Mir024
25.06.13,18:24
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť ohľadom vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Som majiteľom nehnuteľnosti 1/2 a sestra, ktorá je majiteľkou druhej polovice mi pomocou advokáta ponúka vyporiadanie a zrušenie podielového spoluvlastníctva. Problém je v tom, že požaduje sumu podľa môjho názoru privysokú vzhľadom k tomu, že ja v danej nehnuteľnosti žijem 50 rokov a všetky potrebné opravy som vykonával ja sám. Ona sa pred 30 rokmi odsťahovala a chodila len na návštevy pokiaľ tu so mnou žila moja mama, ktorá pred rokom zomrela. Je lepšie sa ísť v mojom prípade cestou dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo súdnou cestou??
terezamaria
25.06.13,16:29
Pokiaľ máš doklady o tom, že si vylepšoval dom, tak by sa náklady mali odpočítať od sumy, ktorú navrhuje sestra. Vždy je lepšia dohoda, prečo si nerozoberiete všetky okolnosti? ....ako doopatrovanie matky, investícia do domu, udržiavanie domu a pod....
Mir024
25.06.13,16:36
s tými dokladmi by bol kus problém lebo všetko sa robilo svojpomocne, sestra požaduje sumu, ktorá je uvedená v dedičskom konaní a tej sa drží, nemá záujem prihliadnuť na skutočnosti ohľadom doopatrovania, udržiavaní domu a podobne. Proste chce konkrétnu sumu na čo som jej povedal že takú momentálne nemám, na základe čoho mi prišiel dopis od jej advokáta.
terezamaria
25.06.13,17:33
Aký odhadca to odhadoval? Pokiaľ takto sestra jedná, nebolo by lepšie to dať odhadnúť úradným, nestranným odhadcom?
draik
25.06.13,19:01
Na druhej strane nezabúdajte, že ste užívali celú nehnuteľnosť, teda aj sestrin podiel a predpokladám, že bezodplatne. Vždy je lepšia dohoda.
JUDr. Pavol Kollár
25.06.13,19:04
Do úvahy pri vyporiadani podielového spoluvlastníctva treba brať aj skutočnosť, že vy ste sám užíval aj podiel vašej sestry a tým vám vzniklo bezdôvodné obohatenie, čo si môže sestra od vás vymáhať, ak sa nedohodnete. Na druhej strane vaša sestra ako podielový spoluvlastník, pravdepodobne neprispievala na prevádzku a údržbu nehnuteľnosti. To všetko treba zrátať aj z pohľadu premlčania vzájomných pohľadávok a záväzkov. Ak cenu nepovažujete za primeranú, dajte si vyhotoviť kontrolný znalecký posudok. Vždy je lepšie sa dohodnúť ako sa roky súdiť a narušiť si vzájomné rodinné vzťahy.
Mária27
25.06.13,19:12
Ak sa nedohodnete, sestra môže svoj podiel predať tretej osobe, ktorá ho bude chcieť ako spoluvlastník aj užívať. Potom si asi uvedomíte, čo ste doteraz získavali užívaním celej nehnuteľnosti.