Baltimore
26.06.13,20:25
Dobry deň,

Rád by som sa dozvedel nejake informacie/ postrehy k tomuto problemu:

Bol som študentom v zahraničí 4 roky, Nikdy som na SR oficiálne nepracoval a ani raz za poslené 4 roky som nebol vedený na úrade práce ani nič podobné. Chcel som vo všeobecnej zravotnej poisťovni vypísať formulár a prejsť na samoplatileľa zravotného poistenia. No narazil som na alarmujúci problem. Škola v zahraničí mi potvrdí len 1 rok štúdia, ostatné 3 nie pretože som menil obory a v podstate som sa tie 3 roky škole ani nevenoval.

Takže stanovisko školy chápem. Mám na Vás pár otázok :

1. Predpokladám že poisťovńa bude po mne chcieť zaplatiť všetky roky ktoré som nebol študentom. Rád by som to uhradil. No má niekto z Vás tušenie aká to bude suma aj s úrokom ? Ak sa nemýlim je to 55e mesačne čiže za 3roky by to malo byť okolo 2000 euro. No nikde som sa nedočítal o úrokoch z oneskorenia alebo pokute a ako sa to vypočíta. (Podotýkam že to chcem uhradiť naraz nie po splátkach.)

2 .Rodičia na mńa poberali prídavky za tie 4 roky.
Na začiatku školského roka som ale stále potvrdenie za všetky 4 roky dostal, potom som na školu kašlal.

A rodičia ich odniesli na úrad a poberali prídavky.

Zaujíma ma ako sa prídavky zrušia aby ich už nepoberali a budú k tomu zrušeniu potrebné nejaké formuláre alebo stačí len aby tam zavolali ? Alebo to môžem vyriešit aj ja sám ?
A overuje si to štát nejako interne že som navštevoval tú a tú zahraničnú školu napríkal telefonátom
alebo len potvrdeniami čo dostávajú študenti zo škôl.
A bude po mne štát vyžadovať vrátenie prídavkov alebo po rodičoch ?

Vopred ďakujem za opovede Vám všetkým, mám v tom dosť chaos. :)

​S pozravom Baltimore.
arizona
26.06.13,18:54
Nechapem tym trom rokom, co si sa ako pises skole moc nevenoval...tak chodil si do skoly, ci nie? Lebo, keby si aj menil obory, stale si predsa studentom...alebo????
Baltimore
26.06.13,19:14
Nie priklad nastupil som na informatiku ana konci 9 mesiacia ale ukončil som ju v polovici11. mesiaca, podľa školských smerníc musím mať odchodené minimálne 2 celé mesiace. Tým pádom potvrdenie za tieto 3 roky nedostanem. Resp dostanem ale len to čiastočné čo mi zasa neuznáva zdravotka.
Meichan
26.06.13,19:15
Podľa toho v akej vzdelávacej inštitúcii si bol. Ak to bola univerzita, bol si oficiálne študentom tak zdravotné platí za teba poisťovňa. Ja som bola rok na pomaturitnom štúdiu v ČR, neuznali mi štúdium, tak som si zdravotné platila sama.
Čo sa týka zrušenia prídavkov tak na úrade soc. vecí dávajú k tomu podklady. Pokiaľ si štyri roky bol študentom dajme tomu univerzity, či si ju navštevoval či nie, to je štátu asi 10 čiže jedno. Pokiaľ máš pochybnosti o tvojich dlhoch na zdravotnom tak na stránkach dlžníkov sa môžeš pokúsiť nájsť.
Baltimore
26.06.13,19:18
Meichan: Vďaka na zozname nie som to som si už odsledoval, problém je že ak si to teraz chcem platiť zdravotku sám, chcú po mne to potvrdenie o ukončení štúdia. čo mám bohužiaľ len za ten 1 rok, za ostatné 3 to nemám, a zaujíma ma ako sa to rieši.
avalik
26.06.13,19:20
dostal si aj oficialne vylucenie zo studia?
Baltimore
26.06.13,19:22
Avalik: len na ten prvy rok, Na ostatne 3 roky mi ostalo len potvrenie o návšteve školy čo má platnosť 1 mesiac nič viac.
Meichan
26.06.13,19:22
A neprišlo ti vyrozumenie zo školy či ťa vyhodili alebo ako vyriešiš svoje študijné záležitosti? Ja som v ČR 4 mesiace chodila na Vš, potom som riadne ukončila a v sept. opäť nastúpila. Veď ak sa zapíšeš na školu, tak po roku buď ideš do ďalšieho ročníka alebo končíš, no i tak musíš mať písomné vyjadrenie školy
avalik
26.06.13,19:28
nejde o doklad ako dlho si studoval ... musis mat predsa doklad o prijati na studium a o jeho skonceni - ak si neskoncil absolvovanim, tak si musel byt vyluceny alebo na zaklade tvojho oznamenia o zanechani studia si ukoncil studium ... v ktorej krajine si studoval?
na zaklade coho ti davali kazdy rok potvrdenie - potvrdenie sa vydava len studentom - to ta kazdy rok nanovo prijimali?
veronikasad
26.06.13,19:29
Avalik: len na ten prvy rok, Na ostatne 3 roky mi ostalo len potvrenie o návšteve školy čo má platnosť 1 mesiac nič viac.
Máš z jednotlivých škôl doklad o ukončení štúdia v jednotlivých ročníkoch ?
Baltimore
26.06.13,19:32
Meichan: Po tom prvom roku mi to prišlo mám to. A na tie 3 roky ďalšie nie, Bol som tam stále max. mesiac-mesiac a pol a tak som sa na študentskom odhlásil. Ale vyrozumenie mi neprišlo. Ak teraz požiaam študentské tak mi pošlu len to za ten 1. rok, formálne ukončenie, za tie 3 roky mi dajú len potvrenie na ten mesiac ale to zas neakceptuje zdravotka v sr pretože potrebuje, of. ukončenie od školy.
Baltimore
26.06.13,19:35
avalik: doklad o prijati a ukončeni mám za prvý rok, áno každý rok ma nanovo prijímali pretože to boli stále rôzne fakulty. Študoval som v Taliansku.
Meichan
26.06.13,19:44
štúdium v EU musíš mať riadne vydokladované, nerozumiem, že nemáš od toho doklady, potom nemôžeš ani preukázať, že si na nejakú školu nastúpil, chodil
Baltimore
26.06.13,19:51
Meichan: nechápeme sa asi, Mám vydokladovaný prvý rok, ten je v poriaku, na ďalšie 3 ktoré som končil ako sa mi zachcelo ako som písal do mesiaca mi škola vydala potvrenie ale to nestačí zdravotke, to už nezmením zaujíma ma samotný proces doplatenia alebo ako to funguje v praxy.
veronikasad
26.06.13,19:54
Meichan: Po tom prvom roku mi to prišlo mám to. A na tie 3 roky ďalšie nie, Bol som tam stále max. mesiac-mesiac a pol a tak som sa na študentskom odhlásil. Ale vyrozumenie mi neprišlo. Ak teraz požiaam študentské tak mi pošlu len to za ten 1. rok, formálne ukončenie, za tie 3 roky mi dajú len potvrenie na ten mesiac ale to zas neakceptuje zdravotka v sr pretože potrebuje, of. ukončenie od školy.
Odpovedal si si sám, musíš si vyžiadať z jednotlivých škôl oficiálny doklad o ukončení štúdia a ten odovzdať v ZP, na UP (kvoli nároku na prídavok na dieťa) a tvoj otec alebo matka u svojho zamestnávatela. Bude musieť totižto vrátiť aj daňový bonus vyplácaný zamestnávatelom. Rodičia vedeli o tom, že nechodíš do školy ?
avalik
26.06.13,20:06
takze oficialne skoncenie mas pred 3 rokmi,
zajdes do ZP, prihlasis sa 3 roky spatne ako samoplatitel, tetusky by ti mali pomoct vypocitat nedoplatok a mozno dostanes pokutu

