaľ ani poniektoré dospelé ženy nevedia rozdiel...
Dáša_
01.08.13,03:40
Dáša - určite si pomýlili loj s bravčovou masťou.... Žiaľ ani poniektoré dospelé ženy nevedia rozdiel...
Keď im chutil :D
kopretinka
01.08.13,06:16
Tak, práve mám za sebou prvý pokus, som veľmi zvedavá, ako dopadne. Kozie mlieko, bambucké maslo, kokosový olej, olivový olej, ovsené vločky a škorica. Dávala som do formičiek. Len som nevedela, akú konzistenciu to asi má na konci mať. Tak som zvedava, momentálne sa chladí v chladničke.

Inak, robila som už pár krémov, naposledy z bambuckého a kokosového tuku a nechtíka. Bez konzervantov, iba taký šľahaný.
a prečo si to dávala do chladničky?

lebo som davala priamo hydroxid do kozieho mlieka a také odporúčanai som čítala, že - teda ja som to tak pochopila - že pri tomto type je treba chladiť, dávať do mizkych foriem, lebo že sa môže teplota veľmi zvýšiť - až by to mohlo vybuchnúť. Napríklad tu http://moderna.alchymistka.eu/2011/10/mydlo-s-mliekom.html#more


Uz som to vyklopila, čo bolo treba rozkrojila. Teraz este čakať...
aha,takže čerstvé mlieko si mala,takže potom áno.Krásne sú,vidím,že máš aj pekné formičky,ja som nekupovala,buď nakrájam,alebo používam rôzne kelímky.
Antea
01.08.13,15:35
A kde kupujete kokosový olej? V Nitre som videla len bio za 8,- Eur, čo sa mi zdá drahé. Dnes som si porídila misu, aj mixér asi za 7,-, však na hranie stačí nie? aj nejaké formičky, tak už len aby pršalo, nech nechodím stále polievať, a budem kuchtiť.
kopretinka
01.08.13,15:36
ja som zatiaľ kokosový nepoužila.
Dáša_
01.08.13,15:52
A kde kupujete kokosový olej? V Nitre som videla len bio za 8,- Eur, čo sa mi zdá drahé. Dnes som si porídila misu, aj mixér asi za 7,-, však na hranie stačí nie? aj nejaké formičky, tak už len aby pršalo, nech nechodím stále polievať, a budem kuchtiť.
ja som kupila na murumuru, tam stoji 1kg tusim 7€. Teraz v obchode som ale videla rozne ceny - najdrahsi v dm drogerii - tam to bolo nejakych 300-400g a cena bola cez 7€.

ja som si ho kúpila, lebo som ho v prvom rade davala do kremov. Do mydla som dala iba trochu.
Antea
01.08.13,16:11
A kde kupujete kokosový olej? V Nitre som videla len bio za 8,- Eur, čo sa mi zdá drahé. Dnes som si porídila misu, aj mixér asi za 7,-, však na hranie stačí nie? aj nejaké formičky, tak už len aby pršalo, nech nechodím stále polievať, a budem kuchtiť.
ja som kupila na murumuru, tam stoji 1kg tusim 7€. Teraz v obchode som ale videla rozne ceny - najdrahsi v dm drogerii - tam to bolo nejakych 300-400g a cena bola cez 7€.

ja som si ho kúpila, lebo som ho v prvom rade davala do kremov. Do mydla som dala iba trochu.
Ďakujem, objednám.
lujza.j
03.08.13,05:33
dnes budem "mydliť" .....:D
kokosový olej som si obj.z nejakej stránky....som sama na seba nasrrr.....lebo som šmejdila na murumuru a zabudla som nato...vrrrrr:mad:
Dáša_
03.08.13,07:37
dnes budem "mydliť" .....:D
kokosový olej som si obj.z nejakej stránky....som sama na seba nasrrr.....lebo som šmejdila na murumuru a zabudla som nato...vrrrrr:mad:
ja som mydlila uz ráno, teraz som strasne zvedava na vysledok - robila som cokoladove. A hlavne som zvedava, ako bude mydlit. Ked som v kozom mlieku rozmiesala hydroxid, tak sa mi trochu zrazilo na dne, tak neviem, ci to nebude chybat.
lujza.j
03.08.13,08:14
ja som levandulové...oliv.olej a kokosový....
v takej fáze mydlenia ako ty , že s mliekom ešte nie som;)...bojím sa tých nástrah čo spomínaš....
urobím ešte jedno také malé iba z pol kg olejov, dám do formičiek čo mi došli....len neviem akú "príchuť" ......mám aj zázvor doma, by som mohla nastrúhať....
Dáša_
03.08.13,08:53
ja som levandulové...oliv.olej a kokosový....
v takej fáze mydlenia ako ty , že s mliekom ešte nie som;)...bojím sa tých nástrah čo spomínaš....
urobím ešte jedno také malé iba z pol kg olejov, dám do formičiek čo mi došli....len neviem akú "príchuť" ......mám aj zázvor doma, by som mohla nastrúhať....

ja tie moje pokusy robim prave z pol kg olejov - teraz dumam, co vyskusat dalej. Nepodaril sa mi nechtikovy krem - oleje nestuhli, tak, ako mali. Tak mozno skusim to. Len mam uz neznamy pomer kokosoveho a bambuckeho masla, ale asi to risknem. Ale az zajtra, ked sa mi uvolnia formicky :)
lujza.j
03.08.13,09:09
ja som robila prvé z 2kg..už nebudem....vela mydla jedného druhu...olivové 100% z 1kg....tie zrejú....na 0.5kg to mám recept...nemusím rozrátavať....tam ide viac druhov olejov...večer urobím ešte nejaké priesvitné....tie dám do formičiek na mafiny...
a ešte mi ostane jedna forma volná...tak uvidím...mám volný víkend....budúci už nebude...musím to využiť:)
lujza.j
03.08.13,13:24
ja som levandulové...oliv.olej a kokosový....
v takej fáze mydlenia ako ty , že s mliekom ešte nie som;)...bojím sa tých nástrah čo spomínaš....
urobím ešte jedno také malé iba z pol kg olejov, dám do formičiek čo mi došli....len neviem akú "príchuť" ......mám aj zázvor doma, by som mohla nastrúhať....

ja tie moje pokusy robim prave z pol kg olejov - teraz dumam, co vyskusat dalej. Nepodaril sa mi nechtikovy krem - oleje nestuhli, tak, ako mali. Tak mozno skusim to. Len mam uz neznamy pomer kokosoveho a bambuckeho masla, ale asi to risknem. Ale az zajtra, ked sa mi uvolnia formicky :)
neviem čo si dávala do nechtíkového krému...ak to čo ide aj do mydla....a krém je nepoužiteľný zmydli s neho niečo;)
pmajap
03.08.13,14:51
Luj prosím ťa, je v obchode mydlo, ktoré sa dá prirovnať s vašimi domácimi. Ak áno kúpim, skúsim, uvarím.:)
kopretinka
03.08.13,14:57
Luj prosím ťa, je v obchode mydlo, ktoré sa dá prirovnať s vašimi domácimi. Ak áno kúpim, skúsim, uvarím.:)
rovno uvar :D aj keď nejde v prvom zmysle slova o varenie.....skôr to je taký nepečený múčnik :D :D :D
lujza.j
03.08.13,15:02
Luj prosím ťa, je v obchode mydlo, ktoré sa dá prirovnať s vašimi domácimi. Ak áno kúpim, skúsim, uvarím.:)
no...myslím, že áno;)....ale to v nejakých natur obchodíkoch...niekde som tu dávala aj link a niekto už aj objednával....no mne stále "chutia"tie z manufaktury....otvorila som minule vínové, je super....Česi vyrábajú viac....
mydielka sú aj na http://www.sashe.sk/handmade/dorgeria
Dáša_
03.08.13,15:44
[
neviem čo si dávala do nechtíkového krému...ak to čo ide aj do mydla....a krém je nepoužiteľný zmydli s neho niečo;)
namiesto bravcovej masti som nechtikove kvety "smažila" v kokosovom oleji. A potom som to dalej slahala s bambuckym maslom. ked som robila iba krém bez nechtíka, takv pohode stuhol,. Tento nie, takze by to asi nemal byt problem.

Dnes som prezerala tie obchodiky na sashe a strasne ma lakaju teraz masazne kocky. Tie som tam tiez nasla. Len dumam, ci si nemam najskor neico objednat, aby som videla, ako to ma vlastne vyzerat :) Lebo mydlo, to si viem predstavit, ale tu masaznu kocku, to veru neviem.

A teda, mydlo z cerveneho vina, to znie zaujimavo. Ja som rozmyslala nad pivom. Ale cervene vino by tiez nemuselo byt zle.

len mam doma malo vonavych olejov, asi musim popraovat aj v tomto smere :)
kopretinka
03.08.13,15:50
veď tá vôňa nie je podmienka,ja som robila aj bez vône,ale asi sa človek dá nalákať na nejakú dobrú vôňu. :D ja by som potrebovala vôńu mlieka.
Dáša_
03.08.13,16:01
veď tá vôňa nie je podmienka,ja som robila aj bez vône,ale asi sa človek dá nalákať na nejakú dobrú vôňu. :D ja by som potrebovala vôńu mlieka.

no veru, vona čerstvo nadojeného mlieka - ani to z automatu ju nema :(
lujza.j
03.08.13,16:11
ja mám vôni teraz dosť, ja zas nejaké oleje dokúpim.... ricínový a pomíňam asi čo mám doma...a furt hladám repepty:D
kúpim kokos, mak, zázvor/ten čo bol išiel het/
kopretinka
03.08.13,17:32
Luj prosím ťa, je v obchode mydlo, ktoré sa dá prirovnať s vašimi domácimi. Ak áno kúpim, skúsim, uvarím.:)
no...myslím, že áno;)....ale to v nejakých natur obchodíkoch...niekde som tu dávala aj link a niekto už aj objednával....no mne stále "chutia"tie z manufaktury....otvorila som minule vínové, je super....Česi vyrábajú viac....
mydielka sú aj na http://www.sashe.sk/handmade/dorgeria
otvorila si vínové? červené alebo biele? :---
kukučka
03.08.13,17:45
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
lujza.j
03.08.13,18:02
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
škoricovo-medové som dnes robila...ale musí ešte zrieť.....je zo štyroch olejov....zajtra ešte zmydlím matovo-kakaové.....z troch olejov
lujza.j
03.08.13,18:04
Luj prosím ťa, je v obchode mydlo, ktoré sa dá prirovnať s vašimi domácimi. Ak áno kúpim, skúsim, uvarím.:)
no...myslím, že áno;)....ale to v nejakých natur obchodíkoch...niekde som tu dávala aj link a niekto už aj objednával....no mne stále "chutia"tie z manufaktury....otvorila som minule vínové, je super....Česi vyrábajú viac....
mydielka sú aj na http://www.sashe.sk/handmade/dorgeria
otvorila si vínové? červené alebo biele? :---
červené:D...biele by tak nevoňalo:---
kopretinka
03.08.13,18:20
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
škoricovo-medové som dnes robila...ale musí ešte zrieť.....je zo štyroch olejov....zajtra ešte zmydlím matovo-kakaové.....z troch olejov
mňaam mňaaam :D škoricovo-medové? a tam je ozajstná škorica a med? a je to dosť cítiť,tú vôňu?
kopretinka
03.08.13,18:22
ja mám vôni teraz dosť, ja zas nejaké oleje dokúpim.... ricínový a pomíňam asi čo mám doma...a furt hladám repepty:D
kúpim kokos, mak, zázvor/ten čo bol išiel het/
to je ako recept na koláč :D
lujza.j
03.08.13,18:24
ja mám vôni teraz dosť, ja zas nejaké oleje dokúpim.... ricínový a pomíňam asi čo mám doma...a furt hladám repepty:D
kúpim kokos, mak, zázvor/ten čo bol išiel het/
to je ako recept na koláč :D
ved hej...ráno decko...aký bude koláč:D
kopretinka
03.08.13,18:25
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
hmmmmmm,ja mám momentálne levanduľové a smotanové s ovs.vločkami,ale to je bez pridanej vône......ešte som nevyskúšala osobne. A zreje šľahačkové masážne s azuki a čiernym uhlím ;-)
lujza.j
03.08.13,18:26
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
škoricovo-medové som dnes robila...ale musí ešte zrieť.....je zo štyroch olejov....zajtra ešte zmydlím matovo-kakaové.....z troch olejov
mňaam mňaaam :D škoricovo-medové? a tam je ozajstná škorica a med? a je to dosť cítiť,tú vôňu?
jasan.....agátový:Dšecko je tam a voní koláčikovo...dala som aj trochu vône...
lujza.j
03.08.13,18:31
Teraz v PP na trhu mala dievčinka fajn mydlá už na dotyk, škoricové nádherne voňalo. Moje baby mi kúpili pomarančový kvet, ale musím čakať do konca prázdnin kým príde domov. :mee:
Dajte dačo na burzu, kúpime. :) :D
hmmmmmm,ja mám momentálne levanduľové a smotanové s ovs.vločkami,ale to je bez pridanej vône......ešte som nevyskúšala osobne. A zreje šľahačkové masážne s azuki a čiernym uhlím ;-)
som robila ráno..milujem tú vôňu...chcem si spraviť olej..
kopretinka
03.08.13,18:31
jasan.....agátový:Dšecko je tam a voní koláčikovo...dala som aj trochu vône...
ja nechcem dávať tie umelé vône,pri mydle studenou metódou sa mi strácajú,strašne slabo ich cítiť ........ :-( zbytočne vyhodené prachy. V tých glycerínových to cítiť je....ten NaOH to všetko zničí....jediná možnosť mydlo prerobiť a vtedy dodať vôňu...
lujza.j
03.08.13,18:40
jasan.....agátový:Dšecko je tam a voní koláčikovo...dala som aj trochu vône...
ja nechcem dávať tie umelé vône,pri mydle studenou metódou sa mi strácajú,strašne slabo ich cítiť ........ :-( zbytočne vyhodené prachy. V tých glycerínových to cítiť je....ten NaOH to všetko zničí....jediná možnosť mydlo prerobiť a vtedy dodať vôňu...
no neviem...prvé čo som robila velké 2kg..dávala som tam mätovú vônu...voní celá izba a mydlo tiež....obj. som z tej tvojej stránky...levanduľová od nich je super...zásielka čo mi od nich prišla tento týždeň...tak som si spravila peknú zásobu:D
Dáša_
03.08.13,19:33
jasan.....agátový:Dšecko je tam a voní koláčikovo...dala som aj trochu vône...
ja nechcem dávať tie umelé vône,pri mydle studenou metódou sa mi strácajú,strašne slabo ich cítiť ........ :-( zbytočne vyhodené prachy. V tých glycerínových to cítiť je....ten NaOH to všetko zničí....jediná možnosť mydlo prerobiť a vtedy dodať vôňu...


