Meichan
26.06.13,17:02
Dobrý deň.
Ako sa môžem prípadne obrániť ak som v práci takmer denne (v zmluve mám prácu na turnusy 12h - krátky, dlhý týždeň), musím byť v "pracovnej pohotovosti", ak príde príkaz zhora zostávam v práci niečo po pracovnej dobe, ráno musím prísť pred otvorením predajne (ostatné pracovníčky + 2.zástupkyňa nemusia prísť do práce v čase svojho voľna). Som zástupca vedúcej, ale vykonávam jej prácu, máme mzdu, ktorá závisí od tržby, ale na mňa ako na zástupcu sa blokuje najmenej, vraj pre vykonávanie reklamácií a ostatných úkonov na predajni. Mám mnoho nadčasov, ktoré sú riadne zapísané, ale (mám pocit, že sú vymazávané). Je možné aby zamestnávateľ neumožnil príplatok za prácu v noci?

Môžem na našu predajňu poslať inšpekciu práce aby som sa ujistila, či je všetko v poriadku, kedže k niektorým dokumentom nemám prístup resp. sama vedúca "nevie" niektoré nájsť papiere a dokumenty?

Aké sú nároky na preplácanie cesty do zamestnania?

ĎAkujem
blavaciko
27.06.13,07:52
S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí. (ZP, par. 123, ods. b)

Záleží teda, či máš nočnú prácu už započítanú v mzde v zmluve, alebo nie. Ak máš v zmluve niečo typu "Mzda zahŕňa prípadnú prácu v noci", tak na príplatok nemáš nárok.

Podobne je to aj s nadčasmi do 150 hodín, len tam už sú trošku zložitejšie pravidlá.

Ideálne si jeden mesiac zapisuj ako presne chodíš do práce, od-do, vypocitaj hodiny, ked nebude sediet s vyplatnou paskou tak www.safework.gov.sk