Matejik
29.06.13,11:22
Dobrý deň,

prosim je platitelom poistneho na zdravotnu poistovnu stat pri studentovi externej formy do 26. rokov?

Plati este vid prilozený link zo zdrav. poistovne?
http://www.dovera.sk/platitel/aktuality/a195/od-maja-zmeny-v-plateni-odvodov

Z justice a zakona mi vyplyva ze nie
(7) Štát je platiteľom poistného, ak v odseku 8 nie je ustanovené inak, za
a) nezaopatrené dieťa;29) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba do dovŕšenia 30 roku veku, ktorá študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa, okrem externej formy štúdia, 30) poistencom štátu je aj v období prázdnin až do vykonania štátnych záverečných skúšok alebo do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa v dennej forme štúdia, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa alebo tretieho stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo druhého stupňa v dennej forme štúdia,

dakujem za radu
veronikasad
29.06.13,09:42
Skade si kopíroval zákon o ZP ? V aktuálnom znení zákona o zdr.poistení je pri odvolávke 29 odkaz na § 9 a 10 Zákona o soc.poistení. U študentov do veku 26 rokov nerozlišuje formu štúdia.

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#9
veronikasad
29.06.13,09:57
Platí pre vysokoškolákov vo veku 26-30 rokov
Matejik
29.06.13,09:58
Veronika aj externa forma studia?
Matejik
29.06.13,09:59
zakon som kopiroval z justice.gov.sk zakon o zdrav. poisteni 580/2004
veronikasad
29.06.13,10:00
Nerozumiem tvojej otázke ? Do veku 26 rokov sa nepozerá na formu štúdia. Od 26-30 len denne,
veronikasad
29.06.13,10:04
Mondes asi zmazala odpoveď, preto nám zmizli komentáre. Tak zopakujem.
Do veku 26 rokov sa nesleduje forma štúdia. Za vysokoškolákov vo veku 26-30 rokov je platitelom ZP štát len v prípade ak sú študenti denného štúdia. Dá sa to však u nich obísť, ak si externí študenti vybavia dávku v HN, lebo štát je platitelom ZP aj za poberatelov dávky v hmotnej núdzi. V prípade že im nárok na dávku v HN nevznikne, musia sa prihlásiť v ZP ako samoplatitelia.
Matejik
29.06.13,10:22
dakujem veronika za odpoved, kazdopadne citam tie zakony a naozaj netusim, kde sa pise o 26 rokoch... ale tesim sa z tejto odpovede..:)
veronikasad
29.06.13,10:23
V zákone o soc.poistení, ktorý som ti priložila v odkaze pod prvým príspevkom.
Tak ako som napísala, odvolávka 29 zo zákona o zdr.poistení je na zákon o soc.poistení.
veronikasad
29.06.13,10:24
Kolko máš rokov ?
Matejik
29.06.13,12:59
Ahaaa jasne, uz to vidim, a to nie pre mna ale pre znameho som zistoval... dakujem pekne...:)
Jozef Mihál
29.06.13,15:18
Suhlasim s tym, co napisala Veronika ,-)
Moja SRO
29.06.13,19:25
tzn. že za 22 ročného študenta VŠ externej formy štúdia nie je platiteľom poistného na zdravotné poistenia štát?
veronikasad
30.06.13,03:43
To si kde prečítala ? Za študentov do veku 26 rokov - bez ohladu na formu štúdia, je platitelom ZP štát.
Moja SRO
30.06.13,10:00
určite? mohla by si prosím pripojiť ustanovenie v zákone, ktoré sa týka práve tohto? Vďaka.
Matejik
06.07.13,09:16
tak ako veronika pise:
v zakone o zdrav, poisteni je odvolavka 29) na zakon o soc. poist. § 9 a § 10 , a § 9 ods. 1 b hovori do veku 26 rokov, zakone nerozlisuje externu formu studia
ja som to tak pochopil
§ 9
Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa

a) do skončenia povinnej školskej dochádzky, 29)
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak

1. sa sústavne pripravuje na povolanie,
2. pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa prílohy č. 2, sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo
3. pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť.

(2) Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav nezaopatreného dieťaťa je choroba a stav uvedené v prílohe č. 2, ktoré podľa poznatkov lekárskej vedy majú trvať alebo trvajú dlhšie ako jeden rok a ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa tejto prílohy.

(3) Nezaopatrené dieťa nie je dieťa,

a) ktoré sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, ak už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol mu priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu, 30) alebo
b) ktoré je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.

§ 10
Sústavná príprava na povolanie

(1) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je štúdium na strednej škole po skončení povinnej školskej dochádzky29) alebo štúdium na vysokej škole do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.31)

(2) Sústavná príprava na povolanie podľa § 9 ods. 1 písm. b) prvého bodu sa začína

a) žiakovi strednej školy od začiatku školského roka nasledujúceho po školskom roku, v ktorom skončí povinnú školskú dochádzku,
b) študentovi vysokej školy odo dňa zápisu na štúdium prvého stupňa alebo na štúdium druhého stupňa.

(3) Sústavná príprava na povolanie podľa § 9 ods. 1 písm. b) prvého bodu sa končí

a) žiakovi strednej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, 32)
b) študentovi vysokej školy spôsobom ustanoveným osobitným predpisom.33)

(4) Sústavná príprava na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 32) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
d) od získania vysokoškolského vzdelania prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ak zápis na vysokoškolské štúdium druhého stupňa bol vykonaný do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo získané vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo školstva") postavené na roveň štúdia na školách uvedených v odseku 1.