Jan1984
25.06.13,13:49
Dobry den, chcem sa poradit. Byvam v prenajatom byte. V najomnej zmluve na dobu neurcitu mam stanovenu len celkovu vysku najmu. Minuly rok 2011 som mal nedoplatok vo vyske 69 EUR, co je pripustne. Za rok 2012 mi vsak prisiel velmi vysoky nedoplatok cca 400 EUR. Nemam zatial detailne vypisy vyuctovani z tychto rokov, vyzera to vsak tak, ze majitel bytu neplatil zalohove platby vo vyske predpisu. Ohana sa tym, ze predpis nebol schvaleny na schodzi vlastnikov. Co v pripade, ak majitel bytu zacne svojvolne platit nizsie zalohove platby ako napr. v predchadzajucom roku a logicky tym vznikne nedoplatok? Vo vyuctovani je tiez poplatok za vymenu vodomerov. V zmluve mam, ze platim pripadny nedoplatok na energiach. Kto ma platit za vymenu vodomerov? Majitel alebo najomca?
arizona
25.06.13,12:06
Ak chce prenajimatel zaplatit nedoplatky, tak trvaj na tom,aby ti dolozil vyuctovanie. Tam mas rozpisanu spotrebu,vysku mes.poplatkov atd. takze mu ferovo doplatis to, co ste minuli. Urcite by som neplatila ani korunu,ak by som nevidela zuctovania!!!

Za vymenu vodomerov by urcite prenajomca platit nemal,nakolko byt nie je jeho majetkom. Vodomer je sucastou bytu.
Mária27
25.06.13,12:13
Nechápem, prečo chodí vyúčtovanie tebe, keď zálohové platby platí majiteľ.
Podľ § 686 občianskeho zákonníka "Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu."
K nájomnej zmluve musíte uzavrieť dodatok o úhradách za plnenia. Elektrinu a plyn platíš podľa spotreby. Ide o teplo a vodu - keď by majiteľ neplatil nejaké mesačné zálohy, mal by si platiť asi toľko, čo vlani. Ostatné nech si doplatí on.

