Kukumberk
29.06.13,16:33
Dobrý deň.Potrebujem nutne pomoc a radu,ako postupovať.Zistila som,že môj syn 33r.je závislý na automatoch.Som zhrozená prišla som na to len náhodou,stále mu nejako chýbajú peniaze.Ešte si hovorím mladá rodina žena na materskej, dve deti nuž chýbajú.Ale pravda je celkom iná,vždy si nejako nájde čas aj keď chodí do práce a hrá.Poraďte prosím,ako pomôcť.Ďakujem.
taiko
29.06.13,15:48
Ak na toto tvrdenie mame rukolapne dokazy, tak ho mozno bude dobre konfrontovat. Ukazat mu ze sa o tom vie.
Ak bude svoju zavislost podcenovat, ci nebodaj zapierat, mozno bude potrebne pravne zabezpecit, aby nemohlo dojst k predaju spolocneho majetku, ci k zadlzeniu manzelov. V zavislosti od miery zavislosti by som zvazoval zrusenie BSM. Nehrozit, nevyhrazat sa, len zabezpecit, aby svojimi krokmi nemohol rodinu doviest (okrem ineho aj financne) niekam, odkial sa uz nebude dat vratit. Ak budu peniazky pred nim bezpecne, budete riesit jeho zavislost.
Sam som bol skoro/scasti zavisly na automatoch. Tazko bolo posudit mieru svojej vlastnej zavislosti. Nastastie som zvladol vratit sa z polcesty. Ta zavislost moze byt neuveritelne silna, netreba ju podcenovat. Ist sa poradit o postupe s odbornikom psychologom/psychiatrom tiez nemoze byt na skodu. Ako som ale povedal, najprv treba zabranit nenavratnym financnym skodam.
Kukumberk
01.07.13,05:10
Ďakujem za radu,podniknem kroky a dúfam ,že to vyriešime.
Oliwa
01.07.13,05:45
Treba si uvedomiť, že 33 ročný človek je dospelý a zodpovedný za svoje činy i za svoju rodinu. Musí to byť v prvom rade on, kto by si mal uvedomiť, že má problém a rovnako len on je ten, kto ho môže vyriešiť. Ty mu maximálne môžeš povedať, že o ňom vieš a že ho budeš psychicky podporovať, prípadne jeho rodinu aj finančne, ak môžeš, kým on bude v ústavnej liečbe niekde na Prednej Hore, ak je to teda prípad zrelý na hospitalizáciu. Ale to musí posúdiť v prvom rade odborník, možno postačí ambulantná liečba a podpora komunity s rovnakou závislosťou. Takže prvé synove kroky by mali smerovať k príslušnému lekárovi. Ak odmietne, nedotiahnete ho tam ani párom volov... Predpokladám, že ak aj prizná, že si "sem-tam" zahrá, ako dôvod uvedie snahu o zlepšenie finančnej situácie rodiny...
A hlavne by mal syn "kápnout božskou", zosumarizovať všetky svoje minulé i súčasné dlhy - čím skôr, tým lepšie, aby rodina vedela, na čom vlastne je. A spraviť to ihneď, skôr, než na dvere zaklope niektorý z veriteľov alebo rovno exekútor...
Viď minulý týždeň v telke príbeh o nem. rodine, kde sa hraním na automatoch snažil zúfalú finančnú situáciu "vyriešiť" otec rodiny s tromi malými deťmi...

BTW Taiko, blahoželám...
Estetic
01.07.13,07:00
Nezabudnite upozorniť jeho manželku,nech spraví opatrenia v zmysle ochrany majetku rodiny.Nie že sa zbadá,ked bude bez peňazí a v dlhoch.
Kukumberk
03.07.13,15:59
Ďakujem za rady,podnikám potrebné kroky.
Kukumberk
03.07.13,16:04
Ďakujem,za odpoveď a rady.Už som ho objednala psychiatrovi a uvidím čo bude nasledovať ďalej.Či ambulantná liečba,alebo ústavná.Musím mu pomôcť a stáť pri ňom.
Oliwa
03.07.13,19:38
Mne ďakovať naozaj nemáš za čo... Držím palce Tebe i jeho rodine, no hlavne jemu, nech ten boj so sebou vyhrá... Je pred ním dlhá cesta, ale ako sa hovorí: pevná vôľa všetko zdolá...