ulvsblakk
26.06.13,09:18
Mám 21 rokov, práve som odišla z neukončenej VŠ v ČR. Na rok sa sťahujem späť na SR a plánujem sa tam buď zamestnať na plný úväzok, alebo pracovať na dohodu. O rok sa chcem vrátiť do ČR a študovať iný odbor.

Pokiaľ sa zamestnám, aké odvody som povinná platiť? Pokiaľ sa nezamestnám, aké som povinná platiť? Je to nevyhnutné? Je nevyhnutné registrovať sa na ÚP?
Som v tomto úplný nováčik, o ničom nemám poňatia a každý z okolia do mňa hustí niečo iné.
Mila123
26.06.13,07:27
ak sa zamestnáš, tak poistné ti bude zrážať zamestnávateľ, nie je to tovja starosť, či máš / nemáš zaplatené poistné....tak pri pracovnom pomere, ako i pri dohode....
ale pokiaľ nepôjdeš na UP, nebudeš zamestnaná a nebudeš pracovať na dohodu zdravotné poistenie je povinné, t.j. dnes 55,02 €/ mesačne....
pri dohode nemusíš/ môžeš byť evidovaná na UP, záleží od výšky príjmu a od odpracovaných dňoch.....
veronikasad
26.06.13,07:29
Ak nechceš platiť odvody v zdr.poisťovni ako samoplatitel, treba sa do 7 kal. dní od prerušenia štúdia zaevidovať na UP. Ak tento termín nestihneš, zaevidujú ťa až ododňa kedy tam prvýraz prídeš. Chýbajúce dni v ZP si musíš doplatiť ako samoplatitel.

Keď nechceš byť evidovaná na UP, kým si nenájdeš prácu na prac.zmluvu, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel. Aj počas práce na dohodu je dobré evidovať sa na UP (ak nepredpokladáš príjem vyšší ako cca 149€), lebo za dni kedy nebudeš pracovať si budeš doplácať zdr.poistenie ako samoplatitel.

V zdr.poisťovni treba do 8 kal.dní odovzdať doklad o ukončení štúdia a podať odhlášku za platitela poistného štát.