azareus
28.06.13,19:14
Ahojte. Chcela by som sa spýtať takúto vec. Syn začne od nového školského roka navštevovať hudobnú školu. Je potrebné kúpiť klasický klavír. Avšak nejde o zanedbateľnú investíciu a keďže máme s.r.o., uvažovali sme nad tým, či je možné si nejako "pomôcť" tak, že by sme daný nástroj použili ako náklad do účtovníctva za tento rok. Problém je však ten, že naša firma sa zaoberá spektrom iných činností, v ktorých však hudba nijako nefiguruje. Chcela by som sa preto spýtať, či je možné doplniť si teraz "narýchlo" predmet činnosti (aký?) a následne hudobný nástroj zakúpiť. Je takéto niečo "kóšer" a dá sa to tak vlastne urobiť? Ďakujem veľmi pekne za postrehy.
marjankaj
28.06.13,17:20
Brnkať na nervy daňovému úradu.
Zita5
28.06.13,17:25
Nie je to kóšer ....to sama dobre viete .Je to Váš osobný výdavok na súkromný účel .
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Citujem zadávateľku(aby sa príspevok nezmenil a nestratil ) a doplním svoje vyjadrenie dnes 29.06.2013 :

azareus
Ahojte. Chcela by som sa spýtať takúto vec. Syn začne od nového školského roka navštevovať hudobnú školu. Je potrebné kúpiť klasický klavír. Avšak nejde o zanedbateľnú investíciu a keďže máme s.r.o., uvažovali sme nad tým, či je možné si nejako "pomôcť" tak, že by sme daný nástroj použili ako náklad do účtovníctva za tento rok. Problém je však ten, že naša firma sa zaoberá spektrom iných činností, v ktorých však hudba nijako nefiguruje. Chcela by som sa preto spýtať, či je možné doplniť si teraz "narýchlo" predmet činnosti (aký?) a následne hudobný nástroj zakúpiť. Je takéto niečo "kóšer" a dá sa to tak vlastne urobiť? Ďakujem veľmi pekne za postrehy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myslím, že účelom tejto Porady je tu radiť v súlade so zákonom a nie zákon obchádzať .Ak my poraďáci účtovníci budeme svojou radou pomáhať tejto a podobným otázkam , tak sa nečudujem, že pomaličky a isto budú účtovníci zodpovedný za hospodársku krízu a to nehovorím o strate svojho mena,nedôvere účtovníkov a potom sa nečudujem , že sa ku nám stavia SKDP tak ako sa stavia pretože môže si štát myslieť,že DP je pre nich dôveryhodnejší ako účtovník.Ja byť adminom tejto stránky, tak túto otázku aj aj všetky otázky podobného charakteru vymažem. Ak by mala zadávateľka na mysli výdavok neovplyvňujúci základ dane, alebo nedaňový náklad,pripočítateľnú položku atď. tak by sa neznížila k zadaniu otázky v takom duchu v akom ju položila do pléna.To už dá logika.
buchač
28.06.13,17:26
Nech hraje synátor na triangel ....
azareus
28.06.13,17:35
Hocikto má v nákladoch firmy aj osobný automobil, hoci ho k podnikaniu nijako nevyužíva. To asi tiež nie je kóšer že? Vlastne podla moralistov nie je takmer nič kóšer :)
azareus
28.06.13,17:37
Užitočná odpoveď. Keď už nemám vedomosti k tomu, aby som poradil, aspoň som ticho. Ale ako vtip fajn. Aj som sa vlastne zasmiala.
kopretinka
28.06.13,17:37
tak si kúp auto
marjankaj
28.06.13,17:41
Použiť môžeš tak toaletný papier. Ale nie ako náklad.
Zita5
28.06.13,17:41
Nechápem,prečo sa každý nepozerá na seba,ale poukazuje na druhých .Prečo môže mať on a nie ja .Však si dajte klavír do nákladov , dôkaz je na Vás , ako je tento predmet používaný na podnikanie.To nie je len o rozšírení predmetu podnikania , ale aj o vykazovaní danej činnosti a následný príjem z nej .Ale to čo tu verejne prezentujete , to je porušenie ETIKETY PORADY.
buchač
28.06.13,17:41
NIE HOCIKTO .......KUA , má ho KAŽDÝ !!!!!!!
marjankaj
28.06.13,17:42
Ty že máš eseročku a nevieš čo sú náklady?
buchač
28.06.13,17:43
Ja tiež ......otázke ...
Čiže inak povedané :