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.
lujza.j
04.08.13,07:13
jasan.....agátový:Dšecko je tam a voní koláčikovo...dala som aj trochu vône...
ja nechcem dávať tie umelé vône,pri mydle studenou metódou sa mi strácajú,strašne slabo ich cítiť ........ :-( zbytočne vyhodené prachy. V tých glycerínových to cítiť je....ten NaOH to všetko zničí....jediná možnosť mydlo prerobiť a vtedy dodať vôňu...


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.
vôňu tak kapeš len tak?
kopretinka
04.08.13,13:43
na kilo hmoty by malo ísť min. 20ml silice. Ja dávam v stope,
pmajap
04.08.13,14:08
[


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.

vôňu tak kapeš len tak?[/QUOTE]

Dá sa pridať parfém?
lujza.j
04.08.13,14:09
mne sa zdá, že na 2kg...teda podla tohto....
http://moderna.alchymistka.eu/2013/01/mydlo-jednej-cesty-pre-zaciatocnikov.html
.....do pol kg glycerínovej hmoty dávam 5ml+- a tak dávam aj do olejovej hmoty...
lujza.j
04.08.13,14:11
[


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.

vôňu tak kapeš len tak?

Dá sa pridať parfém?[/QUOTE]
neviem, nehľadala som, ale sú aj silice s vôňou niektorých parfumov....
kopretinka
04.08.13,14:59
[


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.

vôňu tak kapeš len tak?

Dá sa pridať parfém?[/QUOTE]
parfém nie,ten obsahuje alkohol a iné veci,a ten alkohol urýchľuje stopu,ale vyrábajú sa vône do mydla ako kópie rôznych parfumov.Ale treba rozlišovať vôńu do mydla za studena a vôňu do glycerínovej hmoty.
kopretinka
04.08.13,15:00
[


aj vtedy zničí vôňu, keď pridávaš v stope? Ja som si dnes konečne dobre prečítala recept a tam tej vône bolo poriadne, ja som len tak pár kvapiek a tam bolo už neviem na aké množstvo tuku 20ml. A to ja som mala celu fľaštičku len 10ml.

vôňu tak kapeš len tak?

Dá sa pridať parfém?
neviem, nehľadala som, ale sú aj silice s vôňou niektorých parfumov....[/QUOTE]
silice sú z rastlín,to je prírodná vôňa,takže silica s vôńou parfumu eeeee,to je vždy umelá vôňa
Dáša_
05.08.13,05:03
tak som dnes zmerala moje vytvory lakmusovym papierikom a zatial su obe hodne zasadite. Niekde medzi 8-9.
A pravdepodobne som cokoladove mydlo pokazila - az vcera vecer som konecne pochopila, ako treba prepocitavat mnozstvo NaOH podla typu oleja a prečo je dôležité to vypočítať správne.
Tak teraz rozmýšľam, či to čokoládové nepostrúham a neskúsim "stopiť" a dať nanovo do foriem. Alebo či budem čakať.

A jednoznačne si isem tie recepty prepočítať na menšie množstvo tukov - tak, aby som potrebovala iba jednu formu. Skôr ma baví to skúšanie. len keby nebolo tak dlho treba čakať na vysledok :)
lujza.j
05.08.13,06:20
Ja s tou kalkulackou neviem robit a to som ich na nete nasla viac.....ja smejdim radsej hotove recepty....tie potom polim,alebo tretinkujem.....
kopretinka
05.08.13,12:24
tak som dnes zmerala moje vytvory lakmusovym papierikom a zatial su obe hodne zasadite. Niekde medzi 8-9.
A pravdepodobne som cokoladove mydlo pokazila - az vcera vecer som konecne pochopila, ako treba prepocitavat mnozstvo NaOH podla typu oleja a prečo je dôležité to vypočítať správne.
Tak teraz rozmýšľam, či to čokoládové nepostrúham a neskúsim "stopiť" a dať nanovo do foriem. Alebo či budem čakať.

A jednoznačne si isem tie recepty prepočítať na menšie množstvo tukov - tak, aby som potrebovala iba jednu formu. Skôr ma baví to skúšanie. len keby nebolo tak dlho treba čakať na vysledok :)
ak mydlo postojí 2-3 týždne,tak nemusíš ani lakmusovým papierikom skúšať.Aj tak by malo dozrievať,čím dlhšie,tým lepšie,100% olivové zrejú aj rok.
neviem,čo si robila s tým čokoládovým,veľa NaOH?
Dáša_
05.08.13,13:51
ak mydlo postojí 2-3 týždne,tak nemusíš ani lakmusovým papierikom skúšať.Aj tak by malo dozrievať,čím dlhšie,tým lepšie,100% olivové zrejú aj rok.
neviem,čo si robila s tým čokoládovým,veľa NaOH?
Skôr som jej mala málo, tej NaOH - teda konkretne sa mi v mlieku zrazila a už potom nemalo čo reagovať s tukmi. Si teda myslim, neviem určite.
Tie lakmusové papieriky su aj pre moju zvedavost. A predsa len aku takú kontrolu, ked to chcem rozdať, tak aby som nahodou niekomu neurobila zle. A na jazyku sa mi to zrovna skusať nechcelo :)
objednavala som perkarbonát sodný ako bielidlo na pranie, tak pri tom som si už prihodila aj tie papieriky...
kopretinka
05.08.13,13:56
ak mydlo postojí 2-3 týždne,tak nemusíš ani lakmusovým papierikom skúšať.Aj tak by malo dozrievať,čím dlhšie,tým lepšie,100% olivové zrejú aj rok.
neviem,čo si robila s tým čokoládovým,veľa NaOH?
Skôr som jej mala málo, tej NaOH - teda konkretne sa mi v mlieku zrazila a už potom nemalo čo reagovať s tukmi. Si teda myslim, neviem určite.
Tie lakmusové papieriky su aj pre moju zvedavost. A predsa len aku takú kontrolu, ked to chcem rozdať, tak aby som nahodou niekomu neurobila zle. A na jazyku sa mi to zrovna skusať nechcelo :)
objednavala som perkarbonát sodný ako bielidlo na pranie, tak pri tom som si už prihodila aj tie papieriky...
NaOH sa v mlieku nezrazí,zrazí sa mliečna bielkovina v reakcii s NaOH.,to nevadí.Nemôžeš hovoriť,že si mala málo NaOH,to musí byť PRESNE podľa kalkulačky a podľa použitých olejov.
Poštuduj si niečo o tom.......mala si začať s niečím ľahším,nie hneď mlieko....naštuduj si aj kalkulačku.
Dáša_
05.08.13,16:20
NaOH sa v mlieku nezrazí,zrazí sa mliečna bielkovina v reakcii s NaOH.,to nevadí.Nemôžeš hovoriť,že si mala málo NaOH,to musí byť PRESNE podľa kalkulačky a podľa použitých olejov.
Poštuduj si niečo o tom.......mala si začať s niečím ľahším,nie hneď mlieko....naštuduj si aj kalkulačku.

no vieš, ono sa to zrazilo na dne pohára a dodnes to nejde dole. Je to pevne ku tomu dnu prichytené - bola to normálna zaváracia fľaša. Takže do zmesky tukov sa to nedostalo. Preto mám dojem, že som nakoniec mala tej NaOH menej, ako malo byť.
A kalkulačku mám naštudovanú, len idem teraz prepočítať to, čo mám.
Len fakt neviem, ako to tam dám, lebo som robila šľahaný nechtíkové krém a keď netuhol, tak som v zápale boja pridala nezvážené množstvo kokosového tuku. A už nemám ani pôvodné množstvo, aby som dopočítala :)
kopretinka
05.08.13,17:43
NaOH sa v mlieku nezrazí,zrazí sa mliečna bielkovina v reakcii s NaOH.,to nevadí.Nemôžeš hovoriť,že si mala málo NaOH,to musí byť PRESNE podľa kalkulačky a podľa použitých olejov.
Poštuduj si niečo o tom.......mala si začať s niečím ľahším,nie hneď mlieko....naštuduj si aj kalkulačku.

no vieš, ono sa to zrazilo na dne pohára a dodnes to nejde dole. Je to pevne ku tomu dnu prichytené - bola to normálna zaváracia fľaša. Takže do zmesky tukov sa to nedostalo. Preto mám dojem, že som nakoniec mala tej NaOH menej, ako malo byť.
A kalkulačku mám naštudovanú, len idem teraz prepočítať to, čo mám.
Len fakt neviem, ako to tam dám, lebo som robila šľahaný nechtíkové krém a keď netuhol, tak som v zápale boja pridala nezvážené množstvo kokosového tuku. A už nemám ani pôvodné množstvo, aby som dopočítala :)
ako je to možné? mne aj keď sa zrazí,tak to v pohode ide rozmiešať dohladka......aj dnes som robila so smotanou,zrazilo sa to,ale potom som to rozmiešala.
lujza.j
05.08.13,17:56
Krajala a vazila som levandulove...voni božsky....
Dáša_
05.08.13,18:10
ako je to možné? mne aj keď sa zrazí,tak to v pohode ide rozmiešať dohladka......aj dnes som robila so smotanou,zrazilo sa to,ale potom som to rozmiešala.

no, mne prvé vyslo uplne fajn, nič sa nezrazilo. A pri druhom to skočilo takto divne - na spodu pohára mam žltú usadeninu. oboje som rozpúšťala NaOH v kozom mlieku, Len to druhé bolo tuším lepšie vychladené, aj som mala okolo pohára viac ľadu.
Dáša_
05.08.13,18:11
Krajala a vazila som levandulove...voni božsky....

vyzerá výborne
lujza.j
05.08.13,18:17
Krajala a vazila som levandulove...voni božsky....

vyzerá výborne
dakujem:)...som zvedavá kolko stratí na váhe....kým dozrie.....
kopretinka
05.08.13,18:20
Krajala a vazila som levandulove...voni božsky....

vyzerá výborne
dakujem:)...som zvedavá kolko stratí na váhe....kým dozrie.....
vždy to zisťuješ? ja som ešte nie.....
kopretinka
05.08.13,18:21
ako je to možné? mne aj keď sa zrazí,tak to v pohode ide rozmiešať dohladka......aj dnes som robila so smotanou,zrazilo sa to,ale potom som to rozmiešala.

