Mibi79
24.06.13,10:13
Dievčatá a chlapci, mzdárky/mzdári, mám na vás jednu otázočku ohľadom pracovného pomeru na dobu určitú. Jedná sa o zamestnankyňu v školstve. Mala uzatvorené 4x prac. pomer na dobu určitú a to následovne:
1 . PP od 2.9.2009 - 30.6.2010 - doba určitá-počas zastupovania MD
2. PP od 2.9.2010 - 30.6.2011 - doba určitá-počas zastupovania RD
3. PP od 2.9.2011 - 30.6.2012 - doba určitá - bez udania dôvodu

Moja otázka: ďalší pracovný pomer by mala mať zamestnankyňa uzatvorený už na dobu neurčitú, alebo už ten tretí prac. pomer mal byť na dobu neurčitú? Ďakujem veľmi pekne za názory
Tweety
24.06.13,08:17
Môžeš mať ešte PP na dobu určitú.
Mibi79
24.06.13,09:36
Tweety, môžeš mi to bližšie vysvetliť? Ten tretí PP bol už uzatvorený ako klasický PP na dobu určitú, nebol na zastupovanie, čiže podľa Teba ak boli prvé dva uzatvorené na dobu určitú počas zastupovania, môže byť ten štvrtý ešte raz uzatvorený na dobu určitú? Vďaka.
Tweety
24.06.13,09:59
Podľa mňa áno, ZP tie prvé dve predlženia pripúšťa.
Mibi79
24.06.13,10:33
Ďakujem Tweety.
Mibi79
24.06.13,18:32
...tak predsa len ešte pokračujem v diskusii..známa ktorú trápi táto otázka dostala od dotyčnej tento list, ktorý jej napísal právnik na túto tému:
pani XY uzavrela 4 prac.zmluvy s tým istým zamestnávateľom od: (uvedené vyššie). Odvoláva sa na §48 odst.1,2,3,4 písm.a) zák.č.311/2001Z.z.Zákonníka práce účinnom do 1.1.2013 a § 252i odst.1 a 3 zák.č.311/2001 účinného v súčasnej dobe. Na základe vyššie uvedených ustanovení ZP vyplýva,že p.XY nemá platne uzavretý prac.pomer na dobu určitú,pretože neboli splnené zákonné podm.na uzatvorenie prac.pomeru na dobu určitú. Po skončení tretej prac.zmluvy mala p. XY dvakrát predlžený prac.pomer v súhrnnej výške 30 mesiacov. Posledným tretím predlžením síce bola dodržaná podmienka tretieho predĺženia,avšak bola porušená podmienka "v rámci troch rokov", pretože bol PP predlžený súhrnne na 40 mesiacov a nebol prítomný žiaden vecný dôvod n a ďalšie predlženie prac.pomeru podľa §48 odst.4 ZP

Toľko vyjadrenie právnika.
Tweety, čo Ty na to? Prípadne ostatní mzdári....prosím o názor.
Mibi79
25.06.13,16:53
.. posúvam..
Tweety
25.06.13,16:55
Až teraz som si všimla, že píšeš o štyroch PP ale uviedla si len tri. Ale aj tak platí toto:
§48 ZP
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
Mibi79
25.06.13,17:30
Maji, ten právnik sa ohradzuje zákonníkom práce platnom do 31.12.2012-dovtedy boli prac.pomery uzatvorené 3x na dobu určitú a povolené bolo za dva roky dva krát.... preto píše,že nemá pravdu,tak neviem... Aj on citoval par.48 ZP..ale vidíš,jeho tvrdenie proti jej...neviem....
Tweety
25.06.13,18:26
Áno, riadi sa vtedy platným ZP, ktorý hovoril o troch rokoch, v novom sú to len dva roky. Ale v tomto predlžení na zastupovanie sa nič neznenilo, platilo to aj vtedy.
Mibi79
26.06.13,05:40
Presne tak som si to vysvetľovala aj ja Maji, že zastupovanie počas MD, RD nie je ako klasické znovuuzatvorenie prac. pomeru na dobu určitú, je to vždy len zastupovanie, aj keby to bolo päť krát...
Mibi79
27.06.13,05:25
Prosím Vás mzdáry, mzdárky ešte raz k vyjadreniu tejto témy. Prosím prečítajte si jej zadanie v úvode. a tu je vyjadrenie ďalšej pani právničky:

"podľa rozpisu, ktorý Ste mi zaslali, Vašej zamestnankyni Ste už po treťom predlžení nemali robiť zmluvu na dobu určitú, ale na neurčitú, má pravdu, že zmluva na dobu určitú nie je platná a vznikol jej pracovný pomer na dobu neurčitú v zmysle zákona platného do 31. 12. 2012. Ak by bol dôvod predlženie zastupovanie počas MD, bolo by to v poriadku, ale predĺženie bez dôvodu urobilo zmluvu na dobu neurčitú."

Prosím,aký je Váš názor? Ďakujem.