Chvostik
25.06.13,14:56
Chcem sa opýtať, či je potrebné platiť odvody do SP a ZP ak mám priznaný čiastočný invalidný dôchodok, aj v prípade, ak som hneď po ukončený strednej školy pokračovala štúdiom na vysokej škole, avšak na polroka som bola z VŠ vylúčená, kým ma na ňu neprijali nanovo. V tom čase som nebola evidovaná na ÚPSVaRe. Potrebujem vedieť, či som si v čase keď som bola doma do prijatia na VŠ mala platiť odvody do SP a ZP ak mám priznaný čiastočný ID.
veronikasad
25.06.13,13:07
Za poberatelov ID platí zdr.poistenie štát, v prísl. ZP treba odovzdať potvrdenieo návšteve školy, aj potvrdenie o ukončení štúdia na prvej VŠ. Nič doplácať ako samoplatitel nemusíš.

Študenti VŠ nie sú poistení v SP. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba (nedá sa spätne, len ododňa doručenia prihlášky), v prípade PN-ky po slplnení doby poistenia 270 kal. dni v posl. dvoch rokoch, ti vznikne nárok na nemocenské.
Chvostik
25.06.13,13:18
Takže ešte raz, aby som v tom mala jasno: Za tých 6 mesiacov čo som strávila doma, kým ma od vylúčnia znovu prijali na VŠ, si nebudem musieť doplácať žiadne omeškané platby za odvody ani nič podobne?
veronikasad
25.06.13,13:20
Nie, nemusíš. Ale odnes do ZP potvrdenie o ukončení štúdia
Chvostik
25.06.13,13:24
Ďakujem za radu :)
Katy a R
25.06.13,16:21
Neplatíš poistné do ZP ako poberateľ ID ... treba doložiť ale rozhodnutie.
(aj keď nie si v evidencii UPSVaR- tak nemusíš platiť. )
A ešte jedna vec - ak v ZP nevydokladuješ, že teda platiteľom je štát - nemajú to skade vedieť, može sa stať, že ťa evidujú ako neplatiča! - aby ti tam nesvietila formulka, že... "poistenec má nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť" !!!
wagner
25.06.13,16:29
Dúfam že si kópiu rozhodnutia o priznaní ID doručila do ZP.