kostislav
29.06.13,02:44
V roku 2012 som bol študentom denného doktorandského štúdia do 30 rokov, t.j. bol som poistencom štátu. Popri štúdiu som si privyrobil jednorazovo na dohodu (uzavretú ešte v roku 2011). Nešlo však o klasickú dohodu podľa slovenského zákona, keďže druhou stranou je organizácia sídliaca v zahraničí. V podstate ide o zmluvu na vykonanie duševnej práce vo vopred dohodnutom termíne za vopred dohodnutú odmenu, pričom zamestnávateľ z dohodnutej odmeny neodvádza žiadnu daň.

V marci som si odložil DP o 3 mesiace z dôvodu príjmov zo zdrojov zahraničí.

Pod ktorým paragrafom je potrebné uviesť takýto druh príjmu? Dá sa to vôbec považovať za závislú činnosť?

Aký efekt by mohol mať takýto príjem na zdravotné odvody? Je možné napr. pri prekročení určitej výšky príjmu z dohôd stratiť štatút poistenca štátu? Bola už v roku 2012 zavedená povinnosť odvádzať zdravotné poistenie aj z dohôd alebo boli takéto príjmy vyňaté z tejto povinnosti?
Vďaka za akúkoľvek radu!
Jana Acsová
02.07.13,12:00
No mám za to, že z dohody je zrejmé, či ste boli považovaný za zamestnanca, alebo nie. Predpokladám, že nie a Váš príjem nebol preukázateľne zdanený v zahraničí. Potom by sa mohlo jednať o príležitostný príjem § 8. Tam to uviesť aj v DP. Mám za to, že odloženie daňového priznania z tohto dôvodu neplatí, čo bude zrejmé z ďalšieho postupu správcu dane.