macharka
23.06.13,20:35
prosim Vas kto mi vie poradit? som ZTP obcan a podla Zákona č. 289/2008 Z.z.o používaní elektronickej registračnej pokladnice , nemusim ERP pouzivat, nechcem ju vsak odhlasit skor ako budem mat komplet.info. Mam prevadzku kde predavam balene a nebalene cukrarenske vyrobky, napoje aj alkohol. Ani na DU mi nevedia zodpovedne povedat:confused:, aky doklad mam vydavat zakaznikom,pokial nebudem pouzivat ERP, vraj postacuje ako kedysi spocitat a ak niekto potrebuje doklad dat taku tu predtlacenu fakturu (nieco ako bol kedysi paragon), alebo vytlacit napr. na kalkulacke s paskou. Mala by som vraj viest kazdy den v nieco ako knihu trzieb (ako sa to robilo kedysi ked neboli ERP) a viest si zaznamy o vydajoch a prijmoch jednoduche uctovnictvo. Ma s tym niekto skusenosti?
Zita5
24.06.13,04:34
Priložila som Vám dokumenty ...chcem dať jednu poznámku.Ak máte zamestnancov, tak ERP na základe Otázok a odpovedí z daňového riaditeľstva je potrebná(otázka č.21) Ak predávate sama ako ZŤP, tak nie je potrebná ERP.
Ak nepoužívate ERP, tak nejaký doklad zákazníkovi musíte dať.Určite nie je vhodné dať výstup z kalkulačky resp.paragón, kde bude uvedená len suma,ktorú zaplatil kupujúci. Bolo by dobré,ak by ste si zakúpili Paragóny a tieto vydávali ako doklad o kúpe. Vyhotoviť dvojmo, 1x na zaúčtovanie (podklad k denným tržbám,či už k evidencii alebo doloženiu k účtovaniu tržieb )a 1x kupujúcemu, nie len ak niekto potrebuje, ale ste povinná vydať doklad pre spotrebiteľa o každom nákupe a jeho platbe.
Zákon o ochrane spotrebiteľa
§16

1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno, identifikačné číslo a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková
cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
(2) Pri predaji výrobku s následnou dodávkou musí
doklad obsahovať miesto určenia, dátum a čas dodáv-
ky.
(3) Pri predaji použitého výrobku alebo upravované-
ho výrobku, výrobku s vadou alebo výrobku, ktorého
úžitkové vlastnosti sú inak obmedzené, musia byť tieto
skutočnosti v doklade zreteľne vyznačené.
(4) Povinnosť podľa odseku 1 sa nevzťahuje na predávajúceho, ktorý predáva spotrebiteľovi rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej drobnej pestovateľskej alebo
chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny, ak osobitný
predpis neustanovuje inak.
21)

-----------------------------------------------------------------
Určite evidenciu denných tržieb musíte robiť .
Ale ak máte ERP , tak nič Vám nebráni ju používať.Ja na Vašom mieste ak už teda mám ERP, by som ju používala a odpadlo by mi vypisovanie Paragónov, lebo aj na tie nemôžete napísať len sumu,ale aj tovar rozpísať a to názov,jednotkovú cenu,množstvo a cena celkom atď. Prikladám aj jedno rozhodnutie o pokute, kde jedným z porušení bolo nedostatočné vypísanie Paragónu pri predaji ovocie -zelenina.
Vaša otázka o evidencii príjmoch a výdavkoch zrejme smeruje k vedeniu účtovníctva .Doplňte prosím, či činnosť vykonávate tento rok prvý krát,alebo už ste činnosť vykonávali aj v minulých obdobiach .Zrejme Vám ide o to, či máte viesť jednoduché účtovníctvo,alebo Vám ide o uplatnenie paušálnych výdavkov alebo o vedenie daňovej evidencie.