Čo sa týka opráv, máš povinnosť platiť (§ 687 ods. 2 obč.z.) bežné náklady a údržbu, drobné opravy aj výmenu súčiastok do výšky stanovenej v § 4 nariadenia vlády 87/1995, čo je najviac 6,64 € na jednu opravu uvedenú v prílohe. Výmena vodomerov tam nie je.
terezamaria
25.06.13,12:15
To je jeho nedoplatok a pokiaľ Ti nepreukáže, že si Ty minul studenú a teplú vodu a teplo v riadne zvýšenom množstve, tak to je jeho záležitosť. Veď v zúčtovaní je to všetko uvedené, taktiež je tam uvedený aj nedoplatok v nájomnom, ktorý je len a len jeho.
mutny
25.06.13,12:34
A co ak neuzavreli dodatok k najomnej zmluve a v samotnej zmluve je uvedena iba suma s energiami, pricom nedoplatky plati najomca?
Jan1984
25.06.13,12:37
Detailne vyuctovanie by mi mal zaslat naskenovane coskoro, zatial mi poslal len prve strany. Z nich je zjavne, ze na zalohach za teplu vodu, na ktorej je najvacsi nedoplatok, zaplatil menej ako v roku 2011. Ak sa aj moja spotreba o nieco zvysila, tym, ze zaplatil na zalohach menej, je nedoplatok o to vacsi.
Jan1984
25.06.13,12:41
Nechodi priamo mne, zaslal mi zatial mailom naskenovane prve strany, kde vsak chyba detail spotreby. Moze sa ohanat argumentom, ze mesacny predpis platieb nebol schvaleny na schodzi vlastnikov? Coho sa mozem drzat? Na vyuctovani je sice uvedeny aj predpis platieb, v porovnani s nim vsak zaplatil o 250 EUR menej. Este neviem, o kolko menej zaplatil na zalohach oproti roku 2011.
Vymenu vodomeru mu teda nemusim platit, rozumiem spravne?
arizona
25.06.13,12:50
to je nejaky spekulant! nech to posle vsetky strany vyuctovania,nie iba to, co vyhovuje jemu
sito
25.06.13,13:03
arizona, a kde si čítala toto " Vodomer je súčasťou bytu" ???
Dubak2000
25.06.13,13:15
nejak to nechapem. Ked mam prenajaty byt tam obvykle platim aj spotrebovane energie - cele ich naklady. Tu to chapem tak ze pred rokom sa platili vyssie zalohy a potom bol nizsi doplatok. tento rok nizsie zalohy a doplatok je vyssi. Ale celkove by rozdiel byt nemal. Tak nechapem kde je problem. Alebo je nieco uz zahrnute v cene najmu a len doplatok sa riesi navyse? Ja som pri vsetkych prenajmoch mal stanovejnu cenu najmu + energie. A aj ked doklady sli na majitela tak mi ich podla toho vyuctoval. A bolo jedno ake preddavky sa platili.
Jan1984
25.06.13,13:32
Problem je v tom, ze v zmluve nemam definovane, kolko sa bude platit za energie a kolko pojde vlastnikovi ako najomne. Je tam len celkova ciastka, ktoru mu mesacne platim, bola rovnaka pocas roka 2011 a 2012. Ak by zaplatil na zalohach v roku 2012 rovnako ako v roku 2011, je jasne, ze nedoplatok vznikol mojou nadspotrebou alebo zvysenim ceny energii zo strany dodavatelov. Ale zaplatil menej, cim sebe zvysil zisk a znizil naklady, ale preniesol ich na mna.
taiko
25.06.13,13:37
Z toho co Jan 1984 pise pre mna vyplyva, ze tam byval cely rok 2012. takze vsetko co minul by mal zaplatit. Moze byt neprijemne, ze teraz musi dat naraz viac, ale zase mesacne platil menej. Ak ma odpisane hodnoty energii v rokoch 2011 a 2012 a ak mu majitel predlozi detailne vyucotvanie, tak nemoze byt problem preukazat kolko minul.
taiko
25.06.13,13:39
trosku jednoduche uvazovanie. Chces tym povedat to, ze zvysene naklady na energie by mal znasat majitel? Podla mna zvysene naklady na energie by mal znasat ten, co ich sposobil, ci?
Jan1984
25.06.13,13:48
Nie nie, ak sa zvysili ceny za energie, to akceptujem, ale ak ja mu zaplatim za rok 2012 rovnako ako v roku 2011 a on z toho zaplati v roku 2012 bytovemu druzstvu menej na zalohovych platbach ako v roku 2011, pricom druzstvo ich neznizovalo, to sa mi nezda v pohode.
Jan1984
25.06.13,13:52
Platil som mu mesacne stale rovnako, majitel vsak (zrejme) platil mesacne zalohove platby nizsie ako v roku 2011, resp. nejaku vynechal.
terezamaria
25.06.13,14:04
Dobre píše Taiko, zvýšené energie, zvýšená spotreba vody, tepla je Tvoja záležitosť....nechápem, prečo je postavená nájomná zmluva jednou sumou....
Jan1984
25.06.13,14:11
To samozrejme prijimam, ale za predpokladu, ze majitel bude platit rovnake mesacne zalohove platby za energie, ak mu ja platim stale rovnaku sumu.
arizona
25.06.13,14:15
mozno som sa zle vyjadrila,ale myslela som tym, ze vodomer v byte nadalej zostane majitelovi,aj ked najomnici odidu...
draik
25.06.13,15:21
Celý problém je v tom, že nie je správne urobená zmluva. Vyzerá to tak, že majiteľ inkasuje rovnaké nájomné, ale on sám platil preddavky za energie nižšie než v predchádzajúcom období. A teraz chce, aby rozdiel vyrovnal nájomca. To by v skutočnosti znamenalo zvýšenie nájmu.
julysak
25.06.13,15:35
Ako píše draik
Robia tak jednoduchí, alebo prefíkaní vlastníci = napíšu jednu sumu a nikto nevie z čoho sa skladá.
Najčistejšia zmluva je :
- vlastník inkasuje za nájom
- zálohy / spotreba / vyúčtovanie je na nájomníkovi (okrem príspevku do FO !!!!!!!!! )
Mária27
25.06.13,19:23
Ak nebol schválený na začiatku roka, mohol platiť zálohy postarom, alebo to neskôr doplatiť. Nemôže zneužívať nedostatok vašej zmluvy, lebo sa mu to môže pripísať ako úmysel a nedostane nič.

