ricco24
27.06.13,12:51
Ahojte,
idme zakladať novú sro a chcel by som vedieť či je výhoda byť konateľom alebo nie. Samozrejme viem že konateľ môže podpisovať v mene spoločnosti zmluvy no či z tohto postu vyplívajú ešte nejaké iné výhody/nevýhody.

Druhá otázka na ktorú by som sa chcel spýtať akým spôsobom sa vytvára kapitál spoločnosti. Dajme tomu že sa urobí projekt za 3000e. Aká časť sa ponecháva v spoločnosti a aká časť sa delí ako zisk medzi spoločníkov ? Ide mi o to že v starej spoločnosti sme si delili zisk vždy na polovicu - keďže sme boli dvaja. Takže firme sme nevytvárali žiadny kapitál.

Dúfam že som sa vyjadril jasne, ak nie tak sa pýtajte a doplním. Ďakujem
KEJKA
27.06.13,15:17
výhoda, nevýhoda...............sro musí mať konateľa, ktorý bude v jej mene konať. Ďalej už závisí, či bude vykonávať túto funkciu s nárokom na odmenu /výhoda/ alebo bez.
Nevýhoda môže vyplynúť z toho, že ak bude mať vyššiu odmenu a stratí súčasné zamestnanie, tak príde o možnosť poberať podporu. To však vyrieši nepoberaním odmeny.
Čo máš na mysli pod kapitálom a projektom? Ak ti ide o tržby za predaj služieb, produktov spoločnostt /kapitál?/, tak tie sa využívajú na úhradu nákladov a na konci roka sa vyčísli zisk, uhradí daň /do 31.3. nasl.roku/.
Až potom môže sro uvažovať, čo so ziskom. Zo zákona musí tvoriť rezervný fond /5%/ a 95% použije tak,ako rozhodne VZ. Takže ak ste 2 spoločníci a rozdelíte si zisk napoly, tak kapitál vytvárať nebudete.
Z podielov na zisku však budete platiť každý odvod do ZP.
Ked spomínaš starú sro, tak s tým predsa máš skúsenosť, nová sro je to isté, alebo čo som nepochopila?
ricco24
27.06.13,16:17
Práve sa mi zdalo že v starej sro to fungovalo trochu divne, tam som sa do účtovných vecí moc neangažoval a preto nechcem urobiť rovnakú chybu aj pri novej sro.

Čo sa týka vyplácania odmien alebo ako sa to nazýva spoločníkom tak by sa mali vyplácať potom len 1x ročne ? /oficiálne ?/ Reálne sa takýmto spôsobom aj funguje ? Predsa ak som len spoločníkom vo vlastnej firme nebudem čakať na peniaze rok :-)
KEJKA
27.06.13,16:27
tvoja firma je síce tvoja, ale je to samostatný právny subjekt a máš sa k nej právne stavať ako k "cudzej" firme.
doplnila som odpoveď.
Moja SRO
28.06.13,11:15
výhody alebo nevýhody nie je možné porovnávať globálne....každý od toho očakáva niečo iné, každý sleduje niečo iné....porovnávali by sme neporovnateľné...