alenka57
24.06.13,08:40
Bývalá nájomníčka mi dlhuje na spotrebovaných energiách cca 250 euro. Napísala som jej dva doporučené listy, ale žiadny neprevzala. prevzala iba jeden, v ktorom som jej urobila vyúčtovanie energií. Chcem ju dať na súd, ale akú adresu mám uviesť, ked nepreberá zásielky na adrese trvalého pobytu ani na adrese, ktroú udala ako na doručovanie? Ked súd rozhodne ju zaviazať tú sumu uhradiť, ona súdnu zásielku nepreberie, potom to vymáhať iba exekúciou?
Tie moje dva obyčajné doporučené listy sa považujú za doručené, ked si ich nepreberie ani do 18 dní uloženia na pošte?
draik
24.06.13,07:34
V návrhu uveďte adresu trvalého bydliska, prípadne aj adresu na doručovanie. Samotné neprevzatie súdnych zásielok jej nepomôže, budú sa považovať za doručené. K exekúcii je možné pristúpiť až potom, čo budete mať v rukách vykonateľné rozhodnutie súdu.
čakanka
24.06.13,07:49
Poštové podmienky - Všeobecná časť (vnútroštátny styk)

10
6.2.6. Odopretie prijatia zásielky

V prípade odopretia prijatia Úradnej zásielky so službou Opakované doručenie na žiadosť odosielateľa, vyznačí zamestnanec SP túto skutočnosť na doručenke a upozorní adresáta, že ak odosielateľ uzná jeho odopretie za bezdôvodné, považuje sa zásielka za doručenú dňom, kedy ju odoprel prijať.
mareko
24.06.13,10:23
Tak toto sa mi vôbec nepáči, môžeš to prosím ťa podložiť zákonom? Aj mňa táto časť dosť zaujíma, doteraz mi tvrdili, že je to tak ako píše draik. Díky
Llívia
24.06.13,10:30
draik
24.06.13,11:39
Prečítajte si uvedený odkaz, alebo Občiansky súdny poriadok, §45 a násl. Z fikcie doručenia existujú výnimky (adresát preukáže, že sa na danej adrese nezdržiaval, lebo bol napr. na dlhšej dovolenke.)
V exekučnom konaní je fikcia doručenia upovedomenia o začatí exekúcie vylúčená. To musí byť až na výnimky doručené to vlastných rúk Aj bez tohto doručenia však exekútor môže blokovať majetok povinného.
Mária27
24.06.13,17:47
Fikcia doručenia podľa obč. súdneho poriadku nastáva v okamihu, keď sa zásielka vráti súdu ako nedoručená. Ak sa však v čase doručovania adresát v mieste bydliska dlhodobo nezdržiaval, môže fikciu doručenia namietať. Prečítaj si paragrafy okolo týchto:

§ 47

(2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

§ 48
(4) Ak nie je možné doručiť písomnosť fyzickej osobe, ktorá nie je podnikateľom, na adresu jej trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, nie je možné zistiť miesto, na ktorom preberá písomnosti, a nie je možné, aby ju zastupoval ustanovený opatrovník, súd uznesením rozhodne, že písomnosti určené tejto osobe sa budú doručovať uložením v súdnom spise; toto uznesenie sa vyvesí na úradnej tabuli súdu až do právoplatného skončenia konania. Súd aj bez návrhu zruší uznesenie, ak pominú dôvody na jeho vydanie. Písomnosti doručované uložením v súdnom spise sa považujú za doručené po uplynutí siedmich dní od ich vyhotovenia.
misoft
24.06.13,18:36
A použije sa budúci Kaliho zákon :D:D:D