Mikolajova
13.03.06,17:48
Ahojte, chcem sa poradiť, ak zamestnávateľ robí za zamestnancov ročné zúčtovanie dane, čo má odovzdať daňovému úradu. Stačí ak len tú sumu ročného uvedie v prehľade a o to menej zaplatí preddavky, alebo treba aj niečo odovzdať? Čo v prípade ak nemá preddavky zo závislej činnosti? Napísať žiadosť a priložiť niečo ako doklad o zúčtovaní dane zamestnancov?:confused: :rolleyes:
lenkak
13.03.06,16:57
Jozefsp
13.03.06,17:01
Presne tak ako píšeš, výsledky ročného zúčtovania sa uvedú v Prehľade ... a o vyplatenú sumu preplatkov sa znižujú preddavky na daň - najneskoršie do konca roka - § 38 Zákona o DP, alebo sa môže žiadať DÚ o vrátenie preplatkov - § 35 ods.7 ZDP. Ak žiadaš DÚ o vrátenie preplatkov, treba priložiť kópie Ročných zúčtovaní. Vlani to stačilo.
nikulik
23.03.06,05:08
Ahojte, mam nasledovný problém, pracovníčka sa vydala v juli r.2005. Teraz je stale na PN takze nie som s nou v kontakte. Na začiatku marca bol za mnou jej manžel a pytal si potvrdenie o jej zárobku, ze si chce uplatniť na manželku odpočet. Dala som mu potvrdenie a vcera sa prišiel pýtat či jej budeme robiť ročné zúčtovanie, lebo on si na nu uplatnil len odvtedy co su manželia.
Ale mne sa to nejako nezdá, ja som mu dala potvrdenie za celý rok kolko ona zarobila. Ako jeho mzdárka vedela kolko z toho si môže uplatniť???
Vraj si tam zaratal aj jej nemoc.
Poradíte mi v tom niekto? Co mam teraz robit?
Barbara
23.03.06,05:20
Ahojte, mam nasledovný problém, pracovníčka sa vydala v juli r.2005. Teraz je stale na PN takze nie som s nou v kontakte. Na začiatku marca bol za mnou jej manžel a pytal si potvrdenie o jej zárobku, ze si chce uplatniť na manželku odpočet. Dala som mu potvrdenie a vcera sa prišiel pýtat či jej budeme robiť ročné zúčtovanie, lebo on si na nu uplatnil len odvtedy co su manželia.
Ale mne sa to nejako nezdá, ja som mu dala potvrdenie za celý rok kolko ona zarobila. Ako jeho mzdárka vedela kolko z toho si môže uplatniť???
Vraj si tam zaratal aj jej nemoc.
Poradíte mi v tom niekto? Co mam teraz robit?


ja by som z toho ťažku hlavu nerobila, nakoľko do 15.2.2006 mala ona podpísať žiadosť o vykonávanie RZD, takže keď ona chce, nech si podá daňové priznanie typu A a zrazená daň sa jej vráti, vystav jej potvrdenie o zdaniteľnej mzde a nech ide na daňový úrad. čo sa týka manžela, to je O.K, on si môže na ňu uplatniť len za to obdobie čo sú manželia.:p
nikulik
23.03.06,05:34
No dobre, ale pre dobre vztahy, keby som jej spravila to rocne zuctovanie, ako mozem vediet kolko si uplatnil jej manzel?
A aj tak ked som sa pozerala, tak mala prijem 32 918,-, zrážky 4 365,-, z coho jej vychadza 0. Samozrejme, keby som jej tam dala PN, ale zase neviem kolko si uplatnil jej manzel.
Co sa da v tejto veci urobit? Spojit sa s jeho mzdarkou alebo ako?
Niekedy som z tých ludi sama prekvapena, ked mi on povedal, ze ochadza zajtra prec, takze tu nebude, a ona nemoze nikam ist, ci nepojdem na socialku a nevypytam si vysku PN za nu aby som jej to hodila do rocneho zuctovania.
Barbara
23.03.06,05:46
No dobre, ale pre dobre vztahy, keby som jej spravila to rocne zuctovanie, ako mozem vediet kolko si uplatnil jej manzel?
A aj tak ked som sa pozerala, tak mala prijem 32 918,-, zrážky 4 365,-, z coho jej vychadza 0. Samozrejme, keby som jej tam dala PN, ale zase neviem kolko si uplatnil jej manzel.
Co sa da v tejto veci urobit? Spojit sa s jeho mzdarkou alebo ako?
Niekedy som z tých ludi sama prekvapena, ked mi on povedal, ze ochadza zajtra prec, takze tu nebude, a ona nemoze nikam ist, ci nepojdem na socialku a nevypytam si vysku PN za nu aby som jej to hodila do rocneho zuctovania.


