JDM
13.03.06,18:45
prosím o radu, viem že to tu už bolo, ale predsa, lebo sa v tom motám:
za 2005
SZČO si pri služ. ceste v tuzemsku urobí cesťák na auto, ktoré nemá v majetku, ale je zaň zaplatená daň z mot.vozidla,
podla počtu km si prepočíta do Nákladov kilometrovné + spotrebu prepočtom z TP,
može si na to prirátať aj stravné vo výške 80,-- /8-12 hod,cesta/, alebo len 55% z tejto sumy, teda zo sumy 80,--?

Ak ide o zahr. služ. cestu, može dať do Nákladov aj vreckové 5-40%?

veľmi ďakujem
Milan Benka
13.03.06,17:47
prosím o radu, viem že to tu už bolo, ale predsa, lebo sa v tom motám:
za 2005
SZČO si pri služ. ceste v tuzemsku urobí cesťák na auto, ktoré nemá v majetku, ale je zaň zaplatená daň z mot.vozidla,
podla počtu km si prepočíta do Nákladov kilometrovné + spotrebu prepočtom z TP,
može si na to prirátať aj stravné vo výške 80,-- /8-12 hod,cesta/, alebo len 55% z tejto sumy, teda zo sumy 80,--?

Ak ide o zahr. služ. cestu, može dať do Nákladov aj vreckové 5-40%?

veľmi ďakujem

Správne odpovede zvýraznené.
Zita5
13.03.06,17:47
Pozri si odpoveď , lebo s časti Ti bolo odpovedané tu :

http://www.porada.sk/t21198-ete-raz-cestovne-nahrady.html
JDM
13.03.06,17:49
to stravné teda v plnej výške, teda 80,-- Sk?
Zita5
13.03.06,17:50
[quote=JDM]prosím o radu, viem že to tu už bolo, ale predsa, lebo sa v tom motám:
,
može si na to prirátať aj stravné vo výške 80,-- /8-12 hod,cesta/, alebo len 55% z tejto sumy, teda zo sumy 80,--?

Už som sa zmieňovala v pripojenom linku, kde si už zadala podobnú otázku........ netreba si mýliť nárok na stravné pri služobnej ceste s nárokom podnikateľa na stravnú poukážku .
Milan Benka
13.03.06,17:51
Pozri si zitin klink.
Na otázku = áno.
JDM
13.03.06,17:53
babenky, teda ešte raz, ak nemá podnikateľ stravné poukážky, tak plných 80,--,
ak má stravenky, tak len 55% zo sumy lístka?
Zita5
13.03.06,17:54
babenky, teda ešte raz, ak nemá podnikateľ stravné poukážky, tak plných 80,--,
ak má stravenky, tak len 55% zo sumy lístka?

Áno má 8O,- Sk , časové pásma a ostatné nároky máš v pripojenom linku :rolleyes:
Zita5
13.03.06,17:58
babenky, teda ešte raz, ak nemá podnikateľ stravné poukážky, tak plných 80,--,
ak má stravenky, tak len 55% zo sumy lístka?


1/Jedna stránka veci je nárok podnikateľa na stravné za uskutočnenú služobnú cestu podľa stráveného počtu hodín
2/ Druhou stránkou veci je od 1.1.2006 - podnikateľ má nárok na stravnú poukážku /tak ako zamestnanci / vo výške 89,- a z toho len 55% si môže uplatniť do výdavkov .

Nesmie mať súbeh počas jedného dňa , aj-aj.:rolleyes:


To sú dva rozdielne nároky a preto si ich nemýl.:confused:
STRELEC
13.03.06,18:01
babenky, teda ešte raz, ak nemá podnikateľ stravné poukážky, tak plných 80,--,
ak má stravenky, tak len 55% zo sumy lístka?Skúsim ešte raz: ak pracuje doma (v mieste svojho sídla podnikania, v svojej prevádzakárni), tak si môže účtovať v roku 2006 do 55% hodnoty najnižšej diéty ako stravné na základe stravného lístka alebo napr. zmluvy. = obdoba závodného stravovania u zamestnanca.
Ak ide za prácou na "služobnú cestu" - môže si účtovať stravné, diéty v tých sadzbách ako zamestnanec pri služ. ceste. A to v tuzemsku aj v zahraničí.
OK?
Julča
13.03.06,18:20
Skúsim ešte raz: ak pracuje doma (v mieste svojho sídla podnikania, v svojej prevádzakárni), tak si môže účtovať v roku 2006 do 55% hodnoty najnižšej diéty ako stravné na základe stravného lístka alebo napr. zmluvy. = obdoba závodného stravovania u zamestnanca.
Ak ide za prácou na "služobnú cestu" - môže si účtovať stravné, diéty v tých sadzbách ako zamestnanec pri služ. ceste. A to v tuzemsku aj v zahraničí.
OK?
Strelec, ale celkom nesúhlasím , že to stravné vo výške 55% musí byť na základe stravného lístka alebo zmluvy. Podľa mňa si ho podnikateľ môže zaúčtovať aj keď nekupuje stravné lístky. Ja to účtujem SZČO len na základe evidencie. Bližšie usmernenie by malo ešte vyjsť.
STRELEC
13.03.06,18:28
Strelec, ale celkom nesúhlasím , že to stravné vo výške 55% musí byť na základe stravného lístka alebo zmluvy. Podľa mňa si ho podnikateľ môže zaúčtovať aj keď nekupuje stravné lístky. Ja to účtujem SZČO len na základe evidencie. Bližšie usmernenie by malo ešte vyjsť.Na rôzne veci môžeme mať názory rôzne, ale spýtam sa : účtovala by si u zamestnanca závodné stravovanie do nákladov na základe akejsi evidencie? Zrejme asi nie. SZČO - primerane to isté.
Natka
14.03.06,06:37
Strelec, ja mám tiež iný názor: Mám podnikateľa, čo mu robím jednoduché účtovníctvo (nepoužíva stravenky, zdajú sa mu zbytočne vyhodené peniaze na províziu a zbytočne tučná peňaženka so stravenkami) a vždy keď sa napapká donesie mi účtenku napr. vo výške 200,- Sk, ja si to pozakladám a raz do mesiaca ich pricviknem na papier, prilepím výdavkový pokladničný doklad a ak ich mám napr. 10 ks (účteniek z rôznych reštaurácií - jeden na deň), na výdavkový doklad si napíšem sumu 490,- Sk (10ks x 49,- Sk) ako náklady za stravné.Môže byť?;)
STRELEC
14.03.06,06:41
Strelec, ja mám tiež iný názor: Mám podnikateľa, čo mu robím jednoduché účtovníctvo (nepoužíva stravenky, zdajú sa mu zbytočne vyhodené peniaze na províziu a zbytočne tučná peňaženka so stravenkami) a vždy keď sa napapká donesie mi účtenku napr. vo výške 200,- Sk, ja si to pozakladám a raz do mesiaca ich pricviknem na papier, prilepím výdavkový pokladničný doklad a ak ich mám napr. 10 ks (účteniek z rôznych reštaurácií - jeden na deň), na výdavkový doklad si napíšem sumu 490,- Sk (10ks x 49,- Sk) ako náklady za stravné.Môže byť?;)Ja by som tak rozhodne nerobil. Účtenky z reštaurácií sa účtovali ako daňový výdavok kedysi dávno - keď bolo % na reprezentáciu daňovým výdavkom. Ale to bolo dávno!
Mám pocit, že Ti daňová kontrola Tvoj postup (resp. postup onej FO) neodobrí a bude to znamenať dopady. Skús prehodnotiť postup.
Natka
14.03.06,06:43
Takže len na základe straveniek?Moc si ma nepotešil.
JDM
14.03.06,07:06
a ja sa tu stále dokola motám, takže:

1.ak SZČO nemá stravné lístky, ale robí služobnú cestu mimo bydliska, može si dať do Nákladov stravné vo výške 89,-- v plnej výške.

2.Ak má stravné lístky, tak je jedno, či je v mieste bydliska, alebo mimo, dá si len 55% su sumy stravného lístka. Ale rozhoduje sa v tomto prípade, či si vezme na deň strav. lístok, alebo si dá radšej 89,-- ako stravné do nákladov.
Je to správne?
STRELEC
14.03.06,07:12
[quote=JDM]a ja sa tu stále dokola motám, takže:

1.ak SZČO nemá stravné lístky, ale robí služobnú cestu mimo bydliska, može si dať do Nákladov stravné vo výške 89,-- v plnej výške. na základe cesťáku. Podľa počtu vykázaných odpracovaných hodín. Môže predsa pracovať napr. aj 14 hodín. Je to žiaľ bežné aj u nás - nie???

2.Ak má stravné lístky, tak je jedno, či je v mieste bydliska, alebo mimo, dá si len 55% su sumy stravného lístka. Ale rozhoduje sa v tomto prípade, či si vezme na deň strav. lístok, alebo si dá radšej 89,-- ako stravné do nákladov. Áno. Súbeh diét a závodného stravovania nie je samozrejme možný. Stravu si ale vlastne uplatní za každý deň, ktorý vykáže ako svoj pracovný.
Je to správne?
turbo
14.03.06,07:26
a ja sa tu stále dokola motám, takže:

1.ak SZČO nemá stravné lístky, ale robí služobnú cestu mimo bydliska, može si dať do Nákladov stravné vo výške 89,-- v plnej výške.

2.Ak má stravné lístky, tak je jedno, či je v mieste bydliska, alebo mimo, dá si len 55% su sumy stravného lístka. Ale rozhoduje sa v tomto prípade, či si vezme na deň strav. lístok, alebo si dá radšej 89,-- ako stravné do nákladov.
Je to správne?


