mil84
27.06.13,09:07
Dobry den,

moj brat ma v praci mensi problem. Zamestnal sa, dostal zmluvu, kde bola samozrejme uvedena vyplata v sume = minimalna mzda + premie. Ustne sa dohodol so zamestnavatelom, ze premie budu cca 300e, co mu bolo x-krat potvrdene. Chcel na zmluvu dat finalnu sumu, ale bolo mu povedane ze takto sa to nemoze spravit...Samozrejme, ako to uz u slovenskych zamestnavatelov chodi, 1 den pred koncom skusobnej lohety (1 mesacna) dostal vypoved s drzym vysvetlenim ze ho aj tak potrebovali len docasne (co mu pri podpise zmluvy samozrejme nepovedali) a na vyplatnej paske vidi minimalnu mzdu. Prisiel o cca 300e premie, a to ani nehovorim ze skoro 2 tyzdne co sa zaucal este pred podpisom zmluvy mu malo byt taktiez vyplatene v tejto vyplate, co je dalsich minimalne 200e, jednoducho spolu prisiel asi o 500 eur co uz je dost.

A teraz otazka - samozrejme de iure ma pravdu zamestnavatel, ale taketo "slovenske" odrbavanie a podnikanie ma naozaj vytaca do nepricetnosti...Kedze vyplatenie vyplaty vo vyske minimalnej mzdy je asi nepriestrelne, napada ma ze asi jedina ako tak mozna pravna cesta vedie cez tie 2 tyzdne co odpracoval akoby nacierno pred pospisom zmluvy a ktore mu mali byt zaplatene. Je mozne podat tip na inspekciu na dany podnik s tym, zeby sa moj brat priznal ze 2 tyzdne robil nacierno, zaplati nejaku pokutu ale aj dotycny neseriozny podnikatel bude mat velke problemy?

Pripadne ake dalsie riesenie existuje, je vobec nejake? Viem ze moj brat tie peniaze asi nedostane, ale takychto "podnikatelov" treba podla mna nahlasovat....
veronikasad
27.06.13,07:29
Prečo to riešiš po skončení prac.pomeru a nie v čase podpisovania zmluvy ? Vtedy ti práca načierno + načierno vyplatená mzda nevadila? Nahlásením na IP narobíš problémy nielen zamestnávatelovi, ale aj sebe (moja odpoveď neznamená, že takýto postup zamestnávatela schvaľujem).
mil84
27.06.13,07:41
chcel dat do zmluvy finalnu sumu, ale este sa mu to odkedy robi snad az na 1 zamestnavatela nikde nepodarilo presadit. To su pomery v gastronomii, mam to z viacerych zdrojov potvrdene, ze v tej oblasti podnikaju typicky hochstapleri a podvodnickovia...Bezne sa robia taketo cachre ako nezaplatia premie, nezaplatia ti "zaucaciu" dobu aj ked slubia ze zaplatia a podobne...

A ze to je vina aj mojho brata a ze za nu zaplati ja nepopieram - pokuta pre zamestnanca v pripade ciernej prace je podla zakona 331 eur, ale pre zamestnavatela 2 000 - 200 000 eur. Radsej ozelie 331 eur na pokutu, ale pan podnikatel bude musiet ozeliet ovela viac - a nabuduce si mozno rozmysli taketo neseriozne chovanie. Ako inak zastavit taketo maniere?
Žabinka
27.06.13,08:13
A má svoje tvrdenie o ústnom prísľube 300€ prémií aj čím doložiť?
veronikasad
27.06.13,08:17
chcel dat do zmluvy finalnu sumu, ale este sa mu to odkedy robi snad az na 1 zamestnavatela nikde nepodarilo presadit. To su pomery v gastronomii, mam to z viacerych zdrojov potvrdene, ze v tej oblasti podnikaju typicky hochstapleri a podvodnickovia...Bezne sa robia taketo cachre ako nezaplatia premie, nezaplatia ti "zaucaciu" dobu aj ked slubia ze zaplatia a podobne...

