nellyza
27.06.13,06:44
Dobry den, chcela by som sa opytat z coho budeme platit dan. Byt sme kupili v roku 2011 za 52.000 eur, cely sme ho prerobili a teraz ho predavame za 70.000. Budeme vyplacat hzypoteku, ktora je 60.000. plati sa to z rozdielu medzi 52.000 a 70.000 alebo sa berie do uvahy, ze nam vlastne ostane zisk 10.000 a z toho sa bude platit dan? Dakujem
trevize
27.06.13,05:26
HU s tym nema nic spolocne. Plati sa rozdiel medzi cenou, za ktoru predavas a nadobudacou cenou. K nadobudacej cene si mozes pripocitat este to co ste do bytu investovali...ak mate doklady.
70.000 - (52.000 + blocky na rekonstrukciu).
Z danej sumy sa plati dan 19% a zdravotny odvod 14%.
Rolls
31.07.13,08:21
Dobry den,

chcel by som naviazat na temu a opytat sa, ci ma moj znamy este nejaku sancu nazaplatit dan z predaja nehnutelnosti + ZP, ak nadobudol nehnutelnost v 12/2012 za 1,-€ (KZ od svojej mamy, mama vlastnila nehnutelnost dlhsie ako 5 r., ale nemala tam trvaly pobyt, on ano...)

Rozhodol sa teraz tuto nehnutelnost predat/darovat.... Uvazujeme spravne, ze ak to bude KZ, tak dan bude rozdiel medzi KC a 1,-€ (- vydavky) a ak by to bolo darovanie tak rozdiel medzi znal. posudkom a 1,-€ (- vydavky) ?

Je nejaka moznost spatvzatia tejto KZ za 1,-€ ?
Katy a R
31.07.13,09:08
Fakt neviem, načo mamka robila KZ na 1 euro:eek: - mala buď predať za riadnu cenu (žiadna daň tam nehrozila) alebo darovať.
Ak syn predá teraz - platí daň z rozdielu ako si písal.
Ak daruje - tak žiadny zdaniteľný príjem nemá ... ;)
Rolls
31.07.13,09:19
Ano chytaju sa teraz za hlavu, ze preco 1,- € - niekto im "dobre" poradil....

Ak mozem este doplnujucu otazku: mohlo by byt v buducnosti napadnutelne, keby mali ku tej KZ (v den jej podpisu) podpisany dodatok o navyseni KC ? Samozrejme, ten na Kataster nebol pripojeny....
draik
31.07.13,09:45
Ak spravíte dodatok, tak pre čistotu transakcie by kúpna cena mala byť zaplatená (môže aj teraz). Inak by som to riešil darovaním s5 na mamu a predávala by ona. Vtedy by sa daň počítala z rozdielu medzi kúpnou cenou a cenou posudku.