sveci2
25.06.13,16:52
Dobry den vsetkym velmi by som Vas chcel poziadat o radu, nakolko som zo sucasnej legislativy a noviel v zakone dezorientovany. Riesim, pre mna velmi velmi, komplikovanu situaciu.

V sucasnosti kazdy mesiac prispievam clankami do nemenovaneho periodika, za co dostavam autorsky honorar. Honorar mam od noveho roka ocisteny o zrazkovu dan, z coho podla novely vyplyva, ze prijem sa povazuje za danovo vysporiadany, preto sa neuvadza v danovom priznani a "nevstupuje ani do vymeriavacich zakladov na platenia odvodov tak na socialne ako aj zdravotne poistenie". Nie je mi vsak jasne, ako tento prijem definovat (ci ide o pasivny alebo aktivny prijem, kedze mi je vyplacany az spatne za predosly mesiac, zavisly od poctu clankov).

Problemom je, ze v sucasnosti nemam iny prijem ako ten z autorskeho honoraru, ktory je po odratani odvodov do literarneho fondu a zrazok len o par eur vyssi nez je cista minimalna mzda na Slovensku (teda o cosi viac ako 292 eur v cistom). Popri tom som bol student, pricom statut studenta mi skonci na konci juna. Odvody do zdravotnej poistovne za minuly rok budem platit v septembri, po tom co si zdravotna poistovna spravi zuctovanie na zaklade danoveho priznania. Rovnako som tak robil aj minuly rok. Od jula sa sa idem registrovat do zdravotnej poistovne ako samoplatca, pricom si budem tak kazdy mesiac platit preddavok na zdravotne poistenie vo vyske 55 eur.

Mam vsak dilemu ako je to so socialnou poistovnou. Od prveho jula maju autori povinnost sa registrovat ako SZCO a teda platit odvody do socialnej poistovne vo vyske cca 130 eur mesacne. Nie som si vsak isty, ci sa tato povinnost vztahuje aj na mna. Ak ano, v podstate pre mna nema zmysel pokracovat dalej v pisani na honorar, kedze len na odovodoch do zdravotnej a socialnej poistovne po novom zaplatim 185 eur a mne vo finale zostane menej penazi ako to co by som mal zaplatit na odvodoch. Viete mi prosim poradit co by som mal spravit, pripadne ci sa tato povinnost (platit odvody do socialnej poistovne) vztahuje aj na mna?

Ake povinnosti sa na mna vztahuju ak nemam iny prijem, navyse uz od jula nie som studentom, len prijem z honorarov? Je nejaka moznost, ktoru by ste mi odporucili?

Zaroven uvazujem aj nad dalsou hypotezou. V pripade, ze by som si nasiel este jednu pracu, kde by som sa zamestnal na ciastocny uvazok a zamestnavatel by za mna platil odvody do socialnej a zdravotnej poistovne, musel by som odvody platit este raz aj z honoraru, ktory by som dostaval od druheho zamestnavatela?

A asi posledna vec - mal by som povinnost platit odvody, ak by som od prveho jula prestal prispievat clankami avsak dostal by som este honorar spatne za jun?


Vopred velmi pekne dakujem vsetkym za ochotu a cas.
Jozef Mihál
26.06.13,07:25
Z honorarov za clanky ak ste sa s vydavatelom dohodli na zrazkovej dani, odvody neplatite. Z pohladu odvodovych povinnosti pri takto zdanenom prijme (zrazkovou danou) nemate ziadne povinnosti. Z pohladu odvodov akokeby tento prijem neexistoval.