Darina1234
23.06.13,20:13
neterin manžel podal na rozvod asi pred 1,5 mesiacom, zatial sa este nic nedeje, ale odišiel ku priatelke, spolu s neterou maju 1 dieta, ktore je pri nej,on stale pobera na dceru rod. pridavky a uplatnuje si DB, moze si toto všetko vybavit neter na seba uz teraz a ako
veronikasad
23.06.13,18:25
S manželom nie je možná "rozumná" dohoda pred rozvodom ? Hľadala som v zákone o prídavku na dieťa, prednostné právo matky na výplatu PnD som tam nenašla. Ak sa nedohodnu, bude musieť zrejme počkať až do zverenia dieťaťa do výchovy.

Pre daňový bonus platí

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Xanti
23.06.13,18:41
No ja na mieste tvojej netere, idem na úrad práce ... oznámim pracovníčke že mng. sa odsťahoval, že žiadam posielať prídavky na svoj účet.
A zamestnávateľovi mng. by som poslala list, že od 1.7.2013 si uplatňujem DB na dieťa ja, takže žiadam o pozastavenie vyplácania DB manželovi ...

Takto to poriešila min. rok v septembri kamoška. DB prestali vyplácať k výplate, a ona si ho uplatnila vo svojom danovom priznaní za mesiace kt. neboli vyplatené už jemu ...
Zamestnávateľ zvykne také liebes briefe akceptovať.
veronikasad
23.06.13,18:43
Ak ukáže návrh na rozvod, možno to UP bude akceptovať
Darina1234
23.06.13,18:45
on podal navrh na rozvod, takze ona ho nema,
veronikasad
23.06.13,18:51
Neter je zamestnaná, alebo je na RD ? Pošli ju napriek tomu že návrh na rozvod nemá na UP - možno vybaví, ako píše Xanti.
Darina1234
23.06.13,18:58
je zamestnana, dakujem za rady, pošlem ju na UP
stormcatcher
23.06.13,19:21
Choď na úrad práce, žiadosť na poberanie prídavkov a DB. Udáš dôvod a oni si ho predvolajú na zisťovanie skutočnosti. Dostane lehotu, ak nepríde, automaticky budeš poberať ty.
pardón neter
veronikasad
23.06.13,20:51
DB z UP určite poberať nebude, ten si musí vybaviť u svojho zamestnávatela (predtým však žiadať o pozastavenie výplaty u zamestnávatela manžela)
stormcatcher
01.07.13,15:18
...áno, bez DB.
Katy a R
01.07.13,15:24
K DB: vôbec nemusí nič oznamovať zamestnávateľovi manžela (on nech si to porieši sám - ak bude poberať neoprávnene, jeho problém) - jednoducho manželovi oznámi - a uplatní ona napr od júla v svojom zamestnaní (prednosť má matka)