tak sprav nasledovne, keď jej chceš pomôcť: nech Ti podpíše žiadosť o RZD, samozrejme dátum nech je do 15.2.2006 a sprav jej RZD. Nemoc. dávky do toho nejdu,len u manžela sa ráta do jej príjmu . Teba nemá zaujímať koľko si uplatnil manžel, Ty jej sprav RZD z toho príjmu čo má u Teba a hotovo.
:p :)
nikulik
23.03.06,05:56
To naozaj tak môžem, že jej vlastne urobim RZD, bez ohladu na to kolko si uplatnil manžel? Nepríde na to DU?
Ale logicky, jej vlastne by netrebalo robiť RZD, kedze nemala príjem viac ako 43 968. A po druhe, vychadza jej nula, aj napriek tomu jej mam urobit RZD?
Zita4
23.03.06,06:02
Ahojte, mam nasledovný problém, pracovníčka sa vydala v juli r.2005. Teraz je stale na PN takze nie som s nou v kontakte. Na začiatku marca bol za mnou jej manžel a pytal si potvrdenie o jej zárobku, ze si chce uplatniť na manželku odpočet. Dala som mu potvrdenie a vcera sa prišiel pýtat či jej budeme robiť ročné zúčtovanie, lebo on si na nu uplatnil len odvtedy co su manželia.
Ale mne sa to nejako nezdá, ja som mu dala potvrdenie za celý rok kolko ona zarobila. Ako jeho mzdárka vedela kolko z toho si môže uplatniť???
Vraj si tam zaratal aj jej nemoc.
Poradíte mi v tom niekto? Co mam teraz robit?
Jeho mzdárka to vypočítala tak, že od sumy 87936 Sk odrátala príjmy manželky, vydelila 12-timi a násobila počtom celých mesiacov, ktoré boli manželmi.
Ročné zúčtovanie dane tej zamestnankyni robiť vôbec nemusíš, nakoľko nepožiadala do 15.2. a ešte k tomu je to zbytočné, keďže nemala preddavky na daň.
Zita4
23.03.06,06:06
No dobre, ale pre dobre vztahy, keby som jej spravila to rocne zuctovanie, ako mozem vediet kolko si uplatnil jej manzel?
A aj tak ked som sa pozerala, tak mala prijem 32 918,-, zrážky 4 365,-, z coho jej vychadza 0. Samozrejme, keby som jej tam dala PN, ale zase neviem kolko si uplatnil jej manzel.
Co sa da v tejto veci urobit? Spojit sa s jeho mzdarkou alebo ako?
Niekedy som z tých ludi sama prekvapena, ked mi on povedal, ze ochadza zajtra prec, takze tu nebude, a ona nemoze nikam ist, ci nepojdem na socialku a nevypytam si vysku PN za nu aby som jej to hodila do rocneho zuctovania.
Teba pri vykonávaní RZD vôbec nemusí zaujímať, koľko si uplatnil jej manžel, ak si dala správne potvrdenie. Ona si aj tak uplatní NČ len do tej výšky, koľko mala zdaniteľnej mzdy. Práve preto si manžel môže na ňu uplatniť len ten zvyšok. :) Výšku PN pri RZD vôbec nepotrebuješ. PN sa počíta len do príjmu manžela/ky.
ewap
23.03.06,09:06
Presne tak ako píšeš, výsledky ročného zúčtovania sa uvedú v Prehľade ... a o vyplatenú sumu preplatkov sa znižujú preddavky na daň - najneskoršie do konca roka - § 38 Zákona o DP, alebo sa môže žiadať DÚ o vrátenie preplatkov - § 35 ods.7 ZDP. Ak žiadaš DÚ o vrátenie preplatkov, treba priložiť kópie Ročných zúčtovaní. Vlani to stačilo.


Čo v prípade, ak mal preplatky iba jeden zamestnanec/ asi 7000,-Sk/ zo štyroch. V tomto roku budú platiť preddavky všetci. Nemôžem kompenzovať jeho preplatok s ich preddavkami....? , a neviem, či on bude mať za celý rok 2006 také preddavky. Ako to mám urobiť? Ďakujem
Zita4
23.03.06,09:16
Čo v prípade, ak mal preplatky iba jeden zamestnanec/ asi 7000,-Sk/ zo štyroch. V tomto roku budú platiť preddavky všetci. Nemôžem kompenzovať jeho preplatok s ich preddavkami....? , a neviem, či on bude mať za celý rok 2006 také preddavky. Ako to mám urobiť? Ďakujem
Samozrejme môžeš kompenzovať ten preplatok za celú organizáciu spolu.