no, mne prvé vyslo uplne fajn, nič sa nezrazilo. A pri druhom to skočilo takto divne - na spodu pohára mam žltú usadeninu. oboje som rozpúšťala NaOH v kozom mlieku, Len to druhé bolo tuším lepšie vychladené, aj som mala okolo pohára viac ľadu.
takže keď bolo chladnejšie,tak sa to takto usadilo?
lujza.j
05.08.13,18:24
Krajala a vazila som levandulove...voni božsky....

vyzerá výborne
dakujem:)...som zvedavá kolko stratí na váhe....kým dozrie.....
vždy to zisťuješ? ja som ešte nie.....
nie ...toto je druhá várka čo som aj odvážila....ak budú k svetu a funkčné tak....pôjdu "het":D
Dáša_
05.08.13,18:25
ako je to možné? mne aj keď sa zrazí,tak to v pohode ide rozmiešať dohladka......aj dnes som robila so smotanou,zrazilo sa to,ale potom som to rozmiešala.

no, mne prvé vyslo uplne fajn, nič sa nezrazilo. A pri druhom to skočilo takto divne - na spodu pohára mam žltú usadeninu. oboje som rozpúšťala NaOH v kozom mlieku, Len to druhé bolo tuším lepšie vychladené, aj som mala okolo pohára viac ľadu.
takže keď bolo chladnejšie,tak sa to takto usadilo?

vôbec netuším, či to bol dôvod. to len tak hádam. A samozrejme ani netuším, čo presne tá zrazenina je...
kopretinka
05.08.13,18:27
ja som včera prerábala to úplne prvé,celkom dobre to išlo,takže len to trochu obschne a môže sa používať
kopretinka
05.08.13,18:33
[QUOTE=

vôbec netuším, či to bol dôvod. to len tak hádam. A samozrejme ani netuším, čo presne tá zrazenina je...[/QUOTE]

tak to radšej vyhoď.......ja som vyhodila dve várky,dosť veľa hmoty to bolo,netuším,prečo sa mi to "pokazilo",asi to bol iba oddelený glycerín,vraj sa znovu vstrebe,ale toto mi bolo povedané,až keď mydlo bolo vyhodené.Neviem,prečo sa to stalo,takže sa neviem vyvarovať prípadnej chyby.
Nemalo by vadiť,že je mlieko vychladené,tam vzniká veľké teplo,takže to je len dobre,ak je mlieko chladné,prípadne aj zamrazené. Ja dávam smotanu úplne zmrznutú,ale stále miešam,takže sa to pekne rozpustí.
Tú zrazeninu si našla až po tom,ako si to vyliala do oleja?
Dáša_
05.08.13,18:39
tak to radšej vyhoď.......ja som vyhodila dve várky,dosť veľa hmoty to bolo,netuším,prečo sa mi to "pokazilo",asi to bol iba oddelený glycerín,vraj sa znovu vstrebe,ale toto mi bolo povedané,až keď mydlo bolo vyhodené.Neviem,prečo sa to stalo,takže sa neviem vyvarovať prípadnej chyby.
Nemalo by vadiť,že je mlieko vychladené,tam vzniká veľké teplo,takže to je len dobre,ak je mlieko chladné,prípadne aj zamrazené. Ja dávam smotanu úplne zmrznutú,ale stále miešam,takže sa to pekne rozpustí.
Tú zrazeninu si našla až po tom,ako si to vyliala do oleja?

zrazeninu som citila uz pri miesani.

zatial nic vyhadzovať nebudem - mám papieriky na skúšanie PH a uvidíme, ako sa po nejakých 2-3 týždňoch bude správať. Začalo blednúť, takže niečo tam prebieha. Už ani na dotyk nie je až tat mäkké a mazľavé, ako sa mi zdalo pôvodne.

mmch, na čom tie mydlá máte položené, keď sa sušia? Dnes som všade čitala o drevenej mriežke, ale takú veru nemám...
kopretinka
05.08.13,18:45
nemám ani ja mriežku,mám to v krabici,podložené starými letákmi a krabicu vyloženú hore na skrini :D
lujza.j
05.08.13,19:00
ja na plechoch...na papieri na pečenie...a na skrini...potom ho otáčam.....nedotýkajú sa....
Dáša_
06.08.13,07:19
ja ešte rozmýšľam, čo by sa stalo, keby som niečo šupla na slnko... len tak na skúšku. Jeden dva kusky
lujza.j
06.08.13,07:29
Roztopí sa to nie?
Dáša_
06.08.13,07:34
Roztopí sa to nie?

mnn, také ma nenapadlo, skor som dumala, že sa to rýchlo vysuší a môže sa rozpadnúť... Asi idem otastovat, mam také malické guličky zo zvyšku, čo nevliezol do formy...
lujza.j
06.08.13,07:38
No vies furt je to len olej.....aj ked tam je ten hydroxid....
kopretinka
06.08.13,08:05
No vies furt je to len olej.....aj ked tam je ten hydroxid....
ale hydroxid zreaguje a potom tam už nie je,preto sa to necháva tie min.2 týždne zrieť,dobieha reakcia a hydroxid sa stráca.A ani olej tam nie je,je to mydlo.Oleja tam zostane nezmydelneného iba 5%-väčšinou,ale môžeš nechať aj viac,to už záleží,aké pretučnenie si zadáš do kalkulačky.
kopretinka
06.08.13,08:09
ja ešte rozmýšľam, čo by sa stalo, keby som niečo šupla na slnko... len tak na skúšku. Jeden dva kusky
asi priamo nie,ale teplo a prúdiaci vzduch by tomu mohol pomôcť,že to skôr vyschne.Ale tie dva týždne zrenia neurýchliš,ja by som to neriskovala.Na zahraničných stránkach doporučujú minim, 3-4 týždne.
lujza.j
06.08.13,08:56
Ja som zmierena so 4 tyzdnami:D...olivove necham dlhsie....
Dáša_
06.08.13,10:37
Dala som na balkón na biely papier dva maličké kúsky - asi ako dvojeurovka, len hrubé asi 2-3 cm. Schválne som to položila na kancelársky papiera dala na priame slnko. Masné nie je vôbec nič. Vybledli - sú čokoládové, tak je to dobre viditeľné. Na povrchu sú zasušené a po zatlačení pružia, akokeby to bol želatínový cukrík. Tie, čo ostali vo vnútri nemajú túto konzistenciu. Ešte skúsim zmerať pH a aj jedno rozrežem, až vidím, čo to je
kopretinka
06.08.13,20:06
Dala som na balkón na biely papier dva maličké kúsky - asi ako dvojeurovka, len hrubé asi 2-3 cm. Schválne som to položila na kancelársky papiera dala na priame slnko. Masné nie je vôbec nič. Vybledli - sú čokoládové, tak je to dobre viditeľné. Na povrchu sú zasušené a po zatlačení pružia, akokeby to bol želatínový cukrík. Tie, čo ostali vo vnútri nemajú túto konzistenciu. Ešte skúsim zmerať pH a aj jedno rozrežem, až vidím, čo to je
no ono to vyschlo len na povrchu a vo vnútri to je stále vlhké,preto to pruží.Keď sa bude sušiť normálne,pomaly,tak bude vysychať na všetkých miestach rovnako.
Dáša_
07.08.13,04:33
Neviete nahodou niekto, prečo sa pH odporúča merať papierikom so stupnicou do 14? Ja mam take, kde je stupnica iba do 12.
Z toho mi asi vychazda, ze neutralita je inde?
No vidím, ze mi chýbajú zakladne poznatky z chemie.

Ale skusim to asi otestovať naraz z bežným detským mydlom, čo doma používame.
lujza.j
07.08.13,05:04
Neviete nahodou niekto, prečo sa pH odporúča merať papierikom so stupnicou do 14? Ja mam take, kde je stupnica iba do 12.
Z toho mi asi vychazda, ze neutralita je inde?
No vidím, ze mi chýbajú zakladne poznatky z chemie.

Ale skusim to asi otestovať naraz z bežným detským mydlom, čo doma používame.
Musim doma kuknut...ake papieriky som kupila...som ich kupila len kvôli tebe:D
kopretinka
07.08.13,05:25
Neviete nahodou niekto, prečo sa pH odporúča merať papierikom so stupnicou do 14? Ja mam take, kde je stupnica iba do 12.
Z toho mi asi vychazda, ze neutralita je inde?
No vidím, ze mi chýbajú zakladne poznatky z chemie.

Ale skusim to asi otestovať naraz z bežným detským mydlom, čo doma používame.
neviem,asi ak je väčšia stupnica,tak je to presnejšie
Dáša_
07.08.13,06:14
neviem,asi ak je väčšia stupnica,tak je to presnejšie

ja skôr rozmýšľam, či je tým pádom aj posunutá oblasť neutrality - do 12 je polovica okolo 6 a do 14 je polovica okolo 7 tuším
kopretinka
07.08.13,07:22
neviem,asi ak je väčšia stupnica,tak je to presnejšie

ja skôr rozmýšľam, či je tým pádom aj posunutá oblasť neutrality - do 12 je polovica okolo 6 a do 14 je polovica okolo 7 tuším
http://moderna.alchymistka.eu/2011/09/testovanie-ph-mydla.html
Dáša_
07.08.13,18:12
Skúšali ste niekto v stope pridať nejaký alkoholový výluh - neviem, či to mám nazvať tinktúra, alebo ako...
kopretinka
07.08.13,18:15
Skúšali ste niekto v stope pridať nejaký alkoholový výluh - neviem, či to mám nazvať tinktúra, alebo ako...
alkohol nedávaj,urýchľuje stopu.......
Dáša_
07.08.13,18:27
Skúšali ste niekto v stope pridať nejaký alkoholový výluh - neviem, či to mám nazvať tinktúra, alebo ako...
alkohol nedávaj,urýchľuje stopu.......
ked mne ide priamo t tie latky, co v tom alkohole su rozpustene... Asi budem musiet vyskusat po kvapkach. Aj s rizikom, ze hmotu vyhodim...

Som si vypocitala na kalkulacke recept na 400 g tukov. Mam pocit, ze prave tolko sa mi zmesti do foriem, len idem prvy krat skusit bez mlieka. Doteraz som davala do chladnicky, teraz tusim budem musiet naopak hriat... Co vlastne v tomto teple ani netreba.
kopretinka
07.08.13,18:31
ja pozakrývam veľkými uterákmi....a čo chceš dávať,akú tinktúru?
Dáša_
07.08.13,18:37
ja pozakrývam veľkými uterákmi....a čo chceš dávať,akú tinktúru?
mám doma propolis rozpurstený v nejakom alkohole
kopretinka
07.08.13,18:41
ja pozakrývam veľkými uterákmi....a čo chceš dávať,akú tinktúru?
mám doma propolis rozpurstený v nejakom alkohole
propolis by som radšej dala do nejakého krému ako do mydla,ale tiež nie s alkoholom
Dáša_
07.08.13,18:43
a čo sú prírodné vône? Nie sú to vlastne výluhy v alkohole? Teda absolutne netuším. - a tak som si našla, že vône sú vlastne oleje, takže to je asi fakt blbý nápad

Kremy robím zatial iba vyslovene šľahané, kde idú iba tuky. Hlavne kvôli tomu, aby som to nemusela konzervovat...
lujza.j
07.08.13,18:57
baby máte kalkulačku v slovenčine?
kopretinka
07.08.13,19:00
baby máte kalkulačku v slovenčine?
nie,neexistuje.........ja som to hodila do prekladača google,ale niektoré tie názvy olejov viem po anglicky,a ostatné čo potrebujem,už rozumiem
kopretinka
07.08.13,19:02
a čo sú prírodné vône? Nie sú to vlastne výluhy v alkohole? Teda absolutne netuším. - a tak som si našla, že vône sú vlastne oleje, takže to je asi fakt blbý nápad

