pildo
28.06.13,22:27
Ahojte,

chcem dat betonovy poter do izieb. Mam celkovu plochu 31m2 a poter by mal mat 5cm. Kolko kubikov treba objenat?

Nie ze by som neovladal matematiku. Ale objednal som 1,6m3 betonu s tym, ze ak by nieco chybalo, namiesa sa vrecovy. Vytlacili mi udajne 1,6 (celkovo mi fakturovali 1,76 kubika), avsak betonu bolo dost len na mensiu izbu (14m2), aj to sme museli davat len 4cm poter...

do vacsej izby to nevyslo ani na polku. cast izby nema vobec ziadny poter, v zvysku je tak 2-3cm priemer. odhadom tam chyba minimalne pol kubika, mozno aj viacej. Na vate bola parozabrana, takze beton sa nemohol dostat do vaty.

Je mozne, aby sa "stratilo" taketo mnozstvo betonu pri procese rozotierania, alebo mi vytlacili menej ako bolo objednane? celkove straty pri pumpovani boli asi dva kyble, takze to urcite nemohlo zapricinit chybanie takmer tretiny objednaneho betonu.

alebo som spravil chybu pri vypocte objemu a nestaci len vynasobit plochu zelanou hrubkou (to som pridal malu rezervu - len 50l. ale mal som pripraveny este vrecovy beton - lenze nie na 500-700l betonu...)?

dakujem za odpoved
Xanti
29.06.13,05:18
To si dával beton priamo na vatu? Myslím si, že vata váhou betonu sa sploštila a tak niekde budeš mať hrubšiu vrstvu betonu , niekde tenšiu . a preto ti nevyšlo ... iný dôvod nevidím ... betonarky vážia autá ... koľko tam dávajú betonu ... takže toto by malo byť cca v poriadku .
Ice dive
29.06.13,06:52
tak ako píše Xanti, asi si nemal tú plochu rovnú... a preto je podlaha niekde hrubšia a niekde tenšia... taktiež tam kde si dával tú vatu.. . pri spojoch ti mohol betón podtiecť...
pildo
29.06.13,09:05
nemyslim si. v mensej izbe sme mali urobene terce, viac menej vsade to bolo rovne. mam krizovy laser, takze rovinu sme si odmerat vedeli. na vate bola parozabrana, ktora bola prekryta 10cm po stranach, takze podtekat by to tiez nemalo. aspon nie v tak velkej miere. sice nechapem ako je to mozne. vo vacsej izbe (17m2) je v jednom rohu 5cm betonu, v druhom cca 2-3cm a v dalsich nie je nic. pochopim keby chybalo 100-200l betonu, ale nie ked vo velkej izbe chyba mozno polka objemu... preto som sa pytal, ci sa beton moze niekde stratit, alebo ci sa jeho objem zmensuje.
Xanti
29.06.13,15:37
nepochopil si čo som písala .... ak mám vatu a postavím sa na ňu samozrejme každý sa postavil ked ti zarovnával betonový poter .. tak vata váhou klesne a tým pádom tam ide viac betonu ... nedá sa to urobiť tak, že sa po vate nechodilo ... ako nepočula som ešte o dávaní betonu na vatu ... u nás sa tiež akoby stratil beton ... ale to bolo v strede miestnosti .. bola prehnutá pôvodná podlaha tak tam šlo viac betonu ako ku krajom ...
buchač
29.06.13,16:09
Nuž ...tak Ti poviem ...

Nikdy by som si neobjednal presný objem betónu podľa výpočtu ....NIKDY !!!

Nejde o matematiku , to si vypočítal správne .
Ide o tie vlastnosti betónu ...pri čerstvom stave obsahuje predsa aj vodu , no tá sa predsa odparuje a spôsobuje hydratáciu ...betón sa zmršťuje ( sťahuje ) .
Pri vlhkom prostredí dochádza k úbytku 0,2 % a v suchom 0,5 % ....
Takže je potrebné aj vopred počítať s tou rezervou 10 - 15 % naviac ...

Poznámka a aj otázka :
Aká bola cena za ten betón ???
Takýto objem betónu by som aj ručne namiešal ....samozrejme ( podotýkam ) záleží aj od možností ...
vlado 33
30.06.13,19:18
Nechcem tu hrať múdreho lebo betón som nikdy nekupoval, miešam si ho sám. Merná hmotnosť betónu 1m kubický 2000 až 2200 kg, podľa váhy vieš zhruba určiť, koľko betónu ti prišlo. O tom zmršťovaní by som polemizoval lebo betón sa zmrští max 0,5 cm pri hrúbke 5 cm. Skôr mi nejde do hlavy tá vata, o ktorej píšeš? Jedná sa o tvrdenú na podlahy?
vlado 33
30.06.13,19:47
1,7 kubíka = zhruba 35 fúrikov, dobrá partia namieša a zabetónuje za max. 4 hodiny.
Ferdosondo
01.07.13,04:14
Niečo sa stratí na nerovnostiach. Nie však 30%. Pre betonárku je prplačka presne dávkovať také malé množstvo. Pracovník to šupol od oka a fakturantka dala 1,76 aby to vyzeralo, že to merali.
Takéto malé objemy je lepšie namiešať na mieste.
buchač
01.07.13,04:25
Celý apríl a máj som sám miešal betón - ručne ...
Majster kamene ukladal na tie plochy - terasa , chodnik , parking...
Išlo teda o iné plochy a aj hrúbku betónu ...makačka jak sviňa...
pildo
01.07.13,07:56
tiez som chcel namiesat sam, ale moji susedia su velmi haklivi na travnicek, takze som sa radsej ani nepytal, ci tam mozem dat miesacku a material... ked som chcel dat dole len obycajny kontajner na odpad, tak z toho robili vedu ze im poskodim travicku. daval som tam podlahovu vatu Knauf PTN 5cm hrubka - tvrdena vata.
pildo
01.07.13,07:58
v sobotu ked som volal na mobil jednej pani mi povedala, ze o vsetkom existuju zaznami v pc, tak dnes tam zavolam a prezistim to. predpokladal som, ze nejaky beton mi chybat bude, ale nie ze polka vacsej izby (realne mozno aj viac, tazko to odmerat okom). som pocital ze tak max 10 vreciek betonu namiesam (cca 300-400l sa z toho da urobit odhadom). dnes budem mudrejsi.
marjankaj
01.07.13,08:00
A čo majú susedia spoločné s tvojím trávnikom? :eek:
pildo
02.07.13,08:21
bohuzial vela... je to spolocna zahrada, takze potrebujem mat suhlas aj od susedov
Martin1310
02.07.13,20:06
Xanti - Podlahový nobasil sa používa aj pod beton,nieje to taká rarita a je dosť tvrdý , ja ho teda nepremáčknem vôbec ked nan stupím,samozrejme decentne ,nie jek buran.
Videl som ked rozoberali podlahu po cca 25rokoch kde bol nobasil pod betonom a bol stlačený z 5 na cca 4,5cm a to bol velmi zaťažovaný priestor , neporovnatelne z rodiným domom.
Xanti
02.07.13,20:11
Nuž vieš ja sa nečudujem ani nehádam, ale ked niekto napíše vata, tak to beriem ako veľmi mäkký materiál .. ak by napísal podlahový polystyren alebo tak nejako tak pochopiteľne nedám tak hlúpu otázku na doplnenie ... takže mne vysvetlovať nemusíš :D