4326
24.06.13,14:13
Ahojte, mám jeden problém, ktorý sa týka výšky dane z pozemkov. Konkrétne ide o ostatné pozemky - par. 6 odst 1, písm.c....... Základ dane týchto pozemkov sa vyráta ako výmerax hodnota za m2 podľa počtu obyvateľov. V mojom prípade je hodnota pozemku 1,32 € za m2. Ide o pozemky, na ktorých sú kamene, skaly a teda sa daný pozemok nedá v podstate využívať.Podľa znalecného posudku je cena podstatne nižšia ako jeho hodnota na daňové účely - len 0,009 €/m2 je toto správne? Teda na daňové účely má daný pozemok hodnota cca 4 tisíc euro ale pri jeho predaji je cena podstatne nižšia....
draik
24.06.13,14:32
Z hľadiska dane je dôležité zaradenie pozemku podľa listu vlastníctva.
4326
24.06.13,16:14
To je mi jasné, ide mi o to, či je možné v rámci zákona o miestnych daniach požiadať obecné zatupiteľstvo - v rámci §7 odst. 5 daného zákona - aby namiesto všeobecnej ceny použila na výpočet základu dane cenu podľa znaleckého posudku.... lebo ako som uviedla všeobecná cena podľa zákona je 1,32 €/m2 a cena stanovená odhadcom je 0,009€/m2
draik
24.06.13,20:01
Možnosť stanovenia dane na základe hodnoty pozemku podľa posudku sa netýka ostatných plôch.
4326
25.06.13,05:09
toto hovorí zákon: (5) Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením11) ustanoviť, že namiesto hodnoty pozemku zistenej za 1 m2 podľa predpisov o stanovení všeobecnej hodnoty majetku10) sa použije hodnota pozemku za 1 m2 uvedená vo všeobecne záväznom nariadení.11) Takto ustanovená hodnota pozemku sa použije len, ak daňovník hodnotu pozemku nepreukáže znaleckým posudkom.

kde je uvedené, že sa to netýka ostatných plôch? Hovorí o tom niektorý iný paragraf zákona? Poprosím o doplnenie.... ďakujem
Inak nejde mi o stanovenie dane, ale o stanovenie hodnoty pozemku, z ktorej sa zisťuje základ dane pre výpočet dane.
draik
25.06.13,06:29
Je potrebné si preštudovať celý §7. Ten umožňuje stanovenie hodnoty podľa znaleckého posudku len na lesné pozemky a pod (pozemky podľa §6 ods.1 písm. d))., nie však na ostatné plochy. A Vami spomínaný odsek umožňuje nahradiť cenu podľa posudku cenou vo VZN.
4326
25.06.13,06:45
Tento zákon bol novelizovaný a teraz vidím, že bol novelizovaný aj tento §. Takže idem si to ešte raz naštudovať.... Ďakujem veľmi pekne za pomoc. môžte mi sem prilepiť znenie §7? Lebo ja tam zmienku o lesných pozemkoch nevidím..... neviem to nájsť.... ďakujem