Kremy robím zatial iba vyslovene šľahané, kde idú iba tuky. Hlavne kvôli tomu, aby som to nemusela konzervovat...
prírodné vône sú silice alebo vonné olejčeky,majú v lekárni,dokonca som zistila,že tam aj čapujú niektoré.
http://www.hanus.sk/new/eshop.php?kategoria=4
lujza.j
07.08.13,19:07
baby máte kalkulačku v slovenčine?
nie,neexistuje.........ja som to hodila do prekladača google,ale niektoré tie názvy olejov viem po anglicky,a ostatné čo potrebujem,už rozumiem
tiež som len také našla...prekladač niekedy ako hotentot...
kopretinka
07.08.13,19:10
prekladač je dobrý,aspoň na tú kalkulačku v poho
Dáša_
08.08.13,18:31
som práve dorobila nechtíkové mydlo, recept so skladala nejak podľa kalkulačky, tak som zvedava, čo to povie. Prvy krát som vlastne nezarábala NaOH do mlieka ale do destilovanej vody. Ako tuk som použila nie veľmi vydarený nechtíkový krém, čo som skúšala nedávno.
lujza.j
08.08.13,18:44
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
Antea
08.08.13,18:52
Tak, prvé mydlo je na svete. Zatiaľ len z hotovej hmoty. Dala som pomarančovú silicu a pomarančovú farbu, potravinársku gélovú, ale sa mi zdá, že trochu farbí. Tie farby priamo určené na mydlo nepúšťajú farbu?
Dáša_
08.08.13,18:56
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
Antea
08.08.13,18:58
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
čítala som, že namiesto palmového oleja môžeš dať bravčovú masť, len to neviem narýchlo nájsť.
a podarilo sa
http://moderna.alchymistka.eu/2013/01/mydlo-jednej-cesty-pre-zaciatocnikov.html
kopretinka
08.08.13,19:27
som práve dorobila nechtíkové mydlo, recept so skladala nejak podľa kalkulačky, tak som zvedava, čo to povie. Prvy krát som vlastne nezarábala NaOH do mlieka ale do destilovanej vody. Ako tuk som použila nie veľmi vydarený nechtíkový krém, čo som skúšala nedávno.
a ten krém je z čoho,z akého tuku?
kopretinka
08.08.13,19:30
Tak, prvé mydlo je na svete. Zatiaľ len z hotovej hmoty. Dala som pomarančovú silicu a pomarančovú farbu, potravinársku gélovú, ale sa mi zdá, že trochu farbí. Tie farby priamo určené na mydlo nepúšťajú farbu?
asi si dala veľa farby......ale ja som dávala do mydla aj kávu a kakao,a to farbí tiež,ale pokožka sa nezafarbí,ak myslíš takéto farbenie
kopretinka
08.08.13,19:33
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
nauč sa tú kalkulačku a urobíš si z čoho budeš chcieť
Antea
08.08.13,19:44
Tak, prvé mydlo je na svete. Zatiaľ len z hotovej hmoty. Dala som pomarančovú silicu a pomarančovú farbu, potravinársku gélovú, ale sa mi zdá, že trochu farbí. Tie farby priamo určené na mydlo nepúšťajú farbu?
asi si dala veľa farby......ale ja som dávala do mydla aj kávu a kakao,a to farbí tiež,ale pokožka sa nezafarbí,ak myslíš takéto farbenie

Pokožku nie, len voda je trošku,tak náznakom,mne nevadí som len myslela či to nie je chyba.
kopretinka
08.08.13,20:52
v pohode,to sú nezávadné farby
Dáša_
09.08.13,03:01
som práve dorobila nechtíkové mydlo, recept so skladala nejak podľa kalkulačky, tak som zvedava, čo to povie. Prvy krát som vlastne nezarábala NaOH do mlieka ale do destilovanej vody. Ako tuk som použila nie veľmi vydarený nechtíkový krém, čo som skúšala nedávno.
a ten krém je z čoho,z akého tuku?

z kokosového tuku a bambuckého masla. Len teda ten pomer som už iba odhadovala
Dáša_
09.08.13,05:37
zľava:
- kozie mlieko, med, škorica, ovsené vločky
- nechtíkový zápar, nechtíkový kokosový tuk, nechtíkové lupienky, bez pridania vôní
- kozie mlieko, kakao, čokoládová vôňa

A teraz rozmýšľam, čo s načatým večerom :) Aké skúsim teraz. Asi jogurtové, len nemám do neho žiadnu vôňu. Mám iba čokoládu a vanilku a to mi akosi do toho nejde. Aké musia byť vône, aby boli vhodné aj na pokožku? Nejaké masážne? Skočila by som ku nám do obchodu, len neviem, čo mám vlastne hľadať...
kopretinka
09.08.13,06:10
jedine prírodné silice a vyslovene vône do mydla studeným procesom.
Dáša_
09.08.13,06:18
jedine prírodné silice a vyslovene vône do mydla studeným procesom.
našla som doma citrónovú silicu. Je na tom napísané 100% čistá prírodná silia. Ale zaroveň to odporúčajú iba do odparovača, aromalampy.... Tak musím hľadať ďalej.
kopretinka
09.08.13,06:26
jedine prírodné silice a vyslovene vône do mydla studeným procesom.
našla som doma citrónovú silicu. Je na tom napísané 100% čistá prírodná silia. Ale zaroveň to odporúčajú iba do odparovača, aromalampy.... Tak musím hľadať ďalej.
no to je zaujímavé,že prírodná silica a iba do aromalampy....ozaj,to som zabudla,že nie takú,čo je do lampy...v lekárni kúpiš určite vhodné do mydla,oni sú určené na inhaláciu,do kúpeľa,takže do mydla v pohode.už som sem dávala link
http://www.hanus.sk/new/eshop.php?kategoria=4
lujza.j
09.08.13,06:43
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
nauč sa tú kalkulačku a urobíš si z čoho budeš chcieť


ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
nauč sa tú kalkulačku a urobíš si z čoho budeš chcieť
Musim, dnes idem nato:D....recepty som nasla z masti....kopec na angl.strankach.....ale musim "zdolat" tu kalkulacku:D
Dáša_
09.08.13,10:43
tak som skusila obchod u nas. našla som, vraj aj na zdravotnicke použitie éterický olej, ale tá suma http://eshop.nobilis.cz/velkoobchodnici/etericky-olej-mata-peprna-mata-peprna-10ml.html?cur=1

len som videla, hned som si predstavila, aké úžasné myslo by to v spojení s čokoládou bolo. Ale tá cena - to ma teda odradilo. Nakoniec som si kúpila z tej sady najlacnejší eukalyptus (aj tak stal dosť) a uvidíme, či bude voňať....
kopretinka
09.08.13,10:46
Dáša_
09.08.13,11:01
to v akom obchode?:eek:

http://www.zdravysvet.sk/kategoria/ezoterika-a-darceky/aromaterapia/etericke-oleje/mata-pieporna---silica-10ml/

http://www.hanus.sk/new/eshop.php?kategoria=4

mala si ísť do lekárne.


no, oni mali aj tuto lacnejšiu, čo si dala. Ale vraj nie je vhodna na kožu, iba do lámp a osviežovačov mi povedali. Teda, mali via druhov tých lacnejšich. A jeden dost hodne drahy... Ale fakt netusim, ci a aky je v tom rozdiel. Chybaju mi základy.... Len neviem, kde by sa take dalo doštudovať.... Asi len skúšať, co je dobré a na čo zareaguje hlavne moja problematická koža.


Takže sa asi budem pýtať, s ktorou konkrétne značkou budete mať dobrú skúsenosť... Ja som od toho nobilisu kúpila eukalyptus globulus a hneď ho dnes použijem do jogurtového mydla. Len testovať budeme až o mesiac...
kopretinka
09.08.13,11:04
treba si prečítať,čo je na fľaštičke napísané,tamto od teba to sú neskutočné ceny,že nechápem.....nejaký odrb.tie,čo som dala ja,sú určené na telo.nie do lampy.
Dáša_
09.08.13,17:29
tak s tým propolisom to skúsim asi inak - skúsim ho povariť vo vode, v ktorej budem potom rozpúšťať NaOH.

No a idem sa asi pustiť do toho jogurtového mydla - síe sa mi už moc nechce, ale na druhú stranu, to prekvapenie, ako to ráno dopadne :D
kopretinka
09.08.13,18:34
:D
lujza.j
10.08.13,06:03
Daška ma tu "nahováraš" na to džogurtové:D...už som po ňom poškuľovala, ale asi najprv miniem tú bravčo masť....idem niečo zmydliť:)
Dáša_
10.08.13,07:03
Daška ma tu "nahováraš" na to džogurtové:D...už som po ňom poškuľovala, ale asi najprv miniem tú bravčo masť....idem niečo zmydliť:)

ja som si teraz vymyslela pivove mydlo :D a som si myslela, aká som originálne. Kým som si to nešupla do vyhľadávača... :)
lujza.j
10.08.13,07:05
Daška ma tu "nahováraš" na to džogurtové:D...už som po ňom poškuľovala, ale asi najprv miniem tú bravčo masť....idem niečo zmydliť:)

ja som si teraz vymyslela pivove mydlo :D a som si myslela, aká som originálne. Kým som si to nešupla do vyhľadávača... :)
to som si ja myslela o makovom:D
pavol54
10.08.13,07:21
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
lujza.j
10.08.13,08:01
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
Palino, ked som ju dávala do hrnca...plnú hubu slín a predstava...svježi chlieb a cibula:D...alebo cesnak...vajíčko na hnilíčku.....
kopretinka
10.08.13,08:01
:D :D ja som robila perníkové
kopretinka
10.08.13,08:07
kopretinka
10.08.13,08:26
tak s tým propolisom to skúsim asi inak - skúsim ho povariť vo vode, v ktorej budem potom rozpúšťať NaOH

rozpustil sa? podľa mňa propolis vo vode nerozpustíš,ten je rozpustný iba v alkohole...NaOH všetko zničí.
Dáša_
10.08.13,09:00
tak s tým propolisom to skúsim asi inak - skúsim ho povariť vo vode, v ktorej budem potom rozpúšťať NaOH

rozpustil sa? podľa mňa propolis vo vode nerozpustíš,ten je rozpustný iba v alkohole...NaOH všetko zničí.
Ešte neviem - najskôr ho musím od našich priniesť, až potom budem testovať :)
Dáša_
10.08.13,09:03
to som si ja myslela o makovom:D
a robila si to makové?

lebo som si povedala, ze este skúsim dve a dosť, budem čakať na dozretie. A tak vyberam - pivove? makové? kávové? s propolisom? dalšie jogurtové s bylinkami? Toľko možností, len to už pomaly nemám kam dať sušiť, my doma nemáme žiadnu skriňu, na ktorú by som to pohla položiť :D
lujza.j
10.08.13,09:24
to som si ja myslela o makovom:D
a robila si to makové?

lebo som si povedala, ze este skúsim dve a dosť, budem čakať na dozretie. A tak vyberam - pivove? makové? kávové? s propolisom? dalšie jogurtové s bylinkami? Toľko možností, len to už pomaly nemám kam dať sušiť, my doma nemáme žiadnu skriňu, na ktorú by som to pohla položiť :D
nie nerobila, ale mám k hlave, makové, pivové, banán+ovsené vločky, citronové, zázvorové, bylinkové/žihlava, kamilky, bobkový list/
ja musím narobiť zásobu na zretie....aby bolo čo "darovať":D:D
lujza.j
10.08.13,09:25
tak s tým propolisom to skúsim asi inak - skúsim ho povariť vo vode, v ktorej budem potom rozpúšťať NaOH

