britva
24.06.13,09:27
Dobry den,

poprosil by som o radu. Kedze mi skoncila podpora v nezamestnanosti a
manzelka je na neplatenej rodicovskej dovolenke posledny rok a nemame
iny prijem chcel som poziadat o daku v hmotnej nudzi.
Tam mi vsak povedali ze sa menili zakony a pokial manzelka nebude
evidovana na urade prace a oni nevydaju papier ze nema narok na
porporu v nezamestnanosti/inak uz nema/ tak nam nic neprisudia a
nemame na nic narok. Vraj sa musi odhlasit z rodicovskej a nahlasit na
urad prace a oni potom vydaju potvrdenie.

Je taketo nieco normalne ze nijaky prijem nemame a manzelka sa
natlakovo musi odhlasit a nasledne prihlasit na urad prace?

Nechapem logiku ci zmysel,ale buzeracia ludi je to riadna.

Poprosim o radu ci sa da niec riesit.

Dakujem
avalik
24.06.13,07:38
najprv si musite uplatnit zakonne naroky a az potom ziadat o davku v hmotnej nudzi

§ 9
Uplatnenie zákonných nárokov

(1) Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi, ak odsek 3 neustanovuje inak.

(2) Zákonnými nárokmi podľa odseku 1, ktorých uplatnením je možné zabezpečiť si základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, sú výživné podľa osobitného predpisu,15) náhradné výživné podľa osobitného predpisu,15a) náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu,16) dávky nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, úrazového poistenia, garančného poistenia a poistenia v nezamestnanosti podľa osobitného predpisu,17) nároky z pracovnoprávnych vzťahov,18) dávky výsluhového zabezpečenia19) a opakované štátne sociálne dávky podľa osobitných predpisov,20) okrem prídavku na dieťa, ak odsek 3 neustanovuje inak.

(3) Podmienka uplatnenia zákonného nároku na dávku poistenia v nezamestnanosti sa na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje za splnenú, ak občana v hmotnej núdzi alebo fyzickú osobu, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, nemožno zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov uvedených v osobitnom predpise,20a) a z týchto dôvodov si nemôže uplatniť zákonný nárok na dávku poistenia v nezamestnanosti. Skutočnosť podľa prvej vety úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „úrad“) v konaní o posúdení hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi zisťuje v rámci získavania podkladov k rozhodnutiu o dávke a príspevkoch.

-------------
doplnenie:

Urad prace eviduje nezamestnanych, davku v nezamestnanosti priznava a vyplaca Soc. poistovna - ak je teda predpoklad, ze narok na davku v nezamestnanosti nevznikne ani po zaradeni do evidencie uchadzacov o zamestnanie, poziadajte Soc. poistovnu o vydanie potvrdenia o tejto skutocnosti - to predlozte v konani o priznanie davky v hmotnej nudzi.
britva
24.06.13,08:55
To je pekne,ale neni to brane ako natlak,kedze stat chce potvrdenie,ktore neda jedna z jeho institucii,lebo zo zakona nemoze a tym tlaci na matky na rodicovskej dovolenke ktore nemaju ziaden prijem,aby sa nahlasovli na urad prace,aj ked sa vie ze nedostanu ziadnu podporu? Vlastne nadveznost zakonov a statnych institucii je ziadna logika,proste od stola si kazdy napisal zakon.
erik555
24.06.13,09:01
zial, toto je Slovensko...jeden velky bordel, ale pre bohatych ochrana!!!
veronikasad
24.06.13,09:15
Kedy skončila manželke rodičovská dovolenka ? Trval jej počas RD pracovný pomer ?
avalik
24.06.13,09:24
doplnila som odpoved
britva
24.06.13,10:12
Lenze bolo mi povedane ze mi potvrdenie nevydaju,pokial sa neodhlasi z rodicovskej a nenahlasi na urad prace a oni nevydaju najprv rozhodnutie ze nic nedostane a nasledne az mi vydaju potvrenie pre hmotnu nudzu. Proste pribrzdeny system,vedia ze nic nebude dostavat,ale nic nepotvrdia.
veronikasad
24.06.13,10:14
Doplň odpoveď, či trval prac.pomer počas RD a po jej skončení mala nárok na dávku v nezamestnanosti.
avalik
24.06.13,10:18
takze si sa pytal uz aj na Soc. poistovni alebo len na urade prace?
britva
24.06.13,10:48
Takze po skonceni rodicovskej po 3 rokoch bola aj zamestnana,a potom poberala podporu 6 mesiacov. Nasledne chodila len na urad prace,ale nepoberala nic. Pred viac nez pol rokom sla nazad na rodicovsku dovolenku,lebo tam sa zapocitava doba. Ale nepobera nic.