ivab
30.09.04,12:18
Spoločnosť kúpila stroj za hotovosť, dostala sa však do finančných ťažkostí, rozhodla sa, že dá tento stroj "prelízovať" leasingovej spoločnosti.
Leasingová spoločnosť uvedenú transakciu odobrila a žiada vystaviť faktúru. Máte s týmto niekto skúsenosti???
Zuzka
30.09.04,15:05
Vystavíte faktúru za stroj v cene, za akú ste sa dohodli s leas. spoločnosťou a tá vám následne vystaví zmluvu a splátkový kalendár. Leas. spoločnosť si odpočíta hodnotu akontácie pri finančnom vysporiadaní. Ak bol stroj odpisovaný, treba ho vyradiť z majetku.
marianna
01.10.04,04:56
To zaujíma aj mňa, pretože máme záujem využiť spätný leasing ale na auto. Pracovníčka v leasingovke mi povedala, že ak budem vystavovať faktúru (pre dod.) musím ju vystaviť bez DPH, pretože predávam z majetku. Neviete prečo?
misa
01.10.04,10:04
Ja som mala tento prípad nedávno, rozhodli sme sa spätne lizovať asi po mesiaci, tak som to urobila tak, že som stroj kúpila ako tovar, ktorý som lízingovke predala za tú istú sumu ako som ho kúpila. Lizingovka započítala výšku faktúry s prvou zvýšenou splátkou a zvyšok nám doplatili. Všetko bolo s DPH.
misa
01.10.04,10:05
A ešte pripomienka, ak ide o osobné auto, na vstupe nemáte možnosť odpočítať DPH, takže ani na výstupe DPH neuplatňujete (pri predaji os.auta, to je jedno komu).
ivab
13.10.04,04:17
Jeden problém som vyriešila, prefakturovanie úspešné.

Teraz ďalší - našla som mnoho príspevkov k leasingu i jeho účtovaniu. Pochopila som to však správe?: (ide o stroj - formátovaciu pílu)

Jednorázový poplatok za uzatvorenie LZ 518,343/321 - DPH uplatním

Dohodnutá výška istiny - prijatie stroja 960000,- (bez DPH) 042/474, zaradenie 022/042

Zaplatenie prvej zvýšenej splátky 192000,- + DPH 36480,- 474,343/221 (čo s tou DPH???)

Splatný finančný náklad 5452,40 + DPH 1036,- 562,343/474 (opäť neviem čo s DPH)

Úhrada 1. splátky 22662,50 474/221

Čo vy nato, pochopila som to správne? Poraďte mi prosim aj s tou DPH.

Vopred veľmi pekne ďakujem.
accad
13.10.04,04:35
DPH si uplatníte podľa splátkového kalendára nakoľko predmet leasingu nepatrí pod § 49 ods.6.
Zuzana210
13.10.04,06:50
Podľa mojich auditorov ide poplatok za uzatvorenie zmluvy do obstarávacej ceny.