rozpustil sa? podľa mňa propolis vo vode nerozpustíš,ten je rozpustný iba v alkohole...NaOH všetko zničí.
Ešte neviem - najskôr ho musím od našich priniesť, až potom budem testovať :)
mám v chladnici...našla som recept aj som včelím voskom....
lujza.j
10.08.13,09:45
tu je návod na kalkulačku
http://moderna.alchymistka.eu/2012/04/videonavod-na-pouzivanie-soapcalc.html?showComment=1376114832582#comment-c9080368905174286521
našla som ju na nej stránke...kým ja si urobím vlastný recept...to teda potrvá...:cool:
pavol54
10.08.13,11:07
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
Palino, ked som ju dávala do hrnca...plnú hubu slín a predstava...svježi chlieb a cibula:D...alebo cesnak...vajíčko na hnilíčku.....
teraz si predstav taký dobrý paprikáš pred tá cibuľka na masti. Dúfam že tá masť nebola taká festovná doma škvarená
lujza.j
10.08.13,11:45
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
Palino, ked som ju dávala do hrnca...plnú hubu slín a predstava...svježi chlieb a cibula:D...alebo cesnak...vajíčko na hnilíčku.....
teraz si predstav taký dobrý paprikáš pred tá cibuľka na masti. Dúfam že tá masť nebola taká festovná doma škvarená
počkaj....mám....hmmm..to je vôňa:D
...nie z obchodu bola...ale voňala hezky....
kopretinka
10.08.13,13:35
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
Palino, ked som ju dávala do hrnca...plnú hubu slín a predstava...svježi chlieb a cibula:D...alebo cesnak...vajíčko na hnilíčku.....
čo si dávala okrem masti a koľko?
lujza.j
10.08.13,13:40
ja zas naháňam recepty z bravčovej masti ...2kg v chladnici:D
mama vykladala, jak kedysi po zabijačke vždy zvyšky varili na šichtové mydlo na pranie :) Ale recept už nevedela, bola vtedy ešte relatívne malá
4 DIELY MASTNÝCH ODPADOV, 1 DIEL NAOH, tá masť nesmie byť stará zatuchnutá lebo aj mydlo bude smrdieť starinou
Palino, ked som ju dávala do hrnca...plnú hubu slín a predstava...svježi chlieb a cibula:D...alebo cesnak...vajíčko na hnilíčku.....
čo si dávala okrem masti a koľko?
iba masť 2 libry , 4,4oz lúhu, 4oz vody...
kopretinka
10.08.13,14:04
:eek: ty si v anglicku?
lujza.j
10.08.13,15:54
:eek: ty si v anglicku?
neé:D
kopretinka
10.08.13,15:59
:eek: ty si v anglicku?
neé:D
tak prečo počítaš v tých hentých jednotkách :D
lujza.j
10.08.13,16:02
:eek: ty si v anglicku?
neé:D
tak prečo počítaš v tých hentých jednotkách :D
v hentom mám recept...potom prerátam....:)
kopretinka
10.08.13,16:06
no ja som strašne zvedavá na mydlo z jedného tuku....ale peniť určite nebude
lujza.j
10.08.13,16:09
no ja som strašne zvedavá na mydlo z jedného tuku....ale peniť určite nebude
ty si robila z cistej masti?...treba viac silice...málo voní...
kopretinka
10.08.13,16:19
no ja som strašne zvedavá na mydlo z jedného tuku....ale peniť určite nebude
ty si robila z cistej masti?...treba viac silice...málo voní...
ja nie,veď ty si robila :D som zvedavá na to tvoje :D silice leješ priamo do stopy? teba rozmiešať v troche škrobu,škrob je fixátor vône,a neliať priamo čistú silicu.
lujza.j
10.08.13,16:31
no ja som strašne zvedavá na mydlo z jedného tuku....ale peniť určite nebude
ty si robila z cistej masti?...treba viac silice...málo voní...
ja nie,veď ty si robila :D som zvedavá na to tvoje :D silice leješ priamo do stopy? teba rozmiešať v troche škrobu,škrob je fixátor vône,a neliať priamo čistú silicu.
v maizene...
kopretinka
10.08.13,16:34
ja som dávala do zlatého klasu (v podstate to je škrob) ale puding mi z toho nevznikol,škoda :D
som dostala teraz chuť,idem si uvariť :---
lujza.j
11.08.13,05:40
tak 100% bravčo mydlo vyklopené...večer alebo zajtra nakrájam...voní jemne po zelenom jablčku...dala som tam aj jablčkový čaj....trochu farby jagoda a urobila som pokus o nejakú kreáciu s metličkou na šlahanie vajca:D...tak uvidím ako bude vyzerať v reze....
...idem ešte teraz zmydliť melonové:D...trtnem tam aj melón....a samozrejme melonovú silicu.....
Mila123
11.08.13,05:52
tak 100% bravčo mydlo vyklopené...večer alebo zajtra nakrájam...voní jemne po zelenom jablčku...dala som tam aj jablčkový čaj....trochu farby jagoda a urobila som pokus o nejakú kreáciu s metličkou na šlahanie vajca:D...tak uvidím ako bude vyzerať v reze....
...idem ešte teraz zmydliť melonové:D...trtnem tam aj melón....a samozrejme melonovú silicu.....
Lui kedy ťa uvidím na Miletičke? či inde predávaš?????:D
lujza.j
11.08.13,05:57
tak 100% bravčo mydlo vyklopené...večer alebo zajtra nakrájam...voní jemne po zelenom jablčku...dala som tam aj jablčkový čaj....trochu farby jagoda a urobila som pokus o nejakú kreáciu s metličkou na šlahanie vajca:D...tak uvidím ako bude vyzerať v reze....
...idem ešte teraz zmydliť melonové:D...trtnem tam aj melón....a samozrejme melonovú silicu.....
Lui kedy ťa uvidím na Miletičke? či inde predávaš?????:D
ale ved viééš, že to sa nemóže predávať:Dnemám potrebné dokumenty:D;)...len "darovať" móžem:D....musím vyrábať Vánoce sa blížia:D
Dáša_
11.08.13,12:02
No a mám tu jednu mydlovú záhadu. Všetky mydlá dávam do silikónovej formy. V piatok ráno sim rýchlo chcela fotiť, tak som jedno mydlo vytiahla z formy už po asi 10 hodinách. Bolo pekne žlté - je v ňom hlavne nechtík. Večr som vyberala z formy ostatné a vtedy som s prekvapením zistila, že mydlá, čo boli vo forme ostali žlte. To, čo som zavčasu vytiahla, zbelelo. Myslela som, že teda zblednú všetky. A nie, ostatné zostali žlté aj dnes po 2 dňoch. Iba to jedno bolo biele. teraz som ho umyla, tá biela bola iba navrchu - zrejme nejak vyzrážaná NaOH na povrchu. Zaujímavé ale je, že na tých, čo pobudli vo forme sa nič nevyzrážalo. Akokeby tá silikónová forma nejak tej reakcii pomohla.
kopretinka
11.08.13,12:17
No a mám tu jednu mydlovú záhadu. Všetky mydlá dávam do silikónovej formy. V piatok ráno sim rýchlo chcela fotiť, tak som jedno mydlo vytiahla z formy už po asi 10 hodinách. Bolo pekne žlté - je v ňom hlavne nechtík. Večr som vyberala z formy ostatné a vtedy som s prekvapením zistila, že mydlá, čo boli vo forme ostali žlte. To, čo som zavčasu vytiahla, zbelelo. Myslela som, že teda zblednú všetky. A nie, ostatné zostali žlté aj dnes po 2 dňoch. Iba to jedno bolo biele. teraz som ho umyla, tá biela bola iba navrchu - zrejme nejak vyzrážaná NaOH na povrchu. Zaujímavé ale je, že na tých, čo pobudli vo forme sa nič nevyzrážalo. Akokeby tá silikónová forma nejak tej reakcii pomohla.
to biele,to bolo také práškové? to nič,to je sodný prach,len kozmetická vada.Silikon na to nemá žiadny vplyv.Mydlo sa aj zvykne prekryť po povrchu fóliou,aby sa ten prach nevytvoril.
Dáša_
11.08.13,12:28
to biele,to bolo také práškové? to nič,to je sodný prach,len kozmetická vada.Silikon na to nemá žiadny vplyv.Mydlo sa aj zvykne prekryť po povrchu fóliou,aby sa ten prach nevytvoril.
No, práškové to nebolo, iba zotrieť prstom to nešlo. Musela som mydlo namočiť a "namydliť", aby to zliezlo. Mňa skôr zarazilo, že na tom, čo som vytiahla po cca 10 hodinách sa to vytvorila a na ostatných, čo išli asi po 24 hodinách, tie sú OK.
kopretinka
11.08.13,12:40
to biele,to bolo také práškové? to nič,to je sodný prach,len kozmetická vada.Silikon na to nemá žiadny vplyv.Mydlo sa aj zvykne prekryť po povrchu fóliou,aby sa ten prach nevytvoril.
No, práškové to nebolo, iba zotrieť prstom to nešlo. Musela som mydlo namočiť a "namydliť", aby to zliezlo. Mňa skôr zarazilo, že na tom, čo som vytiahla po cca 10 hodinách sa to vytvorila a na ostatných, čo išli asi po 24 hodinách, tie sú OK.
vyklopila si to z formy,bol tam prístup vzduchu,takže sa to tam vyzrážalo....
lujza.j
11.08.13,19:51
teším sa.... dostala som hromadu propolisu, kusisko včelieho vosku , sáčok voňavých sušených ruží, mätu musím vysušiť.....
kopretinka
11.08.13,20:00
teším sa.... dostala som hromadu propolisu, kusisko včelieho vosku , sáčok voňavých sušených ruží, mätu musím vysušiť.....
jááááááááááj závidím ti :D
lujza.j
11.08.13,20:09
teším sa.... dostala som hromadu propolisu, kusisko včelieho vosku , sáčok voňavých sušených ruží, mätu musím vysušiť.....
jááááááááááj závidím ti :D
náhoda....naj sa teším tým ružiam...celé hlavy....
kopretinka
11.08.13,20:10
teším sa.... dostala som hromadu propolisu, kusisko včelieho vosku , sáčok voňavých sušených ruží, mätu musím vysušiť.....
jááááááááááj závidím ti :D
náhoda....naj sa teším tým ružiam...celé hlavy....
ja som bola oberať v parku :D potme :D prd som videla :D
lujza.j
11.08.13,20:13
teším sa.... dostala som hromadu propolisu, kusisko včelieho vosku , sáčok voňavých sušených ruží, mätu musím vysušiť.....
jááááááááááj závidím ti :D
náhoda....naj sa teším tým ružiam...celé hlavy....
ja som bola oberať v parku :D potme :D prd som videla :D
tiež som šklbala lupene...ale to boli obyč. nevoňavé.....usuším a nasypem na vrch, pre estetiku....
kopretinka
11.08.13,20:18
ja som naložila do oleja a lúhujem.....aj vanilkový lusk :D
Dáša_
12.08.13,07:33
a čo konkrétne idete robiť s tým propolisom? Ja mam ja v alkohole, aj taky sólo. Tenm čo je v alkohole som dala do poharika a tuším sa ten alkohol odparil, ostala mi iba tuhá vrstva na dne - skusim to dat do teplého kúpeľa, či sa to nestane náhodou tekuté.
lujza.j
12.08.13,07:35
a čo konkrétne idete robiť s tým propolisom? Ja mam ja v alkohole, aj taky sólo. Tenm čo je v alkohole som dala do poharika a tuším sa ten alkohol odparil, ostala mi iba tuhá vrstva na dne - skusim to dat do teplého kúpeľa, či sa to nestane náhodou tekuté.
neviem, ale pre istotu mám:D myslím, že teplom by sa rozpustil....keby som ho šupla do poslednej fázy do mydla...?neviem....na slnku sa pustí...
Dáša_
12.08.13,07:39
a ešte jedna otázka - máte už nejaké zloženie tukov, ktoré preferujete? Som sa zamýšľala, že najlepšie by bolo mať zabehnuté zloženie tukov a začať experimentovať jednak s tekutinou, v ktorej sa rozpúšťa NaOH a potom s prídavnými latkami v stope. Lebo je otázkou, aké vlastne to výsledné mydlo má byť - ako má byť tvrdé, ako má mydliť, umývať... A toto základné sa mi javí, že zabezpečuje hlavne správne zloženie tukov na začiatku. alebo sa mylim?
kopretinka
12.08.13,07:50
a ešte jedna otázka - máte už nejaké zloženie tukov, ktoré preferujete? Som sa zamýšľala, že najlepšie by bolo mať zabehnuté zloženie tukov a začať experimentovať jednak s tekutinou, v ktorej sa rozpúšťa NaOH a potom s prídavnými latkami v stope. Lebo je otázkou, aké vlastne to výsledné mydlo má byť - ako má byť tvrdé, ako má mydliť, umývať... A toto základné sa mi javí, že zabezpečuje hlavne správne zloženie tukov na začiatku. alebo sa mylim?
teba experimentovať,skúšať s kalkulačkou....tam uvidíš aj to,aké tvrdé,aké ošetrujúce,aké bude mať bubliny mydlo podľa tvojho zloženia.Alchymistku si už prečítala?
Dáša_
12.08.13,08:06
teba experimentovať,skúšať s kalkulačkou....tam uvidíš aj to,aké tvrdé,aké ošetrujúce,aké bude mať bubliny mydlo podľa tvojho zloženia.Alchymistku si už prečítala?

s kalkulačkou som experimentovala, preto ma napadlo, ze je idealne si nájsť nejaké vyhovujúce zloženie tukov a potom už len experimentovať podľa toho, čo som písala.