mesacne platby poistneho- samoplatitel:
2013 - 55,02 €
2012 - 47,58 €
2011 - 46,06 €
2010 - 44,73 €


§ 26
Pokuty

(1) Úrad13) môže uložiť pokutu

a) do výšky 165 eur poistencovi za nesplnenie povinností ustanovených v § 22 ods. 2 písm. a) až c), e) a g),

b) do výšky 331 eur tomu, kto nesplnil oznamovacie povinnosti ustanovené v § 23 a kto nesplnil povinnosti podľa § 6 ods. 1,

c) do výšky 3 319 eur platiteľovi poistného za nesplnenie povinností ustanovených v § 24 písm. a) až i) a k).

(2) Úrad môže uložiť pokutu za každé nesplnenie povinnosti alebo porušenie ustanovenia podľa odseku 1; pri ukladaní pokuty prihliada na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti.

(3) Pri opakovanom porušení tej istej povinnosti úrad môže uložiť pokutu vo výške dvojnásobku pokuty uloženej podľa odseku 1, ak k porušeniu povinnosti došlo do dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty.

(4) Pokuty sú splatné do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia úradu o uložení pokuty.

(5) Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa zistenia porušenia povinnosti úradom, najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti.

(6) Na konanie o pokutách sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.56)
...

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580
Baltimore
26.06.13,20:14
veronika: ano vedeli ale nejako sme to neriešili, bolo to šialene obdobie, Vďaka !

avalik: si super ! :) toto som potreboval, zhruba je to tak ako som si myslel. Vďaka !

A ešte posledná otázka ohľadom toho interného overovania zo strany štátu, čo si o tom myslíte ? Overuje sa každý študent alebo to robia len na základe potvrdení ?
neviem si prestaviť že by kažého študenta v každej krajine kde študuje preverili.

Aký je Váš názor ?
avalik
26.06.13,20:29
veronikasad
26.06.13,20:30
veronika: ano vedeli ale nejako sme to neriešili, bolo to šialene obdobie, Vďaka !

avalik: si super ! :) toto som potreboval, zhruba je to tak ako som si myslel. Vďaka !

A ešte posledná otázka ohľadom toho interného overovania zo strany štátu, čo si o tom myslíte ? Overuje sa každý študent alebo to robia len na základe potvrdení ?
neviem si prestaviť že by kažého študenta v každej krajine kde študuje preverili.

Aký je Váš názor ?
Nečakaj, kým na to "štát" príde, daj si to do poriadku čím skôr. Bežia ti penále nielen v ZP, ale aj na UP a DU. Rodičia musia podať dodatočné DP za predch.roky a vrátiť DB. Aj keď to bolo ako píšeš šialené obdobie, narobil si rodičom kopec problémov.