Števo Koreň
28.06.13,11:43
Zdravím,

Chcel by som sa spýtať ako mám vyplatiť kolegu. Ide o to, že sa príjem fakturuje na moje meno no pritom je polovica príjmu jeho, teda fakturácia prebieha na moju živnosť a nechcem, aby jeho príjem bol zdaňovaný mne. Kolega je na absolventskej praxi.

Akým spôsobom sa dá prosím Vás vyriešiť?

Dočítal som sa, že by sa to dalo vyriešiť, keby mi kolega vystavil zmluvu o dielo a tým by sa jeho položka odrátala z mojej zdaniteľnej časti príjmu. Je na to ešte niečo potrebné? Musí mať kolega splnené ešte nejaké povinnosti? Môže byť hlásený na úrade práce?


Ďakujem veľmi pekne za odpovede a pomoc :)
veronikasad
28.06.13,15:35
Žiadnym (legálnym). Jeho príjem ti vstupuje do základu dane aj vymeriavacieho základu pre platenie odvodov. Ak je evidovaný na UP, jeho mesačný príjem nemôže presiahnuť cca 148€, nie som si istá, či ako uchádzač o zamestnanie môže uzatvoriť Zmluvu o dielo do tejto sumy.
marjankaj
28.06.13,16:31
A prečo sa nespýtaš toho,kto ti to fakturovanie takto geniálne poradil?:---
KEJKA
30.06.13,13:24
Odhliadnuc od toho, že kolega zrejme pracuje načierno a celkovo tento spôsob je mimo zákona, vyplatíš kolegu tak, že si z jeho polovice odrátaš odvody a daň, teda cca 40% a vyplatíš mu to na ruku ako jeho čistý príjem. Ty priznáš a zdaníš všetky svoje príjmy a v budúcnosti budeš odvádzať odvody podľa svojho DPFO.
Uvedom si, že to nie je jeho príjem, ale tvoj.