Tiborh
24.06.13,11:45
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť.
Za susedov mám 2 nízkopodlažné /2poschodové/ bytovky, ktoré dažďovú vodu zvádzajú zo strechy ako trativod na svoj pozemok. Problém je v tom, že sú položený vyššie ako ja a provizórne majú poukladané valovky na odvodnenie cca 50cm od môjho plota.Valovky vedú do provizórnej šachty , ktorá samozrejme nemôže stíhať zbierať vodu z oboch striech bytoviek a odtok má len ako rúru 100mm. Pri každom väčšom daždi mi zateká na plot a najnovšie po silnom daždi kde šachta nestíhala samozrejme sa mi voda začala tlačiť do altánku cez tvárnice v plote v ktorom som mal vodu od nich.Na plotoch sa mi robia neustále mokré mapy.Valovky na odtok presakujú všetko ide do pôdy a objaví sa to u mňa.
Neviem ako s nimi .Poradte.Skúšal som dohovor ale bezúspešne.
Budem vďačný za každú radu.
Prikladám aj fotografiu ako majú na bytovkách zvedený žľab.
draik
24.06.13,11:54
Domáhať sa ochrany mestskom/obecnom úradu (pochybujem však, že budú vedieť, čo majú robiť) alebo podať žalobu na súd. Najskôr je však potrebné susedov upozorniť a vyzvať na nápravu, listom doporučene.
Tiborh
24.06.13,12:48
Dakujem za odpoved,ale na meste samozrejme ma odpinkali zevraj to je obciansko pravny spor aby som to riesil kompromisom zo susedmi.Dat to na sud to je na dlhe lakte a hlavne roky ako to pozname u nas v SR Poradte este o aku vyzvu by malo ist o vyzvu na napravu ? podla akeho zakona?stavebneho ? aky clanok?
Tu vyzvu by som musel asi adresovat vsetkym co tam byvaju cca10 rodin.
dakujem za skoru odpoved
draik
24.06.13,14:49
Domáhať sa v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka budete toho, aby sa zdržali zásahov do výkonu Vášho vlastníckeho práva tým, že nechávajú prenikať dažďovú vodu na Váš plot. V podobnom duchu by mala znieť aj žaloba (v žalobe nesmiete žiadať vykonanie konkrétnych opatrení, ako napr. postavenie dažďovej kanalizácie).
Tiborh
25.06.13,10:41
Dakujem za radu aspon nieco skusime ci to zaberie
draik
25.06.13,13:06
Výzvu adresujte spoločenstvu vlastníkov resp. firme, ktorá vykonáva správu daného domu.
Tiborh
26.06.13,07:30
existuje aj oficialne tlacivo na take nieco ? pretoze po napisani listu neviem co mam od nich ocakavat kedze to nie je vyzva na napravu.