flector
27.06.13,08:19
Chcem opýtať, pokiaľ by som "eshop" s "virtuálnym tovarom" urobil tak, že by si užívatelia zaplatili, napríklad raz ročne poplatok za prístup na stránku, bol by to vôbec ešte eshop podľa slovenskej legislatívy?!?

Napríklad, jednalo by sa o fotobanku obrázkov zdarma, ale s ročným poplatkom za prístup na stránku. Po zaplatení poplatku za prístup by si užívatelia už sťahovali obrázky do sýtosti, podľa ľubovôle a hlavne zdarma.
Bol by toto eshop, tj. tzv. zásielkový predaj, na ktorý sa vzťahujú všetky tie naše byrokratické pravidlá?
(A vôbec, … však akýže predaj?!)
Ja by som tie obrázky (licencie) nepredával, návštevníci by si ich sťahovali zdarma.

Ak niekoho teraz napadlo, že odkiaľ by pochádzali tie obrázky, ktoré by si ľudia sťahovali, tak to je najmenší problém. Sám sa venujem fotografovaniu a grafike už pekných pár rokov. Svoje fotografie a grafiky/ilustrácie úspešne predávam v xy fotobankách po svete.
Takže nasypať do tejto fotobanky na začiatok niekoľko tisíc komerčne kvalitných obrázkov by nebol žiaden problém.
O to teraz ani nejde, ako presne by to fungovalo.

Ide mi hlavne o to, čo by to bolo z legislatívneho hľadiska, teda podľa našich zákonov?
Bol by to eshop, či nie?! :confused:
Vzťahovali by sa na to pravidlá, ktoré platia pre slovenské eshopy?

Inak, mňa slovenský trh (primárne) vôbec nezaujíma.
Stránka by pravdepodobne ani nemala slovenskú jazykovú mutáciu, ale keďže som slovenská firma, rád by som to mal v poriadku a hlavne v súlade s našimi pravidlami.

Vďaka za akékoľvek odpovede! :)
blavaciko
27.06.13,07:42
Slovenský zákon nikde nedefinuje co je e-shop a co nie. Ziadny zakon toto konkretne slovo ani nepozna.
Musis si vziat kazdy zakon, ktory by sa na teba mal vztahovat a nalistovat si definiciu jednotlivych vyrazov a paragraf po paragrafe zistit, ci sa vztahuje aj na tvoj pripad.

Hoci "nepredavas tovar", aj tak poskytujes sluzbu na zaklade zmluvy uzatvorenej na dialku, takze vacsina "eshopovych pravidiel" sa bude vztahovat aj na teba.
FilipMinarik
27.06.13,09:00
Podobny biznis model ma Piano, tak si skus pozrieť VOP, vypis orsr spolocnosti Piano Media a.s..