Alchymistku mám prečítanú, teraz postupne študujem fórum a púšťam si videá. Tam som napríklad videla, že niekto NaOh rozpúšťa priamo na zmrnutej tekutine. Nie iba vychladenej, ale normálne kusy ľadu. Ja som davala mlieko tak, ze som ho nechala rozmrznúť a nádobu som dala do misky, v ktorej bol ľad. Teraz mrazim pivo :)

Mám už aj objednanú knihu Prírodní mýdla http://www.martinus.sk/?uItem=108539 len musím čakať
kopretinka
12.08.13,08:08
áno,kusy ľadu,aj ja som tak robila,NaOH totiž vyvinie neskutočné teplotu,ten ľad sa rýchlo roztopí.Ja skúšam už len svoje recepty,a už som aj jeden zavrhla,mydlo sa drobí.
Dáša_
12.08.13,08:22
áno,kusy ľadu,aj ja som tak robila,NaOH totiž vyvinie neskutočné teplotu,ten ľad sa rýchlo roztopí.Ja skúšam už len svoje recepty,a už som aj jeden zavrhla,mydlo sa drobí.
ako dlho si čakala, kým si to mydlo vyskúšala? Ja tiež v podstate robím svoje recepty, zatial mam akurat cokoladove dosť mäkke. Tak možno polovicu davky "prerobim" a polovicu necham schnuť ešte aspon do vianoc :)
kopretinka
12.08.13,08:31
no,vraj po dvoch dňoch sa mydlo už môže používať,otestuje sa lakmusom alebo jazykom :D Lenže tie dva týždne sú na to,aby mydlo vyschlo,lebo nevyschnuté,mäkké sa rýchlo minie,rozpustí sa.Na zahraničných stránkach doporučujú aj 4-5 týždňov.100% olivové určite nebude po 2 týždńoch,Pravé kastílske sa necháva aj rok sušiť.
Dáša_
12.08.13,09:56
v podstate sa hovorí, že zmydeľnovanie by malo prebehnúť do 24 hodín. A hlavne, keď sa počíta s pretučnením cca 5-10%, tak by naozaj po tych 24 hodinách už nejaký hydroxid už nemal byť. Ak bol dobre rozmiešaný napríklad :) a neostal niekde v hromade.
kopretinka
12.08.13,10:02
ja dávam pretučnenie iba 5%,lebo keď prerábam,tak pridávam olej
Dáša_
13.08.13,03:43
tak som dala prve mydlo do pouzivania a synáčikovi nevonia. A ja som chcela prave take mydlo, kde nebude nič pridane. Je z kozieho mlieka s medom a ovsenymi vlockami. A teraz rozmyslam, ci to nechat tak, alebo to skusit prerobit... Mozno budu este dolezite dlhsie ucinky, ci bude koza pozitivne reagovat ...
kopretinka
13.08.13,05:29
neprerábaj,používaj ho ty,vyskúšaj,uvidíš,hlavne,že nesmrdí.
Antea
13.08.13,05:43
Tak dievčence, v nedeľu som varila prvé u olejov a ešte dnes je mäkké. Robila som podľa receptu, palmový, repkový. Všetko fajn, dala som do foriem , formy do kartónovej škatule a prihodila uterákom. Asi po 3 hodinách som to pozrela, teda len jedným očkom a škatuľa bola teplá, aj hmota bola oveľa teplejšia ako, keď som ju liala. Dnes ma to už vytočilo a vybrala som z foriem, skrátka som tie formy vyzliekla z mydla, ale vôbec nie je pekné hladké, na forme zostali zbytky, prosím raďte či z toho niečo bude.:)
kopretinka
13.08.13,05:45
prepočítala si si to podľa kalkulačky? tá teplota a to zahrievanie je v poriadku,to prebiehala gélová fáza.nedala si veľa vody?
lujza.j
13.08.13,06:19
Tak dievčence, v nedeľu som varila prvé u olejov a ešte dnes je mäkké. Robila som podľa receptu, palmový, repkový. Všetko fajn, dala som do foriem , formy do kartónovej škatule a prihodila uterákom. Asi po 3 hodinách som to pozrela, teda len jedným očkom a škatuľa bola teplá, aj hmota bola oveľa teplejšia ako, keď som ju liala. Dnes ma to už vytočilo a vybrala som z foriem, skrátka som tie formy vyzliekla z mydla, ale vôbec nie je pekné hladké, na forme zostali zbytky, prosím raďte či z toho niečo bude.:)
myslis to pre zaciatocnikov....robila som ho ako prve....vyslo vyborne....ziadny problem...tiez podla receptu ....
Antea
13.08.13,06:56
Presne podľa receptu, dnes varím ďalšie tak uvidím či náhoda alebo moja neschopnosť.
PS: lujza, odpovedala som na tvoj posledný príspevok a zrazu zmizol aj mojou odpoveďou, tak prepáč, neviem čo sa stalo.
kopretinka
13.08.13,07:02
nepomýlila si sa pri vážení niektorej ingrediencie? pošli mi to,kuknem....
Antea
13.08.13,07:10
nepomýlila si sa pri vážení niektorej ingrediencie? pošli mi to,kuknem....
robila som toto
http://moderna.alchymistka.eu/2013/01/mydlo-jednej-cesty-pre-zaciatocnikov.html
kopretinka
13.08.13,07:55
nepomýlila si sa pri vážení niektorej ingrediencie? pošli mi to,kuknem....
robila som toto
http://moderna.alchymistka.eu/2013/01/mydlo-jednej-cesty-pre-zaciatocnikov.html
no to sa teda čudujem,že je to stále mäkké,ja som s ním problém nemala,fakt si nedala viac vody,ako bolo treba? Skús ho opatrne nakrájať a nechaj ho sušiť.
kopretinka
13.08.13,11:50
napečené :D
1-s vôňou vareného vína
2-šľahačkové masážne s adzuki
3-šľahačkové s čiernym uhlím
4-s otrubami
5-s vločkami
6-s kakaom,škoricou a vôňou perníka
7-detto plus hrubozrnná morská soľ
8-s kvetom nechtíka
9=3
10-s levanduľou
Antea
13.08.13,14:22
nepomýlila si sa pri vážení niektorej ingrediencie? pošli mi to,kuknem....
robila som toto
http://moderna.alchymistka.eu/2013/01/mydlo-jednej-cesty-pre-zaciatocnikov.html
no to sa teda čudujem,že je to stále mäkké,ja som s ním problém nemala,fakt si nedala viac vody,ako bolo treba? Skús ho opatrne nakrájať a nechaj ho sušiť.
Už som nakrájala, voda bola presne. Dávala som práškovú farbu rozpustenú v troške vody a tá farebná časť sa mi zdá o niečo suchšia čo by relatívne malo byť naopak. Idem kuchtiť znova.
lujza.j
13.08.13,17:14
kupila som arašidový olej...a kukuričný....
kopretinka
13.08.13,17:20
kupila som arašidový olej...a kukuričný....
tak mydli,mydli :D
lujza.j
13.08.13,17:23
kupila som arašidový olej...a kukuričný....
tak mydli,mydli :D
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....
Dáša_
13.08.13,18:27
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
lujza.j
13.08.13,18:38
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
ani nehovor..teraz že objednám 2kg kokos a hovbi gulové....tolko nie je na sklade:mad:...pri poštovnom do 5e som chcela, že obj.viac....palmový asi iba v tescu...ani v bille,ani v carefoure, ani v hypernove ani v kafláči....žiadne zaujímavé oleje tu v predaji v obchode nie su:mad:
kopretinka
13.08.13,19:31
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra
Dáša_
13.08.13,19:37
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra

u nás som to už prešla opakovane, určite nemajú. Skúšala som aj jedno tesco v Žiline a nič. A pritom som si istá, že pred časom bol.
lujza.j
13.08.13,19:51
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra

u nás som to už prešla opakovane, určite nemajú. Skúšala som aj jedno tesco v Žiline a nič. A pritom som si istá, že pred časom bol.
no ja som v BA-zlaté piesky, ale už nemajú...ani cedula s cenou tam nie je....
teraz som obj. kokosový, ale iba 1kg mali, ale tam je poštovné 1,50e tak to sa dá...byliny, vône, ricinový....
lujza.j
13.08.13,19:52
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra
už len lamač a pétržka mi ostáva...vrrrr
kopretinka
13.08.13,19:58
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra
už len lamač a pétržka mi ostáva...vrrrr
u nás je malý hypermarket a máme....ale kupujem ho asi iba ja :D :D :D
lujza.j
13.08.13,20:01
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra
už len lamač a pétržka mi ostáva...vrrrr
u nás je malý hypermarket a máme....ale kupujem ho asi iba ja :D :D :D
...no len aby to nebolo niekomu podozrivé a pre istotu...to budú kupovať aj ostatní:D:D:D...že nejaká fajnovosť...
kopretinka
13.08.13,20:03
nemám palmový, zajtra behnem do "mojeho" ciganskeho tesca...a musím obj. kokosový....

ja som obehala všetko naokolo, ale ten palmový som nikde nenašla.
v tescu určite majú,ale kukni v hypáči,nie v extra
už len lamač a pétržka mi ostáva...vrrrr
u nás je malý hypermarket a máme....ale kupujem ho asi iba ja :D :D :D
...no len aby to nebolo niekomu podozrivé a pre istotu...to budú kupovať aj ostatní:D:D:D...že nejaká fajnovosť...
:D :D :D
lujza.j
14.08.13,18:08
Dáša_
15.08.13,05:25
aj toto s výrobou domácich mydiel troškku súvisí. http://zivot.azet.sk/clanok/10487/kolko-este-vydrzi-borneo-je-stale-ostrov-plny-tajomstiev.html
takže nakoniec dobre, že ten palmový olej nemajú :D
lujza.j
15.08.13,05:37
Ja vcera 1l,iba mali....
kopretinka
15.08.13,06:14
aj toto s výrobou domácich mydiel troškku súvisí. http://zivot.azet.sk/clanok/10487/kolko-este-vydrzi-borneo-je-stale-ostrov-plny-tajomstiev.html
áno,treba sa dodávateľa pýtať,odkiaľ má palmový olej,nie je každý z Bornea
kopretinka
16.08.13,06:39
tak vyhodím asi to mydlo z masti,jedno sa veľmi láme,druhé má síce dobrú konzistenciu,ale na povrchu sa vytvorili kapsy s NaOH,aj to lámanie je príznak vysokého obsahu naOH....zohnala som fenoftalein,aj po viac ako týždni reaguje na ružovo-dôkaz vysokého obsahu NaOH........nechápem to,všetko bolo podľa kalkulačky.........aj po prerobení a dodaní oleja je stále lámavé :(
lujza.j
16.08.13,06:55
Tak diky za info... tiez vrazim do smeti...co som nastruhala...mi prihorelo:Dsmrad jak v osade....teraz neviem ci sa mam pokusat robit recepty s bravco mastou...asi nee...
Dáša_
16.08.13,06:58
ja rozmýšľam, čo s čokoládovým - farbí. Síce to ide dole, ale aj tak je to trochu zvláštne. Aj keď pekne vonia, lebo som dávala vôňu horkej čokolády. A na kožu je to celkom príjemné.
Do ostatných som vôňu nedávala, nech tam nie je nič dráždivé. A teraz mi zase chýba, že nevoňajú :)

Prešla som včera pár obchodov s handmade mydlami a prekvapilo ma že v podstate všetky, čo boli k dispozícii boli z glycerínu. Aj keď na to nevyzerali, aspoň by som netypovala.
kopretinka
16.08.13,07:00
ani ja už nebudem s masťou experimentovať,okrem toho to aj strašne smrdelo (vraj neprebehla fáza gelu) a potom to furt smrdelo tou masťou :(
kopretinka
16.08.13,07:01
ja rozmýšľam, čo s čokoládovým - farbí. Síce to ide dole, ale aj tak je to trochu zvláštne. Aj keď pekne vonia, lebo som dávala vôňu horkej čokolády. A na kožu je to celkom príjemné.
Do ostatných som vôňu nedávala, nech tam nie je nič dráždivé. A teraz mi zase chýba, že nevoňajú :)

Prešla som včera pár obchodov s handmade mydlami a prekvapilo ma že v podstate všetky, čo boli k dispozícii boli z glycerínu. Aj keď na to nevyzerali, aspoň by som netypovala.
farbí iba penu,ale nie pokožku.
lebo gycerínové je ľahko robiť,bez problémov-kúpiš hotovú hmotu,nemusíš nič skúšať,vypočítavať,iba roztopíš........býva aj nepriehľadná hmota
Dáša_
16.08.13,07:11
aj pokožka je hnedá, kým sa nespláchne :)

ešte dobre, že o tej masti hovoríte - som včera v obchode pokukovala po slanine. Ušetrila som si prácu :)

Inak, videla som mydlo s pivovarskými kvasnicami. Teda tak bolo napisané. a rozmýšľam, ako sa vlastne kvasnice v takom mydle budú správať ?
kopretinka
16.08.13,07:14
aj pokožka je hnedá, kým sa nespláchne :)

ešte dobre, že o tej masti hovoríte - som včera v obchode pokukovala po slanine. Ušetrila som si prácu :)

Inak, videla som mydlo s pivovarskými kvasnicami. Teda tak bolo napisané. a rozmýšľam, ako sa vlastne kvasnice v takom mydle budú správať ?
no neviem,to asi namiesto destilovanej vody použili pivo a potom tam napísali,že obsahuje piv.kvasnice.
Dáša_
16.08.13,07:18
aj pokožka je hnedá, kým sa nespláchne :)

ešte dobre, že o tej masti hovoríte - som včera v obchode pokukovala po slanine. Ušetrila som si prácu :)

Inak, videla som mydlo s pivovarskými kvasnicami. Teda tak bolo napisané. a rozmýšľam, ako sa vlastne kvasnice v takom mydle budú správať ?
no neviem,to asi namiesto destilovanej vody použili pivo a potom tam napísali,že obsahuje piv.kvasnice.

písali aj pivo aj pivovarské kvasnice zvlášť. Preto ma to zaujalo, že ako sa to asi bude správať. dať do trošky tekutiny a cukru rozpustiť kvasnice, vyrobiť kašičku, nechať nakysnúť a tak? Asi je to o experimentovani. No, našťastie mám teraz dosť iných plánov, včera som si od našich priniesla mak z tohtoročnej úrody napríklad :)
kopretinka
16.08.13,07:21
neviem,aký význam by malo dať tam nakysnuté.........kvasnice obsahujú veľa vitamínu B12,to tam môžeš rozdrviť aj B-komplex :D
Dáša_
16.08.13,07:27
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
kopretinka
16.08.13,07:29
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
nie že neobsahujú,ale prečo nakysnuté? šak to rozrob a hneď šupni do stopy :D
kopretinka
16.08.13,07:31
ešte k tomu sušeniu na slnku,neviem,kto to tu spomínal,že to skúsi sušiť na slnku....nedoporučujem!! mala som mydlo na okne,slnko len dve hoďky za deň....zvrchu sa zdalo tvrdé,ale zatlačila som prst a urobila dieru a vyvalila sa mi úplne tekutá hmota!!! Aj to,čo už bolo suché,skvapalnelo,nechápem,nečítala som o niečom takom.
Dáša_
16.08.13,07:36
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
nie že neobsahujú,ale prečo nakysnuté? šak to rozrob a hneď šupni do stopy :D

a nebude to potom kysnúť v tej stope? To je práve ten problém, ktorý skúmam. Ako sa to bude chovať po pridaní do hmoty. zabijú zvyšky NaOH všetko aktívne?

