Palist
23.06.13,22:38
Dobry den, potreboval by som poradit. Manzelka ukoncila rodicovsku dovolenku po dovrseni 3 rokov dietata. Znama ju poprosila o ypomoc cez prazdniny, pracovala by u nej na dohodu.
Nie som si isty vyhodnosti tejto brigady.
Niekedy zaciatkom tohto roka som zachytil v mediach informaciu, ze sa na materskej zenam neoplati pracovat. Len neviem preco, ci to znizuje ich dochodok, alebo vypocet pripadnej podpory v nezamestnanosti, pripadne moje ulavy pri danovom zuctovani(vyzivovacia povinnost).
Neviem v com je ten figel - zadrhel nemotivujuceho zakona/ zakonnika.
Dakujem za pripadne odpovede, pripadne doplnim blizsie informacie.


>Momentalne je na neplatenej materskej dovolenke, cize odvody za nu plati stat, ale nepobera ziadne peniaze. Pocas RD jej dal zamestnavatel vypoved dohodou.

>Este sa nebola prihlasit na UP cize ani nevycerpala davku v nezamestnanosti.
Mala by dohoda pocas RD vplyv na neskorsi vypocet davky v nezamestnanosti?
Negoti
23.06.13,20:40
aký status má teraz tvoja manželka?
KEJKA
23.06.13,20:43
ak už ukončila RD, tak by asi mala nastúpiť do zamestnania, či ako?
Ak už nie je na RD, tak je na tom tak ako nezamestnaný, musela by sa zahlásiť a platiť aspoň dobrovoľné ZP. Brigáda by ju od toho oslobodila.
Ak je ešte na RD, ak bude mať brigádu, tak sa musí odhlásiť zo SP, neoplatí sa to, pokiaľ nezarobí viac ako cca 350-400 EUR mesačne.
Prichádza o odvody, ktoré za ňu platí štát z dôvodu starostlivosti o dieťa.
KEJKA
23.06.13,20:44
Je alebo nie je cez prázdniny na RD?
Indeed
23.06.13,21:13
jednoznačne, "na ruku" schwarz system, inak sa to neoplatí...
veronikasad
23.06.13,21:43
Štát je platitelom dôch.poistenia za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov veku. Počas výkonu práce na dohodu je dôchodkovo poistená, preto sa musí v SP odhlásiť ako poistenec štátu.

Ak ide o nízky príjem "neoplatí" sa pracovať (ak rodina finančný príjem nevyhnutne nepotrebuje).
veronikasad
23.06.13,21:43
Po skončení prac.pomeru si vyčerpala dávku v nezamestnanosti ?