majoham
13.03.06,15:04
Situacia:
Skoncil som VS v januari 2006, zivnost mam od septembra 2004, v roku 2005 som poberal honorar za pisanie, zamestnal som sa od 1. februara 2006.

Danove priznanie za rok 2004 som mal minimalne, kedze som podnikal az od septembra, nevysli mi ziadne odvody ani dan. Do zdravotnej poistovne som si zacal platit od jula 910 Sk, potom od septembra to bolo menej kvoli tomu ze som bol este student. Do socialnej som neplatil nic.

Za honorar v roku 2005 som odvadzal dan, po tom ako som si uplatnil odpocitatelnu polozku a odratal naklady od prijmov zo zivnosti mi nevychadza do danoveho priznania 2005 ziadny zaklad pre vypocet dane (mal by som mat preplatok dane z toho co som odviedol z honorarov).

Ako bude riesena moj situacia pre odvody v roku 2006, ked som riadne zamestnany na pracovnu zmluvu a popri tom podnikam na zivnost? Zamestnavatel odvadza za mna dan, socialne, zdravotne a vsetky potrebne odvody.

Budem musiet platit zdravotne, socialne, pripadne este nieco v roku 2006, alebo mam opat do danoveho priznania v roku 2007 za rok 2006 pokoj?

Nevedel som to jasnejsie napisat, tak ak su nejake kontrolne otazky zodpoviem.

Vopred Dakujem
Zaciatocnik
ajobs
13.03.06,14:45
Situacia:
Skoncil som VS v januari 2006, zivnost mam od septembra 2004, v roku 2005 som poberal honorar za pisanie, zamestnal som sa od 1. februara 2006.

Danove priznanie za rok 2004 som mal minimalne, kedze som podnikal az od septembra, nevysli mi ziadne odvody ani dan. Do zdravotnej poistovne som si zacal platit od jula 910 Sk, potom od septembra to bolo menej kvoli tomu ze som bol este student. Do socialnej som neplatil nic.

Za honorar v roku 2005 som odvadzal dan, po tom ako som si uplatnil odpocitatelnu polozku a odratal naklady od prijmov zo zivnosti mi nevychadza do danoveho priznania 2005 ziadny zaklad pre vypocet dane (mal by som mat preplatok dane z toho co som odviedol z honorarov).

Ako bude riesena moj situacia pre odvody v roku 2006, ked som riadne zamestnany na pracovnu zmluvu a popri tom podnikam na zivnost? Zamestnavatel odvadza za mna dan, socialne, zdravotne a vsetky potrebne odvody.

Budem musiet platit zdravotne, socialne, pripadne este nieco v roku 2006, alebo mam opat do danoveho priznania v roku 2007 za rok 2006 pokoj?

Nevedel som to jasnejsie napisat, tak ak su nejake kontrolne otazky zodpoviem.

Vopred Dakujem
Zaciatocnik

Sociálne poistenie (dôchodkové, nemocenské) - neplatíš, iba keby si chcel dobrovoľne.
Zdravotné poistenie - viď príspevok č. 3 od somij. Ak výška preddavku nedosahuje aspoň 100 Sk, nie si povinný ho odvádzať ( § 16, ods. 9 ZoZP ).
Jana Motyčková
13.03.06,15:19
Ak hrubý príjem zo živnosti bol menej ako 82800 SK, do SP platiť nemusíš.
Nesúhlasím ale s Ajobs čo sa týka ZP, keďže si v r.2004 podnikal, do ZP platíš preddavky zo základu dane zo živnosti za rok 2004 deleno 24. Ak je preddavok nižší ako 100 Sk, predavok neplatíš. Musíš urobiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2005 a vyrovnať preplatok alebo nedoplatok. Od 1.7. začneš platiť preddavky do ZP zo základu dane z r.2005 zvýšeného o zdravotné poistenie deleno 2,14 deleno 12. Hranica 100 Sk platí naďalej.
ajobs
13.03.06,15:21
Ak hrubý príjem zo živnosti bol menej ako 82800 SK, do SP platiť nemusíš.
Nesúhlasím ale s Ajobs čo sa týka ZP, keďže si v r.2004 podnikal, do ZP platíš preddavky zo základu dane zo živnosti za rok 2004 deleno 24. Ak je preddavok nižší ako 100 Sk, predavok neplatíš. Musíš urobiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2005 a vyrovnať preplatok alebo nedoplatok. Od 1.7. začneš platiť preddavky do ZP zo základu dane z r.2005 zvýšeného o zdravotné poistenie deleno 2,14 deleno 12. Hranica 100 Sk platí naďalej.

