tinit
26.06.13,08:18
Ešte by som sa rada opýtala ohľadom členov rady. Predsedníčka si za členov rady navrhla 2 ľúdí, ktorí síce sú vlastníci, ale v dome trvale nebývajú a chodia tam tak raz, dva krát za rok. Jeden z nich sa dokonca zhromaždenia, kde sa konalo hlasovanie členov rady, ani nezúčastnil. Ďalšieho člena si navrhla vlastníka, ktorý má na byt len 1/4 podiel, ale na schôdze má splnomocnenie od matky, ktorá má na byt 1/2 podiel. Nemusia mať členovia rady aj trvalý pobyt v dome a celkový vlastnícky podiel? Za člena rady som bola zvolená aj ja na návrh niekoľkých vlastníkov, aby neboli kontroly jednostranné. Avšak z nášho "proti-predsedníckeho tábora" som na to sama. Predseda rady sa nevolil. Musia o kontrolu žiadať členovia rady spolu? Nakoľko na ostantých členov rady nemám žiadny kontakt a oni záujem o kontrolu nejavia...
Mária27
26.06.13,07:03
Práva majú vlastníci bez ohľadu na ich trvalý pobyt. Za spoluvlastníkov hlasuje ten, kto sa schôdze zúčastní; ak sa zúčastnia viacerí a chcú hlasovať rozdielne, ich hlas je neplatný.
Rada je kolektívny orgán, majú sa dohodnúť o kontrolách a schvalovať nadpolovičnou väčšinou. Jeden člen rady nestačí, rada je nefunkčná.
tinit
26.06.13,07:23
Hm... Ale ja záujem o kontrolu mám a chcela by som do dokladov nahliadnuť, nakoľko s viacerými vlastníkmi máme podozrenie, že predseda koná neoprávnene a protizákonne. Ako mám teda postupovať? Ako máme požadovať predloženie dokladov? Predsedníčka v dome rovnako nebýva. Telefón mi zo zásady neberie, doporučená pošta sa mi vracia, tak jej to posielam do jej firmy, ale na to nereaguje. Za celých 5 rokov čo tam bývam, som nevidela jediný výpis z účtu SVB, zmluvy týkajúcesa spoločenstva ani iné doklady (i napriek tomu, že sme predsedníčku vyzývali k predloženiu). Schôdze rovnako zo zásady nezvoláva, rozhoduje o všetkom len a len sama... Vyúčtovania nám dáva bez predchádzajúcich schválení. Sme rozdnutí (s viacerými vlastníkmi), že to budeme riešiť s právnikom, ale jedná sa mi o tú komunikáciu s predsedníčkou (o tom totiž zákon nepojednáva...).
A ešte jedna vec - keď chceme zvolať schôdzu... čo to znamená, že oznámenie má byť doručené každému vlastníkovi. Oznam vyvesím v oboch vchodoch, vhodím pozvánku do každej schránky. Aby zvolanie schôdze nebolo spochybniteľné, to mám každému vlastníkovi poslať doporučený list? Ako to mám riešiť s vlastníkmi ktorí tam nebývajú? Kde mám zohnať na nich kontakt, keď predsedníčka nám ho neposkytne?
tinit
26.06.13,07:46
Za ten vlastnícky podiel som nemyslela pri hlasovaní ale pri zastávaní funkcie člena rady. Môže sa stať členom rady aj 1/4-ový vlastník?
Mária27
26.06.13,08:16
Nemáte ani predsedu ani členov rady - uplynuli 3 roky funkčného obdobia. Zvolajte si schôdzu a zvolte nových. Požiadať o schôdzu stačí 1/4 vlastníkov. Naštuduj si zákon 182/1993 najmä § 7.
Mária27
26.06.13,08:17
Môže
tinit
26.06.13,08:41
Koncom minulého roku som zvolala schôdzu spolu s ďalšími vlastníkmi kvôli voľbe predsedu a rady. Predsedníčka bola znovu zvolená tá istá + horeuvedení členovia rady (vrátane mňa).... Zápisnicu napísal predsedníčkyn muž, overila to jej kamarátka. V zápisnici boli úplné nezmysly, na ktorých sme sa vôbec nedohodli a reklamovali sme to písomne spolu s ďalšími vlastníkmi. Ona nereagovala. (Ale to bude zrejme potom vec na riešenie pre právnika) Mňa však zaujíma to, ako je to teda s tou požiadavkou predloženia dokumentov k nahliadnutiu? Akým spôsobom to máme robiť? A ako je to s doručením ozámenia o schôdzi? (o tom zákon 182/1993 NEPOJEDNÁVA)?
mackoivan
26.06.13,13:33
do všetkých dokumentov ako člen rady máš právo nazerať a robiť si výpisky- zájdi za predsedom a ten ti musí tie dokumenty za jeho prítomnosti predložiť- ak vám financie spravuje učtovník ten je tak isto povinný ti tie dokumenty poskytnúť k nahliadnutiu a preštudovaniu. Rada má povinnosť urobiť kontrolu finančného hospodárenia SVB čiže aj ty- pohroz trestným oznámením ak ti to neumožnia
sito
28.06.13,10:23
Správne, Majka, naša! Je to riadna kaša, keď sa na dome o dome, peniazoch hlasuje. Tri štvrtiny vlastníkov bytu, väčšina mu ukážu, TAKÝTO!!! MY sme tu doma, my sme tu doma, my sme tu doma ??? Ba toj, ak áno, on, tak väčšina je posratá... Doma v dome, bytovom.