babuska122
25.06.13,21:25
Február 2013 sme predali byt. Mali sme asi rok a pol nedoplatky na nájomnom, ktoré sa vyplatili keď sa byt predal. Ako každý rok v máji sme dostali od spoločenstva vlastníkov btov vyúčtovanie s prilepenym papierikom s poznámkou že preplatky z vyúčtovania sa budú vyplácať až k 31.5.2014 ako sme to podpísali v odovzdávaco-preberacom protokole. Vobec som si nebola vedomá toho že som niečo také podpisovala. Bolo tam totižto napísané ze vyúčtovanie v prípade nedoplatkov za 2012 bude do 31.5.2013 a za rok 2013 bude vyúčtovanie ku dňu 31.5.2014 a budu musieť byť vyplatené do 15 dní od obdržania vyúčtovania. V prípade preplatkov sa spoločenstvo zaväzuje, že uhradí pôvodnému vlastníkovi vyčíslenú sumu do 15 dní od právoplatnosti od konečného zúčtovania bytu. Ale nič specifickejšie naznačujúce dátum vyplatenia preplatkov ako 31.5.2014 sa tam nespomínalo!
Chcem vedieť či toto dáva spoločenstvu právo tvrdiť ze som súhlasila s tým že sa preplatok z vyúčtovania vyplatí až roku 2014 keďže sa tam dátum 31.5.2014 v prípade preplatkov nikde nespomína a či si to spoločenstvo môže takto meniť vyplatenie ako sa im zachce? Momentálne sa o tom so mnou odmietajú baviť a pri poslednom rozhovore mi zložili telefón s tým, že podpísali sme že s tým súhlasíme a že týmto sa náš rozhovor končí. Nekonajú náhodou protizákonne, lebo mi nedali ani možnosť zahrnúť mi do vyúčtovania penalizaciu za omeškanie a snažia sa z toho vymotat vyhrážkami že to dajú vypočítať právnikovi a na koniec to vyjde ešte tak, aj s tou penalizaciou, že ja budem musieť ešte im doplatiť. Ale to je blbosť a viem že sa ma takto snažia zastrašiť aby som to nechala tak! Vedel by mi niekto poradiť ešte aj to ako postupovať a či môžem podať na spoločenstvo trestné oznámenie?
Ďakujem za pomoc.
sito
25.06.13,20:31
Samozrejme, že nedoplatky ste museli uhradiť, inak by vám SVB neumožnilo predať byť, a samo by vám ho mohlo dať do dražby, a vyrovnať si váš nedoplatok.

Čo sa týka roku 2012, tak ročné vyúčtovanie ste dostali v roku 2013 do 31.5.

Z užívanie bytu v roku 2013 bude ročné vyúčtovanie až v roku 2014 do 31.5.

Až vtedy sa bude dať ročné vyúčtovanie rozpočítať na jednotlivé mesiace a jednotlivých vlastníkov v byte, starého a nového.

Len tak pre zaujímavosť. Za teplo ste v januári uhradili 1/12 predpokladaných nákladov, čo je 8,3 %, ale v januári sa náklady pohybujú okolo 20 - 25 %.

Pravdepodobne si nechali určitú kauciu, ktorú vám vyúčtujú po rozpočítaní ročného vyúčtovania až v tom roku 2014.

A vy by ste to ako spravila, na základe čoho? Vo februári 2013.
verkaz
25.06.13,21:24
V každom prípade je SVB v práve. Dalo Vám potvrdenie pre zápis do katastra pri prevode vlastníka bytu a tam sa uvádza, že prípadné nedoplatky z vyúčtovania plnení za rok 2013 ste povinní uhradiť. Pretože vyúčtovanie za rok 2013 bude známe až v roku 2014. Naše SVB si pri prevode bytu tiež necháva sumu 100,00 Eur ako zálohu pre prípadný nedoplatok na vyúčtovaní za obdobie, kedy bol vlastníkom bytu ešte pôvodný majiteľ.
Aké nedoplatky na nájomnom ste mali, keď ste boli vlastníci bytu ?
ZO zákona je povinnosť robiť vyúčtovanie za plnenia do 31. 05, nasledujúceho roka, takže v tom nevidím žiadny problém. Keď ste potrebovali potvrdenie od SVB k prevode bytu, tak tam bolo určite napísané, že sa zaväzujete uhradiť prípadné nedoplatky z vyúčtovania plnení za rok 2013. A náklady za plnenia v roku 2013 budú známe pravdepodobne v marci roku 2014 - povinnosť vyúčtovania nákladov je do 31.05.2014

Aj to je divné, že v predchádzajúcom období ste mali nedoplatky, čo znamená, že ste neplatili mesačné zálohové platby za plnenia. Kde má potom SVB záruku, že zaplatíte nedoplatok za rok 2013 ?
babuska122
26.06.13,00:18
Dakujem za odpoved.
Je mi jasne ze nedoplatky sa pri predaji bytu museli uhradit aby sme od SVB dostali potvrdenie na kataster ze na byte nie su ziadne podlznosti.
Vyuctovanie za 2012 sme dostali ano, okolo 15.5.2013 ale nám ho nevyplatili.
Je mi taktiez jasne ze vyuctovanie 2013 bude az v maji 2014.
S tou kauciou chapem musia sa nejako istit aby sa pripadne nedoplatky mali z coho uhradit, ale kedze vsetky zalohove platby ktore sme nemali vysporiadane boli vyplatene dokonca februara2013, kedy sa byt predal nemali by si odpocitat tu kauciu ale stale nam vyplatit zvysok toho preplatku za 2012? S tym ze potom v 2014 sa do vyuctovania zarata zvysok tej 'kaucie' plus preplatok za 2013 ak tam teda nejaky bude? Tomuto nechapem ze ako si mozu len tak vynechat jeden rok a potom to vyplatit?
babuska122
26.06.13,00:30
No SVB ma zaruku v tom ze vsetky zalohove platby boli vyplatene az do konca mesiaca v ktorom sa byt predal co bolo vo februári 2013 a tym ze sa byt predal, jasne ze sa vyplatili podlznosti lebo by nam SVB nedalo potvrdenie pre kataster a byt by sa nepredal...a ano mali sme nedoplatky z coho je logicke ze sme asi neplatili zalohove platby...a nie, nie je na tom nic divne stava sa to aj tym najlepsim z nas...