Súhlasím, už som to opravil, prehliadol som, že podnikal.
kattka.c
09.05.06,07:14
chcem sa spytat ci tomu rozumiem dobre:
- ak je osoba zamestnana do augusta apotom zacne podnikat, dalsi rok od jula sa mu odvody pocitaju len zo zivnosti?
- ak skonci zivnost a odhlasi sa zo SP a ZP, prestava platit odvody?
Dakujem
kattka.c
09.05.06,10:07
prosim potvrdte moje uvahy, alebo ma opravte. :rolleyes:
gata
09.05.06,21:17
prosim potvrdte moje uvahy, alebo ma opravte. :rolleyes:

po preťitani x-prispevkov by som s tvojimi uvahami suhlasila....odvody do SP a ZP odvadzas zo zivnosti preto sa musia brat do uvahy len prijmy zo zivnosti, zo zamestnania za teba odvadza zamestnavatel tak tieto prijmy sa uz druhykrat nezaratavaju.....
a vraj je to tak ze ked sa odhlasis uz nemusis nic platit....dokonca som tu vycitala ze ak sa chces vyhnut platit vysoke preddavky/ak ti podla DP vysli/ staci odhlasit zivnost a zalozit novu....
Melnick
09.05.06,22:02
chcem sa spytat ci tomu rozumiem dobre:
- ak je osoba zamestnana do augusta apotom zacne podnikat, dalsi rok od jula sa mu odvody pocitaju len zo zivnosti?
- ak skonci zivnost a odhlasi sa zo SP a ZP, prestava platit odvody?
Dakujem

V ZP sa prihlasuješ dňom založenia živnosti.Odvody ako SZČO
platíš z MM- teraz 966
Do SP platíš podľa DP od 1.7. Ak tvoje príjmy budú nižšie
ako 12x MM tak neplatíš ani po podaní DP.
Môžeš sa však prihlásiť ako dobrovoľne dôch. a nem. poistená
osoba.
Ak ukončíš živnosť a nebudeš robiť nič,asi budeš na ÚP
a potom za Teba platí štát.
Ak sa ale chceš vyhnúť plateniu a zrušíš živnosť, no v zápätí
otvoríš ďalšiu -ZP platíš ! Do SP /ktovie dokedy ten zmätok bude/
sa vyhneš plateniu znovu do 1.7. /podľa DP/
Už sa hovorí o tom,že tento chaos sa upraví?:confused:
kattka.c
10.05.06,05:35
Dakujem :)
veronix
10.05.06,05:48
Ja ako SZCO odvody platim aj do SP aj do ZP. Od 1.5.2006 som zamestnancom. Ked som pozastavila zivnost od 1.5.2006, budem musiet platit odvody do SP za rok 2005? Pretoze podla dan.priznania mi to tak vychadza. Staci pozastavenie zivnosti alebo zrusenie? Uz som sa odhlasila aj v SP a v ZP. Prosim poradte!!!!
veronix
10.05.06,07:22
Vie mi niekto poradit???
instructor
02.06.06,14:10
Otazka! Aj ja som zam + SZCO. Vsade hore ste pisali, ze ked je zo SZCO zarobene menej ako 82800, do SP neplatim. Ale co ked zarobim viac? Povedzme som zarobil 200 t. ako zamestnanec a 100 t. ako szco - kolko kam by som mal platit ja? Za mna ako zamestnanca samozrejme plati zo mzdy zamestnavatel
Lenuška
02.06.06,16:34
Sociálne poistenie (dôchodkové, nemocenské) - neplatíš, iba keby si chcel dobrovoľne.
Zdravotné poistenie - viď príspevok č. 3 od somij. Ak výška preddavku nedosahuje aspoň 100 Sk, nie si povinný ho odvádzať ( § 16, ods. 9 ZoZP ).

Neviem či rozmýšľam správne, ale vychádza mi teraz z RZ, že nemusím platiť preddavky, ale už teraz viem, že v r. 2006 budem mať oveľa vyššie príjmy , resp. základ dane ako v r. 2005. A potom pri ročnom zúčtovaní za rok 2006 pekne naraz všetko doplatím. Neviem či nie je rozumnejšie radšej preddavky teda platiť, ako potom mať hrôzu z tej sumy kt.vyjde na doplatenie v RZ za rok 2006 - popri zamestnaní.