A ze to je vina aj mojho brata a ze za nu zaplati ja nepopieram - pokuta pre zamestnanca v pripade ciernej prace je podla zakona 331 eur, ale pre zamestnavatela 2 000 - 200 000 eur. Radsej ozelie 331 eur na pokutu, ale pan podnikatel bude musiet ozeliet ovela viac - a nabuduce si mozno rozmysli taketo neseriozne chovanie. Ako inak zastavit taketo maniere?
Prémie sú pohyblivá zložka mzdy, je na rozhodnutí zamestnávatela či ich vyplatí alebo nie. Pri podpisovaní pracovnej zmluvy preto treba dbať na to, aby pracovné zaradenie zodpovedalo stupňu náročnosti vykonávanej práce. Tvoj brat určite nerobí pomocníka v kuchyni, aby bol zaradený v I. stupni náročnosti. Preto podnet na IP nech radšej smeruje týmto smerom. Práca počas "záučnej doby" bez pracovnej zmluvy je čierna práca, pretože zamestnávatel je povinný prihlásiť zamestnanca do SP pred začiatkom výkonu práce
Braňo
27.06.13,08:48
ak pracoval načierno, poberal dávky a ešte sa sťažuje, že neodstal, čo mal dostať - jednoducho to je také slovenské. Pokiaľ nemal podpísané nič a pracoval, kontrola na zamestnávateľa nepomôže - nemá absolútne žiadny argument (myslím písomný).
mil84
27.06.13,09:43
ake davky, wtf??? ziadne davky nemal ani nebral, neviem ako si ktomu dosiel - ani som to nespomenul. A s tym "to je take slovenske" by som sa trochu krotil - take slovenske je chciet od niekoho pracu a nezaplatit za nu...Je pravda, ze brat mohol tvrdosijne trvat na zmluve od 1. dna ale jednoducho mu ju nechcel dat, a trval na skuske bez zmluvy...Nehovorim ze je bez viny, ale takto to v realnom svete casto chodi - mohol to jedine odmienut a to je tak vsetko co s tym mohol robit.
mil84
27.06.13,09:54
nie. Je mi jasne, ze premie nemusel dostat - hoci mu to slubil, vyska premii v zmluve nie je a teda ten mesiac ktory odrobil na zmluvu je plne v pravnom poriadku.

Co ale nie je v pravnom poriadku je ta "cierna praca" t.j. 2 tyzdnovu skuska, ktoru robil brat pred podpisom zmluvy - kedze ho zamestnavatel nehcel v case skusky brat ani "na dohodu" a zmluvu este nemal, splna to definiciu ciernej prace (ktoru mus lubil dorovnat v dalsej vyplate po podpise zmluvy)
mil84
27.06.13,10:03
ano, to o premiach je jasne ze to je pravne nevymozitelne. Smerovat chcem presne tymto smerom:

"Práca počas "záučnej doby" bez pracovnej zmluvy je čierna práca, pretože zamestnávatel je povinný prihlásiť zamestnanca do SP pred začiatkom výkonu práce "

Ale ako si prisla k tomu, ze bol zaradeny v I. stupni narocnosti? To mi nejak uniklo...Vdaka
ivka70
27.06.13,10:14
Tak to v realnom svete chodi a bude chodit dovtedy, kym sa najde niekto, kto je ochotny taketo zaobchadzanie so sebou tolerovat.
Darmo teraz place ... moze si za to sam, to uz je riziko toho, s cim suhlasil .....
mil84
27.06.13,10:42
bohuzial mas pravdu. Preto aspon teraz chce spravit maly krocik k tomu, aby sa to nestavalo...Nahlasi ho na inspekciu, a zaplatia za to obaja - moj brat (331 eur) aj podnikatel (2000+ eur) ak sa cierna praca preukaze. Aj to je podla mna lepsie ako nic nerobit...
veronikasad
27.06.13,18:57
I. stupeň náročnosti je minimálna mzda, o ktorej píšeš v prvom príspevku.
zabiatko7282
26.09.13,11:19
Poviem ti že je to úplne jedno, ja som pred 5 minútami volala na IP, že jedna reštaurácia v BA na medenej ulici, zamestnala styroch ludi na dva víkendy, ale zmluvu spravila len na jedného na celu sumu (cize za vsetkych styroch) z coho su teraz problemy, lebo ta osoba bola na urade práce, cize tolko ani zarobit nemohla, teraz ho chcu vyhodit z uradu práce, musi si zaplatit zdravotku a ze som ich poziadala aby spravili vsetkym zmluvy, a opravili chyby. Lebo vlastne zamestnavali tych troch na čierno. A pani z IP mi povedala, ze ona s tym nic nema mám sa ist súdit, ona by taku pracu ani nerobila :-D Krásne Slovensko