nellyza
24.06.13,05:41
Dobry den, potrebujem radu. Mame moznost kupit dokonceny rodinny dom, ale je neskolaudovany, myslite, ze potom pri kolaudacii by sme mohli mat problem? Za odpoveda dakujem
buchač
24.06.13,04:24
Dobry den, potrebujem radu. Mame moznost kupit dokonceny rodinny dom, ale je neskolaudovany, myslite, ze potom pri kolaudacii by sme mohli mat problem? Za odpoveda dakujem
Myslíš , že z takejto jednoduchej otázky sa dá odpovedať ?
Veď Ty vieš okolnosti okolo toho domu , vy si jednali a oboznamovali sa so skutočnosťami či už od realitky alebo od majiteľa ...

Mohli by ste mať problém ?...možnosti je málo - dve :
1. ANO
2. NIE
nellyza
24.06.13,04:33
Slusne som sa opytala, ked mi nemate co k tomu povedat, neviem naco sa vobec vyjadrujete
buchač
24.06.13,04:52
Slusne som sa opytala, ked mi nemate co k tomu povedat, neviem naco sa vobec vyjadrujete
....hm .......a snáď je moja neslušná ???

Veď prečítaj poriadne moju krátku odpoveď .....ale budiž - rozpíšem :

Ak kupujete neskolaudovaný dom, znamená to, že dom z hľadiska platnej legislatívy nie je „obývania schopný“. Je to, ako keby ste bývali v rozostavanej stavbe. Neskolaudovaný dom nemá pridelené súpisné číslo, nemôžete sa v ňom prihlásiť k trvalému pobytu, nemôžete ho ako hotový dom zaťažiť hypotékou, nemôžete si ho poistiť atď.
Realitná kancelária, ktorá vám dom ponúka, ho asi predáva podľa zadania majiteľa nehnuteľnosti. Je potrebné sa ich spýtať, prečo má majiteľ problém dom skolaudovať. Pokiaľ je totižto dom dokončený, predpokladáme nejaké problémy týkajúce sa rozdielu skutočnej realizácie domu a pôvodného stavebného povolenia, alebo pôvodný majiteľ nemá na kolaudáciu financie, alebo celú stavbu realizoval „na čierno“. Tieto problémy je potrebné identifikovať vopred, pretože pre vás znamenajú dodatočné problémy. Každý dom, v ktorom chcete bývať, by mal byť skolaudovaný.

Pokiaľ majiteľ nechce dom skolaudovať vo vlastnej réžií, vypýtajte si od neho stavebné povolenie k domu, v ňom sa dočítate všetky potrebné informácie a projekty, ako mal byť dom realizovaný (zastavaná plocha na pozemku, projekt elektriny, vody, plynu..., revízne správy a podobne).
Pokiaľ pôvodný majiteľ tieto doklady má, mal by vám ich poskytnúť (aj keby bol dom skolaudovaný, tieto podklady môžete vždy potrebovať). Následne by som na vašom mieste išla na príslušný stavebný úrad a preverila si, či môžete mať s kolaudáciou problém a čo všetko budete potrebovať. Na základe týchto informácií budete mať jasnejšiu predstavu o tom, koľko vás kolaudácia domu bude stáť, či je kolaudácia vôbec možná a či teda kupujete nehnuteľnosť za dobrú cenu.

V každom prípade by som vám neodporúčala kúpiť nehnuteľnosť, ktorá sa nedá skolaudovať. Kolaudácia je pre užívanie nehnuteľnosti veľmi dôležitá.

http://reality.etrend.sk/reality-rady-odbornikov/predaj-neskolaudovaneho-domu.html


Ale ako vravím , záleží od predávajúceho .....aj od neho ...
nellyza
24.06.13,07:50
Dakujem velmi pekne za vysetlenie.