nanika81
24.06.13,05:51
Prevádzkujeme eshop,zasielame tovar zákazníkovi kuriérom alebo poštou. Modelová situácia: príde nám FA od kuriér.spoločnosti - máme nárok na odpočet DPH, vyfakturujeme zákazníkovi tovar + dopravu - zaplatíme dph z vystavenej FA za tovar a dopravu. Zákazník tovar nepreberie, vráti sa k nám, vystavím storno FA - tovar mínusom, doprava mínusom. Tým pádom mám nárok na odpočet DPH pri tovare, keďže nám dodávateľ vystaví dobropis alebo si ho necháme na sklade, ale mám nárok na odpočet DPH aj pri doprave???
A ešte otázka - pri fakturácii poštovného cez poštu mám nárok na vrátenie DPH pri stornovaní DPH?
KEJKA
24.06.13,05:02
Nárok na odpočítanie dane máš vymedzenú v Z_DPH. Ak vystavíš doklad z dôvodu vrátenia tovaru od zákazníka /stornofaktúra?/, tak máš mínusom DPH na výstupe, de facto ju odpočítaš.
Ak tovar vrátiš aj ty dodávateľovi, on ti vystaví dbp., tak nie je nárok na odpočet - tam vzniká daňová povinnosť - pôvodné odpočítanie sa neguje opäť mínusom DPH - tento raz na vstupe.
Ak si tovar necháš na sklade, dbp. od dodávateľa nedostaneš, nie je čo riešiť /alebo áno?/
Fakturuješ poštovné ako svoju službu - doplnok k dodávke tovaru a aj na túto službu pripočítaš DPH. u Teba poštovné vchádza do základu pre vypočet DPH na výstupe.
Ak teda pri vrátení tovaru od zákazníka ty vystavíš dobropis /tvojou terminológiou stornofaktúru/ včítane poštovného, tak znižuješ DPH aj o túto sumu.
Podľa mňa zbytočne si komplikuješ život rozlišovaním-kúskovaním, kedže Z-DPH hovorí jasne - tovar, služba, doplnková služba...........