Radka08
27.06.13,06:18
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, teta darovala svoju časť rodičovského domu aj s pozemkom synovcovi - synovi jej zosnulej sestry. Tým sa on stal výlučným vlastníkom nehnuteľnosti - resp. stane sa ním, už je to podané na kataster. Pán (starší) si zmluvu samozrejme neprečítal, veď čo by ho rodina klamala a čuduj sa svete - v zmluve je článok, v ktorom on súhlasí s tým, že pokiaľ by nehnuteľnosť predal, tak nejakú pomernú čiastku z tohto príjmu je povinný vyplatiť darkyni. Dá sa s tým ešte niečo robiť, nestretli ste sa s tým niekto?

Ďakujem veľmi pekne.
Ice dive
27.06.13,04:28
no by som sa v tom nešťúral... nakoľko sa môže stať, že celá "darovacia zmluva" bude neplatná... nakoľko ako z názvu vyplýva jedná sa o darovanie, kde darca daruje a obdarovaný dar prijíma.... a toto celé má byť bezodplatne... ak darovacia zmluva obdarovaného zaväzuje k určitému plneniu už sa to môže považovať za zastierací právny úkon....napr. predaj a pod.... v darovacej zmluve môže byť maximálne právo doživotného užívania pre darcu...)
Radka08
27.06.13,04:37
Ďakujem veľmi pekne za reakciu. Vieš, ide o to, že oni sa ako rodina nejako dohodli a pani ho v podstate podviedla :( ale tiež si myslím, že pokiaľ tam nie je nejaký úmysel to v budúcnosti predať, tak radšej to nechať tak
buchač
27.06.13,04:43
....veď môže predať .....
Záleží aj od toho článku , od znenia ...
Čo je to pomerná čiastka ???
Ak nie je dané alebo presne určené určené číslo ???
Podľa mňa to môže byť kľudne aj 1 % ....


Ale inak ???...poriadna blbosť v tej zmluve ...
Radka08
27.06.13,05:01
No veď to, že z jej strany je do pekný podfuk. Je tam uvedené 8/20 z tej čiastky. A keby ona zomrela, tak sa tých 8/20 stáva predmetom dedičského konania?
Ice dive
27.06.13,12:30
no predmetom dedičského konania asi nie, nakoľko je toto celé protiprávny úkon... nemôžeš chcieť za niečo čo je darom nejakú odplatu... lebo potom je to celé odplatný prevod a tým pádom sa nejedná o darovanie....
Radka08
30.06.13,04:12
Ďakujem veľmi pekne, poteší ;) ale celé je to nejaké divné, lebo tú zmluvu písala notárka, veľmi dobrá kamarátka našej milovanej darkyne, tak nechápem...