Ja neviem, ako skončil môj experimet so sušením na slnku, lebo prišiel vietor a kde skončili vzorky môjho mydla je ťažké povedať :)
lujza.j
16.08.13,07:43
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
Ja mam 5 mydelniciek:D....potom este mydla v policke kde je taky kosik....takze nacatych xy ks,ale nie moje este.....pivne od manufaktury je dokonale....
Dáša_
16.08.13,07:49
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
Ja mam 5 mydelniciek:D....potom este mydla v policke kde je taky kosik....takze nacatych xy ks,ale nie moje este.....pivne od manufaktury je dokonale....


no presne, od manufaktúry to bolo, len som si nemohla spomenúť na meno firmy :) Ale prziznám sa, cez 4€ mi bolo ľúto dať :D Aj ke´d pre porovnanie by bolo fajn :)
lujza.j
16.08.13,07:51
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
nie že neobsahujú,ale prečo nakysnuté? šak to rozrob a hneď šupni do stopy :D

a nebude to potom kysnúť v tej stope? To je práve ten problém, ktorý skúmam. Ako sa to bude chovať po pridaní do hmoty. zabijú zvyšky NaOH všetko aktívne?

Ja neviem, ako skončil môj experimet so sušením na slnku, lebo prišiel vietor a kde skončili vzorky môjho mydla je ťažké povedať :)
Mozno tvoje vzorky...ako leteli vetrom niekoho vyfackali po hube:D
kopretinka
16.08.13,07:52
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
nie že neobsahujú,ale prečo nakysnuté? šak to rozrob a hneď šupni do stopy :D

a nebude to potom kysnúť v tej stope? To je práve ten problém, ktorý skúmam. Ako sa to bude chovať po pridaní do hmoty. zabijú zvyšky NaOH všetko aktívne?

Ja neviem, ako skončil môj experimet so sušením na slnku, lebo prišiel vietor a kde skončili vzorky môjho mydla je ťažké povedať :)
môj názor je,že všetko dobré,čo sa pridáva,je úplne zbytočné,lebo to NaOH zničí,tieto veci treba pridať v teplom procese,keď mydlo už neobsahuje NaOH.
tak to musel byť riadny víchor :D
Dáša_
16.08.13,07:53
Mozno tvoje vzorky...ako leteli vetrom niekoho vyfackali po hube:D

to boli len také minivzorečky, to by si tuším ani nestihli všimnúť :) bolo to velke asi ako 1€ a hrube tak 1 cm. Skôr by to mohli považovať za psie výlučky si myslím :) Od takého trošku väčšieho havina :D
kopretinka
16.08.13,07:53
Mozno tvoje vzorky...ako leteli vetrom niekoho vyfackali po hube:D

to boli len také minivzorečky, to by si tuším ani nestihli všimnúť :) bolo to velke asi ako 1€ a hrube tak 1 cm. Skôr by to mohli považovať za psie výlučky si myslím :) Od takého trošku väčšieho havina :D
:D :D :D
lujza.j
16.08.13,07:56
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
Ja mam 5 mydelniciek:D....potom este mydla v policke kde je taky kosik....takze nacatych xy ks,ale nie moje este.....pivne od manufaktury je dokonale....


no presne, od manufaktúry to bolo, len som si nemohla spomenúť na meno firmy :) Ale prziznám sa, cez 4€ mi bolo ľúto dať :D Aj ke´d pre porovnanie by bolo fajn :)
Hej ich mydla su drahe,ale ked vidím 80g za 3 e a je to nasa domaca vyroba,tak...
Ich mydlo krasne voni aj na kozi.... ma krasnu kremovu penu...a k tomu telove mlieko...konec...to je TOP ako koza voni....
Dáša_
16.08.13,08:01
myslíš, že nakysnuté to už tie b vitamíny neobsahuje?

inak, jak som včera obzera tie mydla po obchodoch, tak viac ma zaujali mydelničky, také milé porcelánove mali. Ja práve zisťujem, že by som na umyvadlo potrebovala ešte aspoň 2 kusy, až to mám kde porozkladať a môžem nútiť rodinu k testovaniu :)
Ja mam 5 mydelniciek:D....potom este mydla v policke kde je taky kosik....takze nacatych xy ks,ale nie moje este.....pivne od manufaktury je dokonale....


no presne, od manufaktúry to bolo, len som si nemohla spomenúť na meno firmy :) Ale prziznám sa, cez 4€ mi bolo ľúto dať :D Aj ke´d pre porovnanie by bolo fajn :)
Hej ich mydla su drahe,ale ked vidím 80g za 3 e a je to nasa domaca vyroba,tak...
Ich mydlo krasne voni aj na kozi.... ma krasnu kremovu penu...a k tomu telove mlieko...konec...to je TOP ako koza voni....

no, ja mám pocit, že tie včerajšie mydlá všetky stáli viac ako 4€, aj keď som to vlastne už potom prestala kontrolovať, koľko to je. Je pravda, že to bol aupark a tam je to asi drahe samo o sebe... Ale ke´d hovoríš, možno sa buchnem po vrecku :) Práve som dostala skvelý nápad, manžel bude mať narodky :D tomu sa hovorí dve muchy jednou ranou ...
lujza.j
16.08.13,08:19
Tie mydla aj ich ostatok je drahy vsade na nete v kamennom aj v Prahe..:(..ja v prvotnom mydlovom osiali som kupila vsetky....aj ich mam otestovane,ktore ano a ktore neé...:D
Dáša_
16.08.13,08:24
Tie mydla aj ich ostatok je drahy vsade na nete v kamennom aj v Prahe..:(..ja v prvotnom mydlovom osiali som kupila vsetky....aj ich mam otestovane,ktore ano a ktore neé...:D
no, je rozhodnute, bude to pivove :) a čo je od nich ešte dobre? Keď to máš otestované. Aby som siahla po istote :)
lujza.j
16.08.13,08:41
Tie mydla aj ich ostatok je drahy vsade na nete v kamennom aj v Prahe..:(..ja v prvotnom mydlovom osiali som kupila vsetky....aj ich mam otestovane,ktore ano a ktore neé...:D
no, je rozhodnute, bude to pivove :) a čo je od nich ešte dobre? Keď to máš otestované. Aby som siahla po istote :)
Vinove, verbena, s bahnom s mrtveho mora s riasami to biele.....
Antea
16.08.13,08:44
tak vyhodím asi to mydlo z masti,jedno sa veľmi láme,druhé má síce dobrú konzistenciu,ale na povrchu sa vytvorili kapsy s NaOH,aj to lámanie je príznak vysokého obsahu naOH....zohnala som fenoftalein,aj po viac ako týždni reaguje na ružovo-dôkaz vysokého obsahu NaOH........nechápem to,všetko bolo podľa kalkulačky.........aj po prerobení a dodaní oleja je stále lámavé :(
Nebude to tým, že masť bola solená alebo nie?
Antea
16.08.13,09:11
aj pokožka je hnedá, kým sa nespláchne :)

ešte dobre, že o tej masti hovoríte - som včera v obchode pokukovala po slanine. Ušetrila som si prácu :)

Inak, videla som mydlo s pivovarskými kvasnicami. Teda tak bolo napisané. a rozmýšľam, ako sa vlastne kvasnice v takom mydle budú správať ?

aj pokožka je hnedá, kým sa nespláchne :)

ešte dobre, že o tej masti hovoríte - som včera v obchode pokukovala po slanine. Ušetrila som si prácu :)

Inak, videla som mydlo s pivovarskými kvasnicami. Teda tak bolo napisané. a rozmýšľam, ako sa vlastne kvasnice v takom mydle budú správať ?
Nie je sú tam náhodou sušené, rozdrvené na prášok-Pangamin.
Dáša_
16.08.13,09:20
[
Nie je sú tam náhodou sušené, rozdrvené na prášok-Pangamin.

to by mohlo byť - uvidíme.
kopretinka
16.08.13,09:40
tak vyhodím asi to mydlo z masti,jedno sa veľmi láme,druhé má síce dobrú konzistenciu,ale na povrchu sa vytvorili kapsy s NaOH,aj to lámanie je príznak vysokého obsahu naOH....zohnala som fenoftalein,aj po viac ako týždni reaguje na ružovo-dôkaz vysokého obsahu NaOH........nechápem to,všetko bolo podľa kalkulačky.........aj po prerobení a dodaní oleja je stále lámavé :(
Nebude to tým, že masť bola solená alebo nie?
soľ nemá vplyv na reagovanie Naoh....a bola nesolená
Dáša_
17.08.13,18:32
Nie je sú tam náhodou sušené, rozdrvené na prášok-Pangamin.

Pozerám, pozerám a ten pangamín vidím iba ako tablety. Snáď by to šlo rozdrviť na prášok. Ak nie sú poťahované.
Antea
18.08.13,06:42
Nie je sú tam náhodou sušené, rozdrvené na prášok-Pangamin.

Pozerám, pozerám a ten pangamín vidím iba ako tablety. Snáď by to šlo rozdrviť na prášok. Ak nie sú poťahované.
Nie sú poťahované, sú to len také kvasnicové peletky, teda tie čo sme my kupovali, hádam to od vtedy nezmenili.
lujza.j
19.08.13,10:18
mydlím....s vlašskými orechami, medom, včelím voskom a propolisom....len ten hajzel propolis...neviem či sa pustí...neviem či v lázni dosiahnem bod topenia...80-104st.,.....vrrr
Dáša_
19.08.13,10:46
mydlím....s vlašskými orechami, medom, včelím voskom a propolisom....len ten hajzel propolis...neviem či sa pustí...neviem či v lázni dosiahnem bod topenia...80-104st.,.....vrrr

vyzera to dosť luxusne, tak som zvedava, ako dopadneš. Mne sa momentálne nejak do mydlenia nechce.