Vy ste sa vlastne zmluvne dohodli, že platiť budeš nájomné aj s mesačnými zálohami jednou sumou. On mal tie zálohy hradiť - asi vo výške poslednej schválenej (vypočítaný preddavok z minulej spotreby). Ak mesačne neplatil, je to jeho nedoplatok, lebo od teba ich dostal.
Nedaj mu nič, nech dokazuje on.
sito
25.06.13,20:13
No, vlastník bytu má isté povinnosti a aj práva.

Povinnosť vlastníka je pravideľne platiť správe domu predpísané mesačné poplatky za užívanie bytu, tieto mu správca vyúčtuje v ročnom vyúčtovaní. Tiež zálohy za elektrinu, môže byť aj plyn, internet, televízia, atď.

Ak vlastník byt nepotrebuje zrovna na bývanie, má možnosť, právo ho prenajať. Tým sa ale nezbavuje svojich povinnosti.

Ak má charakter, tak s nájomníkom by mal spísať zmluvu v ktorej je jasne uvedená suma za prenájom a suma suma za užívanie bytu a energie.

Z prvej sumy by mal odviesť daň, zbytok je jeho zisk z prenájmu, prípadne môže s nich časť znovu investovať do bytu. Výmena nefunkčného sporáka, pračky, atď.

Druhú sumu, sumy by mal nájomníkovi vyúčtovať oproti zálohám.

Ak od nájomníka požadoval presne požadovanú mesačnú platbu akú mu predpísala správa domu v prípade, že je preplatok za rok, ten by mal vrátiť nájomníkovi, ak má charakter? Ak je nedoplatok, nájomník by mal ho mať tiež, a nedoplatok mu uhradiť, doplatiť.

V prípade elektriny, tiež! Ale, má to jeden háčik! Elektrárne nepožadujú dvanásť mesiacov zálohu, ale len jedenásť a vyúčtovanie záloh faktúrou. On od vlastníka dvanásť. Ak vlastníkovi príde za jedenásť mesiacov nedoplatok 10 €, tak nájomníkovi by mal vrátiť ešte 10 €, ak mal predpísanú zálohu na jedenásť mesiacov 20 € mesačne. Ak je preplatok 10 €, mal by mu za elektrinu vrátiť 30 €.

Obdobne by to malo byť aj u plynu.

Ostatné veci veci podľa dohody. Ale tie veci sú zvyčajne bez preplatku, či nedoplatku.

Ak by si neplnil povinnosti voči elektrárňam, plynárom, jednoducho jeho byt odpoja.

Pri úhrade správe domu, ale nemusí uhradiť presne predpísanú zálohu, tým mu môže vzniknúť väčší nedoplatok, ktorý dá uhradiť nájomníkovi.

V prípade, že ja to ako v tvojom prípade, že nemá rozpísanú sumu nájmu na dve položky, vlastne zaplatí nájomník neuhradenú sumu voči predpísaným zálohám nad dohodnutú sumu nájmu. ako uvádzaš.

Vodomery? Tie sú spoločné meracie zariadenie. Na základe nameraných hodnôt sa rozpočítajú spoločné náklady za vodu, teplú a studenú. Platia sa z FPOaÚ. Niekde správa domu účtovala vodomery vlastníkom bytov ako, že je to majetok vlastníka bytu. Vlastne, že akože, ty ho využívaš, ty mi ho aj zaplať.

V skutočnosti mu ho zaplatí nájomník v poplatkoch do FPOaÚ.

Ak ti dá uhradiť nedoplatok, nedoplatky a nepredloží ti všetky podrobnosti o ich vzniku je to vlastník, chrapúň, vlastne. :);)