Aká otázka , taká odpoveď ...
Dav
28.06.13,17:44
Ide o to, čo je "kóšer" podľa zákona o dani z príjmov
marjankaj
28.06.13,17:45
No tak by bolo načase si prečítať zákon o dani z príjmov. Možno by stačilo po paragraf číslo dva vrátane.
azareus
28.06.13,17:47
No tak ja neviem, ale je bezne mat v predmetoch cinnosti 10 veci, pricom realne sa vyuziva tak jedna - dve .. a nikto neriesi podla mna, ci existuju z danej cinnosti aj nejake prijmy alebo nie. Alebo riesi? Neviem.
marjankaj
28.06.13,17:49
Asi si nemala daňovú kontrolu. Tá to vyrieši.
Dav
28.06.13,17:53
Začať obchodovať s hudobnými nástrojmi, alebo si otvoriť tanečnú školu, hudobnú školu, či kaviareň so živou hudbou a nech syn cvičí priamo v prevádzke mimo otváracích hodín. Aj tak by pri kontrole mohla daňová kontrola "zahrať" na svoje struny.
AlaNR
28.06.13,17:54
Kľudne si kúpte, ale aj hodinky s vodotryskom, lebo to k sebe nerozlučne patrí... Len potom svojej účtovníčke podpíšte papier, že si vyslovene želáte dať všetko do nákladov, ak by ste jej časom náhodou dali zaplatiť pokutu, ktorú Vám v prípade kontroly uštedrí daňový úrad... ;)
Zita5
28.06.13,17:55
Samozrejme že rieši .......
pepsikova
28.06.13,17:57
...ak na ten klavír nemáš, tak daj syna na futbal..možno mu ľahšie vysvetlíš, kde si zobrala peniaze na kúpu nástroja pre jeho záujmovú činnosť..lebo keď ten chalanisko podrastie a začne chodiť "poza klavír" a fajčiť trávu, tak si spomenieš na vlastné klamstvo..a to ťa ubije..
marjankaj
28.06.13,18:01
A si si istá, že by ten syn svojou produkciou zákazníkov neodháňal?:---
Dav
28.06.13,18:03
Riziko podnikania :D
Stefan2005
28.06.13,18:09
Samozrejme, ak na to s.r.o.-čka má, tak môže "pomôcť" - a samozrejme to môže zaúčtovať i ako náklad - napr. ako dar - veď na to existuje i samostatný nákladový účet a vôbec si z toho dôvodu nemusí rozširovať predmet svojej činnosti;
ovšem takýto náklad je možné zahrnúť do daňových výdavkov len za podmienok stanovených zákonom o dani z príjmov - t.j. daňovým výdavkom je náklad preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka.
ale pozor - nič nevieme o prepojení osôb konajúcich za darcu a obdarovaného - takže za určitých okolnosti by niektoré orgány mohli transakciu vyhodnotiť aj ako nepeňažný príjem s ďalšími povinnosťami...
Nandrolon
28.06.13,18:25
Štefanova odpoveď by mala byť na prvom mieste, dávam veľké súhlasím....
Nejednému som už vysvetľoval, že do nákladov si firma môže dať aj plastickú operáciu - zväčšenie pŕs svojej sekretárky.

Aby som bol presný, myslel som "nedaňové náklady", ktoré sú pripočítateľnou položkou základu dane, teda sú "budú" hradené z už zdaneného zisku a daňový úrad do nich "nepozerá"... ale zase aký to má význam, že áno ..........................
azareus
29.06.13,13:11
Zita5, ja si myslim, ze za hospodarsku krizu su zodpovedni uplne ini ludia, ako bezne eseročky s dvoma zamestnancami..aj keby tych eserociek boli stovky... Ak niekto chce usetrit 200 eur na dani, asi to nie je nic proti tomu, ak ma minister v pracovni koberec za 5 milionov korun (ktory to bol?). Proti tomuto sa treba postavit, nie proti "malym rybam", ktore si chcu pomoct, ako vedia. Typicka slovac. Zavidiet aj 200 eur a odvolavat sa na moralne hodnoty ci zakon.. pricom tí najvyssi zakon a moralku uz roky obchadzaju a spolocnost nerobi nic. Co uz. Pozri sa na to takto - ak by som zakladala hudobne teleso, vtedy by to uz problem nebol, ze? ja stat neokradnem ani o cent tym, ze si dam nieco do nakladov.
marjankaj
29.06.13,13:52
No ty si teda prípad. :(
Zita5
29.06.13,17:29
azareus je to môj názor čo som napísala a za ním si stojím ...tu nejde o závisť ....ale taká je skutočnosť,ako som napísala .Je mi ľúto .
azareus
29.06.13,20:48
marjankaj: ... prehovorila svätica.... cista ako lalia :D az mi je trapne citat.... taketo pohorsenie som teda fakt nechcela vzbudit :D no nevadi, nejako si uz poradime aj bez svätcov na tejto porade.
marjankaj
30.06.13,01:17
Netušil som, že si niečo ako matka Tereza.
Kľudne si to daj do nákladov. Ale pri kontrole sa potom nečuduj.
A neporovnávaj sa s ministrom.
Quod licet Iovi non licet bovi. (Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.)