Treba rozlišovať či ide o SC /služobná cesta/ alebo nie.
1. Ak ide o služobnú cestu, uplatníš si stravné za príslušné časové pásmo v plnej výške na základe cesťáku.
2. Ak sa nejedná o SC, tak si môžeš uplatniť len náhradu za stravné a to 55% zo sumy 89 Sk, čo predstavuje 48,95 Sk na deň.
3. Nemožno kombinovať obe možnosti - buď si uplatnujem náhradu za SC /plná výška/, alebo len stravné za deň.

Ak sa mýlim, opravte ma.
JDM
14.03.06,07:34
náhradu za stravné vo výške 55% zo sumy 89,-- si môže dať aj za 2005?
Tweety
14.03.06,07:42
náhradu za stravné vo výške 55% zo sumy 89,-- si môže dať aj za 2005? V roku 2005 to bola suma 80.-, :cool: V roku 2005 si SZČO nemohla uplatňovať stravenky do nákladov.:cool:
turbo
14.03.06,08:03
Ak mám sa však nemýlim a mám správne info, tak SZČO si môže uplatniť náhradu za stravné tak ako zamestnanec len od 1.1. 2006 vo výške 55% zo stravného 89 Sk, čiže SZČO si za rok 2005 môže vyučtovať len náhrady za SC, ale náhradu za stravné vo výške 55% si za rok 2005 asi uplatniť nemôže.
Je to tak podľa mojich vedomostí, ak sa mýli, opravte ma.
Natka
17.03.06,06:26
Ja by som tak rozhodne nerobil. Účtenky z reštaurácií sa účtovali ako daňový výdavok kedysi dávno - keď bolo % na reprezentáciu daňovým výdavkom. Ale to bolo dávno!
Mám pocit, že Ti daňová kontrola Tvoj postup (resp. postup onej FO) neodobrí a bude to znamenať dopady. Skús prehodnotiť postup.Strelec, akurát mi došiel mesačný časopis Dane a účtovníctvo a strana 38 dole: "Od 01.01.2006 predstavuje max.výška príspevku 55% z 89 Sk, t.j. 48,95 Sk. Aj v tomto prípade však platí, že daňový výdavok musí byť preukázateľne vynaložený. Živnostník môže výdavok preukázať dokladom o zaplatení stravy v reštaurácii alebo v inom stravovacom zariadení, dokladom o zakúpení stravných lístkov a podobne." (začínam byť z toho pako) A tak isto je tam krásne rozpísané, ako sa účtuje v JÚ s DPH s dokladom o zaplatení obeda z registračnej pokladnice, ktorý je faktúrou v zmysle zák. č. 222/2004 Z.z. o dani z prid.hodnoty. Ak to bude niekoho zaujímať, môžem to neskôr rozpísať.
turbo
17.03.06,09:54
Prajem pekný deň.
Mňa by zaujímalo, či mi na odpočet sumy 55% z 89 Sk - 48,95, stačí kúpiť stravné lístky za napr. 50 Sk, alebo si musím kúpiť stravné lístky najmenej za 89 Sk, čo predstavuje sumu stravného pre SC pre 8-12 hodín, z ktorého náhrada za stravné vychádza.
Vďaka.
farulova
17.03.06,10:04
:confused: ahojte,
chcem sa spytat, (som len uctovnik zaciatocnik)- mam komplet spracovanu knihu jazd ( JU), presne vycislene vydavky za jednotlive mesiace, len neviem ako to zauctovat v penaznom denniku. Poradte mi prosim..
dakujem
gabriela
Evicafa
17.03.06,10:10
Strelec, akurát mi došiel mesačný časopis Dane a účtovníctvo a strana 38 dole: "Od 01.01.2006 predstavuje max.výška príspevku 55% z 89 Sk, t.j. 48,95 Sk. Aj v tomto prípade však platí, že daňový výdavok musí byť preukázateľne vynaložený. Živnostník môže výdavok preukázať dokladom o zaplatení stravy v reštaurácii alebo v inom stravovacom zariadení, dokladom o zakúpení stravných lístkov a podobne." (začínam byť z toho pako) A tak isto je tam krásne rozpísané, ako sa účtuje v JÚ s DPH s dokladom o zaplatení obeda z registračnej pokladnice, ktorý je faktúrou v zmysle zák. č. 222/2004 Z.z. o dani z prid.hodnoty. Ak to bude niekoho zaujímať, môžem to neskôr rozpísať.

Presne tak, aj ja som to čítala. Čiže vôbec nemusí mať SZČO kúpené stravenky, je to fakt zbytočná robota aj výdavky.
Zuzana2
17.03.06,10:21
Len by som chcela podotknúť:
Ak je SZČO doma a pracuje doma - tzn. nejde na obed do reštaurácie = nemá účtenku!!! Ale ak nemá účtenku a nemá ani zakúpené stravné lístky a v ten deň si neúčtuje ani SC, tak si vlastne nemôže dať do VOZD 48,95.
Záver: určite kúpiť stravenky! - môj názor.
Evicafa
18.03.06,06:19
No jasne, ak je doma a nechodí do rešt. tak sú stravné lístky jediná možnosť, práve preto, že výdavok musí byť p r e u k á z a t e ľ n ý.