Ale pustila som do používania už hotové mydlá a celkom milo som prekvapená tým, že nemajú vôbec tendenciu sa nejak rozmočiť, sú pekne kompaktné. Akurát mydliť by mohli viac, ale tomu nabudúce skúsim pomocť :)
lujza.j
19.08.13,10:59
ja som včera ráno robila z glycerínovej hmoty, kokosové-/kokos+med+vôňa/kávové-/1silné presso+soc+trošku medu+čokopomarančová vôňa/ ružové v strede ruža +vôňa, sypaný ovocný čaj + vôňa divoká višeň, citronovo-medovo-klinčekové/med, citron, citronová sušená kôra,klinčeky a klinčeková aróma....
Dáša_
20.08.13,10:35
S napätím očakávam, ako si dopadla s propolisom
lujza.j
20.08.13,10:53
S napätím očakávam, ako si dopadla s propolisom
aj ja....voní krásne...dala som tam jemnú vôňu...sladký melon a kiwi....velmi sa k tomu medu a všetkému hodí....ale neviem....vosk tuhne strašne rýchlo a propolis neviem či sa rozložil-pustený úplne nebol, ale ani tuhý nie...v tej lázni nedosiahnem takú teplotu....uvidím aká bude štruktúra ked ho večer rozrežem, je možné že vosk bude zgclý v malých množstvách-gulkách......
ostal mi hrniec so zbytkom propolisu...ide kuknúť na nete či je na propolis v hrnci nejaký grif.....lebo na iné teda textil je grif iba jeden ...do koša...
lujza.j
20.08.13,12:53
Zatial takto....
Dáša_
20.08.13,13:02
S napätím očakávam, ako si dopadla s propolisom
aj ja....voní krásne...dala som tam jemnú vôňu...sladký melon a kiwi....velmi sa k tomu medu a všetkému hodí....ale neviem....vosk tuhne strašne rýchlo a propolis neviem či sa rozložil-pustený úplne nebol, ale ani tuhý nie...v tej lázni nedosiahnem takú teplotu....uvidím aká bude štruktúra ked ho večer rozrežem, je možné že vosk bude zgclý v malých množstvách-gulkách......
ostal mi hrniec so zbytkom propolisu...ide kuknúť na nete či je na propolis v hrnci nejaký grif.....lebo na iné teda textil je grif iba jeden ...do koša...
a keby si skúsila alkohol ako "rozkladač" ?

skúsim to aj ja, len teraz sa mi nechce, asi az po dovolenke
Dáša_
20.08.13,13:03
Zatial takto....


to 102 je pocet mydiel, čo si vyrobila? Poradové číslo? Ta obdlžnikova formička vyzerá super.
lujza.j
20.08.13,13:09
Zatial takto....


to 102 je pocet mydiel, čo si vyrobila? Poradové číslo? Ta obdlžnikova formička vyzerá super.
nie, to je váha;)....obdĺžniková forma nedrží tvar...vyvaľuje sa do strán...dala som za nu nejakých 8e:mad: ...na nete v čr, za 3,50...

kupila som si konopný olej:Dasi zmydlím..len neviem kde to poukladám ...včera ešte 4olejové s mandarinkovou silicou a kokosovo-čoko s banánovou vôňou....
Dáša_
20.08.13,13:50
Zatial takto....


to 102 je pocet mydiel, čo si vyrobila? Poradové číslo? Ta obdlžnikova formička vyzerá super.
nie, to je váha;)....obdĺžniková forma nedrží tvar...vyvaľuje sa do strán...dala som za nu nejakých 8e:mad: ...na nete v čr, za 3,50...

kupila som si konopný olej:Dasi zmydlím..len neviem kde to poukladám ...včera ešte 4olejové s mandarinkovou silicou a kokosovo-čoko s banánovou vôňou....

konopny som mydlila. aj s jogurtom :) mydlo ostalo lahko zelenkavé.
lujza.j
20.08.13,13:54
Zatial takto....


to 102 je pocet mydiel, čo si vyrobila? Poradové číslo? Ta obdlžnikova formička vyzerá super.
nie, to je váha;)....obdĺžniková forma nedrží tvar...vyvaľuje sa do strán...dala som za nu nejakých 8e:mad: ...na nete v čr, za 3,50...

kupila som si konopný olej:Dasi zmydlím..len neviem kde to poukladám ...včera ešte 4olejové s mandarinkovou silicou a kokosovo-čoko s banánovou vôňou....

konopny som mydlila. aj s jogurtom :) mydlo ostalo lahko zelenkavé.
s džogurtom sa bojim:(...nerobila som...a konopný olej...nevedia čo za neho pýtať....urobím iba 450g...dám do formičiek...ak by sa nepodarilo, nech moc nesmútim..

kuk tu:http://ekonomika.idnes.cz/video-jak-se-vyrabi-prirodni-mydlo-nebo-pivni-sampon-f9n-/ekoakcie.aspx?c=A090415_155711_ekoakcie_pin
willma
20.08.13,14:54
mojej mladej priniesol ježiško z dráčika mydlový labák - tiež ju to celkom chytilo - glycerínová hmota sa minula raz dva a teraz mi uši obžiera, aby som kúpila ďalšiu :(
Tweety
20.08.13,14:56
Uši pre život potrebuješ, nie? Tak smelo do obchodu.
Dáša_
20.08.13,15:24
s džogurtom sa bojim:(...nerobila som...a konopný olej...nevedia čo za neho pýtať....urobím iba 450g...dám do formičiek...ak by sa nepodarilo, nech moc nesmútim..

kuk tu:http://ekonomika.idnes.cz/video-jak-se-vyrabi-prirodni-mydlo-nebo-pivni-sampon-f9n-/ekoakcie.aspx?c=A090415_155711_ekoakcie_pin

keď dáš mrazený kogurt, nie je problém. Ako na ten mrazený sypeš NaOH, tak sa rozpúšťa a zároveň chladí.

a pri tej manufakture je zaujímavé, že si mydlo vlastne nerobia sami, len spracuvavaju polotovar.

a sranda, manufaktura je aj v japonsku - tu niekde v strede je fotka http://semsej.blog.sme.sk/c/335691/16-neznamych-zaujimavosti-o-Japonsku.html
lujza.j
20.08.13,16:06
mojej mladej priniesol ježiško z dráčika mydlový labák - tiež ju to celkom chytilo - glycerínová hmota sa minula raz dva a teraz mi uši obžiera, aby som kúpila ďalšiu :(
wilmuš a kde je problém:)
lujza.j
20.08.13,16:09
s džogurtom sa bojim:(...nerobila som...a konopný olej...nevedia čo za neho pýtať....urobím iba 450g...dám do formičiek...ak by sa nepodarilo, nech moc nesmútim..

kuk tu:http://ekonomika.idnes.cz/video-jak-se-vyrabi-prirodni-mydlo-nebo-pivni-sampon-f9n-/ekoakcie.aspx?c=A090415_155711_ekoakcie_pin

keď dáš mrazený kogurt, nie je problém. Ako na ten mrazený sypeš NaOH, tak sa rozpúšťa a zároveň chladí.

a pri tej manufakture je zaujímavé, že si mydlo vlastne nerobia sami, len spracuvavaju polotovar.

a sranda, manufaktura je aj v japonsku - tu niekde v strede je fotka http://semsej.blog.sme.sk/c/335691/16-neznamych-zaujimavosti-o-Japonsku.html
mna to pri ich cenách prekvapilo aj sklamalo...ale neva aj tak sú výborné...:)
willma
20.08.13,16:12
wilmuš a kde je problém:) Kde na to vziať a nekradnúť - momentálne sú iné priority a začiatok školského roku sa blíži.
lujza.j
20.08.13,16:14
wilmuš a kde je problém:) Kde na to vziať a nekradnúť - momentálne sú iné priority a začiatok školského roku sa blíži.
kolko stál ten mydlový labák?...iba tak na porovnanie....ja dám potom cenu za kg hmoty.... mydielka môžeš aj používať;)
kopretinka
20.08.13,20:00
som sklamaná,oni si to mydlo nerobia sami..........nemajú právo sa volať manufaktúra. PCHE!
Dáša_
21.08.13,04:34
z toho článku ale tuším nakoniec vyplýva, že je v podstate jedno, ako sa robí to prvotné mydlo. Dôležitý je až ten následný proces, keď sa mydlo roztápa. Dôležité zrejme v tom, v čom sa roztápa a čo sa vtedy pridáva. Tuším spomínajú, že piva prípadne vína je tam až 10%.
lujza.j
21.08.13,04:54
a prísady majú seriozne....je možné že každý kto vyrába o trochu viac ako na doma....si nejak pomôže....
kopretinka
21.08.13,05:30
z toho článku ale tuším nakoniec vyplýva, že je v podstate jedno, ako sa robí to prvotné mydlo. Dôležitý je až ten následný proces, keď sa mydlo roztápa. Dôležité zrejme v tom, v čom sa roztápa a čo sa vtedy pridáva. Tuším spomínajú, že piva prípadne vína je tam až 10%.
to nie je jedno,ako sa robí to prvotné mydlo.To akoby si povedala,že je jedno,či si kúpim mydlovú hmotu (a iba ju roztopím a pridám farbu a vôňu) alebo si mydlo urobím úplne sama,podľa svojho vlastného receptu a z toho,čo chcem ja.Nevieš,ž čoho je tá kupovaná hmota,neexperimentuješ,netvoríš si vlastný recept,netrnieš,či ti to v konečnom výsledku dobre dopadne.....okrem toho tam pridávajú tenzidy a nevieš,aké.
Skrátka,vyrábať vo veľkom z mydlovej hmoty je velice pohodlné. :mad:
Nemajú nárok volať sa manufaktúra! nezmením svoj názor.
Dáša_
21.08.13,06:31
Ja som skôr chcela povedať niečo v tom zmysle, že ti stačí jeden kvalitný základný recept. Nájsť zmes olejov, ktorá dobre pení, mydlo dobre umýva, je pevné. A celé to experimentovanie s pridávaním prísad v stope tu zjednodušili na roztopenie mydla v granuliach a pridávanie prísad v tejto hvíli, ke´d už zrejme nehrozí reagovanie s NaOH, alebo aspon nie tak masivne. Asi preto má aj každé mydlo pridávaný glycerín.
Ono ťažko povedať, čo presne ostane z nášho kozieho mlieka, keď zreaguje s NaOH. Na to by sme potrebovali laboratória.

A máš pravdu, že ak sú manufaktúra, tak by som osobne tiež predpokladala, že robia všetko od základu a nie len ohrievajú polotovary.... Článok bol z roku 2009, možno odvteda... Ale nie, pochybujem, že by sa to zmenilo. Ono aj predpisy unie smerujú k unifikácii všetkého. A to je z môjho pohľadu tá tragédia...

No, ono je to nakoniec presne tak, ako keď niekto varí doma od základu a niekto ohrieva polotovary... Problém je, že pri tom varení od základu, ak experimentuje, často môže "uvariť" aj nepoužiteľné veci. Ale tej zábavy, čo si užije :D
lujza.j
21.08.13,06:38
dievčatá ked prerábate nastrúhaním....potom topíte vo vodnej lázni?
Dáša_
21.08.13,06:57
dievčatá ked prerábate nastrúhaním....potom topíte vo vodnej lázni?
som si kúpila hrniec na varenie mlieka, tak uvažujem, že ten by som prípadne obetovala :D Ale ja osobne som ešte neskúšala, ešte len budem.
lujza.j
21.08.13,07:02
dievčatá ked prerábate nastrúhaním....potom topíte vo vodnej lázni?
som si kúpila hrniec na varenie mlieka, tak uvažujem, že ten by som prípadne obetovala :D Ale ja osobne som ešte neskúšala, ešte len budem.
mast mi prihorela..asi dam do lázne
kopretinka
21.08.13,07:12
Ja som skôr chcela povedať niečo v tom zmysle, že ti stačí jeden kvalitný základný recept. Nájsť zmes olejov, ktorá dobre pení, mydlo dobre umýva, je pevné. A celé to experimentovanie s pridávaním prísad v stope tu zjednodušili na roztopenie mydla v granuliach a pridávanie prísad v tejto hvíli, ke´d už zrejme nehrozí reagovanie s NaOH, alebo aspon nie tak masivne. Asi preto má aj každé mydlo pridávaný glycerín.
Ono ťažko povedať, čo presne ostane z nášho kozieho mlieka, keď zreaguje s NaOH. Na to by sme potrebovali laboratória.

A máš pravdu, že ak sú manufaktúra, tak by som osobne tiež predpokladala, že robia všetko od základu a nie len ohrievajú polotovary.... Článok bol z roku 2009, možno odvteda... Ale nie, pochybujem, že by sa to zmenilo. Ono aj predpisy unie smerujú k unifikácii všetkého. A to je z môjho pohľadu tá tragédia...

No, ono je to nakoniec presne tak, ako keď niekto varí doma od základu a niekto ohrieva polotovary... Problém je, že pri tom varení od základu, ak experimentuje, často môže "uvariť" aj nepoužiteľné veci. Ale tej zábavy, čo si užije :D
vieš,keby si tú hmotu sami uvarili....a potom ju len roztápali,tak nepoviem nič....
kopretinka
21.08.13,07:13
dievčatá ked prerábate nastrúhaním....potom topíte vo vodnej lázni?
áno,inak prihorí.....ale ja som aj tak robila,že v mikrovlnke som roztopila po troche,a potom zmiešala všetko v hrnci vo vodnom kúpeli...
kopretinka
21.08.13,07:14
dievčatá ked prerábate nastrúhaním....potom topíte vo vodnej lázni?
som si kúpila hrniec na varenie mlieka, tak uvažujem, že ten by som prípadne obetovala :D Ale ja osobne som ešte neskúšala, ešte len budem.
to by mohlo fungovať...